Rez hrušňová: Jak bránit hrušně a jalovce před infekcí? Izolací!

29. 4. 2019

Výskyt rzi hrušňové je vázán na přítomnost hrušně a daných druhů jalovce. Čím blíže jsou oba hostitelé, tím větší je nebezpečí napadení.

velmi silným výskytům dochází zpravidla při vzdálenosti do 50 m. Podle víceletých pozorování dochází k silnému napadení hrušně při vzdálenosti do 100–150 m. Za maximální vzdálenost, kdy může dojít k významnému napadení, je nejčastěji považována vzdálenost 500 m.

Infekci přeje vítr, teplo a vlhko

Charakter napadení od zdroje infekce (napadených jalovců) je významně ovlivňován směrem a intenzitou převládajících větrů v době šíření infekce. Z tohoto pohledu jsou nejvíce ohroženy lokality, kde jsou smíšené výsadby nebo jsou v blízkosti ovocné a okrasné výsadby (zahrádkářské kolonie, zahrady u domů).

Vývoj telií na jalovci začíná

K významným infekcím dochází, pokud je v době kvetení a krátce po odkvětu hrušně (druhá polovina dubna, květen) deštivé a relativně teplejší počasí.

O napadení hrušně rozhoduje především počasí:

  • dešťové srážky, resp. ovlhčení rostlinných částí,
  • teplota a směr převládajících větrů v době přenosu infekce z jalovců na hrušeň.

Významné jsou také charakter lokality a výsadby a četnost zdrojů infekce. Rozhodující pro průběh infekcí je ovlhčení listů, čili deštivého počasí, proces se vícekrát opakuje.

Bazidiospory klíčí a k infekcím dochází v rozmezí teplot 5–25 °C (významně od 12 °C, optimum 15–20 °C). Při teplotách nad 25 °C k infekcím nedochází. Ke klíčení bazidiospor a k infekci je zapotřebí ovlhčení vnímavých rostlinných částí, čím delší je doba ovlhčení, tím početnější jsou infekce.

Poškození listu hrušně rzí hrušňovou

List hrušně poškozený rzí; foto Shutterstock

Nejčastěji je jako optimální teplota pro infekci listů hrušně uváděna teplota 15 °C. Při optimální teplotě došlo k početným infekcím již po 3 hodinách ovlhčení listů.

Základem ochrany je dostatečná izolace obou hostitelů

Za efektivní lze považovat podle našich víceletých sledování již vzdálenost 150 m. Při větší izolační vzdálenosti dochází k významnějšímu napadení jen v letech se silným prouděním vzduchu od hostitelských jalovců v době přenosu infekce. Za takových podmínek může dojít k významnému napadení hrušně až do vzdálenosti 500, zcela výjimečně i více metrů od hostitelských jalovců.

Dostatečně účinnou izolaci lze dosáhnout zastavením výsadby a postupnou obměnou již vysazených hostitelských druhů jalovců a především jejich náchylných kultivarů na lokalitách, kde jsou pěstovány hrušně (zahrádkářské kolonie, zahrady u domů). Na těchto lokalitách by měly být vysazovány pouze nehostitelské druhy nebo odolné kultivary hostitelských druhů jalovců.

  • Předpokladem realizace tohoto opatření je informovanost pěstitele, který by měl pro výsadbu na rizikových lokalitách volit pouze nehostitelské druhy nebo odolné kultivary jalovců.
  • Důležitá je i odpovědnost množitele a prodejce výsadbového materiálu, který by měl upozornit pěstitele při prodeji a především v propagačních a nabídkových materiálech na riziko výsadby náchylných jalovců v blízkosti hrušní a doporučit výsadbu nehostitelských druhů a odolných kultivarů jalovců.
  • Rovněž projektant a realizátor výsadeb má na rizikových lokalitách používat jen nehostitelské druhy nebo odolné kultivary jalovců.

Telia práší; přemisťují se

Pokud jde o míru rizika, pak by se doporučená opatření měla týkat zejména jalovce prostředního a jalovce chvojky a jejich velmi náchylných a náchylných kultivarů.

Pomůže i odstraňování napadených větví jalovců

Na lokalitách s významným výskytem choroby pomáhá včas odstraňovat napadené (vřetenovitě zduřelé) větévek a větví jalovců. Likvidujeme je nejpozději na počátku tvorby telií, zpravidla v druhé polovině dubna. Silně napadené a poškozené jalovce se sníženou sadovnickou hodnotou odstraníme celé. Důležité je ovšem, aby se tak dělo v celé lokalitě a pěstitelé postupovali společně.

Pomáhá i netkaná textilie. V době šíření infekce zakryjeme jalovce, případně i menší pěstební tvary hrušně. Fungicidní ochrana je naopak velmi omezená.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den , píšete o chorobě rzí hrušňové, jak se vyskytuje, ale nenašel jsem název nějakého přípravku (postřiku), který by mi pomohl k jejímu odstranění! Prosím tedy o název přípravku k odstranění rzi. Děkuji.

Koupila jsem 3 hrušně již napadené od profesionálního pěstitele, co s tím?
Děkuji

Pane Antoníne: Podívejte se na tuto stránku. V odborných informacích jsou Atlasy chorob a škůdců a v nich choroby a škůdci jádrovin. Tam je aktuální seznam přípravků povolených k ošetření.
Paní Zdeňko: na jaře příštího roku ošetřete Vaše nové hrušně tak, jak se má, a bude vše v pořádku. Spóry rzi z hrušní nejsou nebezpečné pro ně samé, ale pro jalovce. Pokud tedy máte v zahradě zdravé jalovce ze skupin (rodů a odrůd) ke rzi vnímavých, bylo by vhodné je v období srpna a září ošetřit opakovaně proti této chorobě.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
3
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x