Které jalovce infikují hrušně rzí a které nejsou hostiteli choroby
7. 5. 2020Příznaky rzivosti hrušně na listech i na hruškách signalizují houbovou chorobu, která během roku střídá hostitele. Které jalovce hostí rez?
Výskyt rzi hrušňové je vázán na přítomnost hrušně a daných druhů jalovce. Čím blíže jsou oba hostitelé, tím větší je nebezpečí napadení.
K velmi silným výskytům dochází zpravidla při vzdálenosti do 50 m. Podle víceletých pozorování dochází k silnému napadení hrušně při vzdálenosti do 100–150 m. Za maximální vzdálenost, kdy může dojít k významnému napadení, je nejčastěji považována vzdálenost 500 m.
Charakter napadení od zdroje infekce (napadených jalovců) je významně ovlivňován směrem a intenzitou převládajících větrů v době šíření infekce. Z tohoto pohledu jsou nejvíce ohroženy lokality, kde jsou smíšené výsadby nebo jsou v blízkosti ovocné a okrasné výsadby (zahrádkářské kolonie, zahrady u domů).
K významným infekcím dochází, pokud je v době kvetení a krátce po odkvětu hrušně (druhá polovina dubna, květen) deštivé a relativně teplejší počasí.
O napadení hrušně rozhoduje především počasí:
Významné jsou také charakter lokality a výsadby a četnost zdrojů infekce. Rozhodující pro průběh infekcí je ovlhčení listů, čili deštivého počasí, proces se vícekrát opakuje.
Bazidiospory klíčí a k infekcím dochází v rozmezí teplot 5–25 °C (významně od 12 °C, optimum 15–20 °C). Při teplotách nad 25 °C k infekcím nedochází. Ke klíčení bazidiospor a k infekci je zapotřebí ovlhčení vnímavých rostlinných částí, čím delší je doba ovlhčení, tím početnější jsou infekce.
Nejčastěji je jako optimální teplota pro infekci listů hrušně uváděna teplota 15 °C. Při optimální teplotě došlo k početným infekcím již po 3 hodinách ovlhčení listů.
Za efektivní lze považovat podle našich víceletých sledování již vzdálenost 150 m. Při větší izolační vzdálenosti dochází k významnějšímu napadení jen v letech se silným prouděním vzduchu od hostitelských jalovců v době přenosu infekce. Za takových podmínek může dojít k významnému napadení hrušně až do vzdálenosti 500, zcela výjimečně i více metrů od hostitelských jalovců.
Dostatečně účinnou izolaci lze dosáhnout zastavením výsadby a postupnou obměnou již vysazených hostitelských druhů jalovců a především jejich náchylných kultivarů na lokalitách, kde jsou pěstovány hrušně (zahrádkářské kolonie, zahrady u domů). Na těchto lokalitách by měly být vysazovány pouze nehostitelské druhy nebo odolné kultivary hostitelských druhů jalovců.
Pokud jde o míru rizika, pak by se doporučená opatření měla týkat zejména jalovce prostředního a jalovce chvojky a jejich velmi náchylných a náchylných kultivarů.
Na lokalitách s významným výskytem choroby pomáhá včas odstraňovat napadené (vřetenovitě zduřelé) větévek a větví jalovců. Likvidujeme je nejpozději na počátku tvorby telií, zpravidla v druhé polovině dubna. Silně napadené a poškozené jalovce se sníženou sadovnickou hodnotou odstraníme celé. Důležité je ovšem, aby se tak dělo v celé lokalitě a pěstitelé postupovali společně.
Pomáhá i netkaná textilie. V době šíření infekce zakryjeme jalovce, případně i menší pěstební tvary hrušně. Fungicidní ochrana je naopak velmi omezená.
Foto autor
Je-li teplo, rostliny schované pod chvojím začínají růst a vytahovat se. Navíc hrozí nebezpečí rozšíření plísní. Pod chvojím se také schovávají hlodavci. Proto za teplého počasí chvojí nadzvedneme a větráme.
Dobrý den , píšete o chorobě rzí hrušňové, jak se vyskytuje, ale nenašel jsem název nějakého přípravku (postřiku), který by mi pomohl k jejímu odstranění! Prosím tedy o název přípravku k odstranění rzi. Děkuji.
Koupila jsem 3 hrušně již napadené od profesionálního pěstitele, co s tím?
Děkuji
Pane Antoníne: Podívejte se na tuto stránku. V odborných informacích jsou Atlasy chorob a škůdců a v nich choroby a škůdci jádrovin. Tam je aktuální seznam přípravků povolených k ošetření.
Paní Zdeňko: na jaře příštího roku ošetřete Vaše nové hrušně tak, jak se má, a bude vše v pořádku. Spóry rzi z hrušní nejsou nebezpečné pro ně samé, ale pro jalovce. Pokud tedy máte v zahradě zdravé jalovce ze skupin (rodů a odrůd) ke rzi vnímavých, bylo by vhodné je v období srpna a září ošetřit opakovaně proti této chorobě.