Zaháníme horečku bylinkami, pomůže i lipový či bezový čaj

24. 2. 2022

Nejznámější lék proti horečce je aspirin, dnes se vyrábí synteticky, ale pochází ze salicylátu ve vrbové kůře. Horečku mírní řada rostlin.

Nezahánějte horečku urputně

Zvýšená teplota organismu přirozeně bojuje proti infekci a zabíjí původce. Samozřejmě teplota nad 39 °C je již nebezpečná i pro nás. Někdy udeří horečka rovnou, jindy nejdřív přichází zimnice. Určitě nečekejte a vařte lipový nebo bezový čaj. Oba pomohou také na vypocení a snižují horečku.

Horečku sníží také čaj z lipového květu

Na horečku a zimnici platí lípa; foto Shutterstock

Bez černý, lípa

Zejména s bezem mám velmi dobré zkušenosti. Oceňuje ho každý, kdo má problém s užíváním léků. Společně se zábaly nabízí bez laskavé řešení pro děti.

  • Při horečnatém onemocnění nepijeme čaj příliš horký, počkáme, až vychladne na příjemnou teplotu, a osladíme jej medem. Přídavek čerstvé citronové šťávy podpoří účinek.

Na horečku pomůže sušený květ bezu černého. Problém mohou mít pouze někteří alergici, květ obsahuje hodně pylu.

Bezový čaj: 2–3 lžičky sušeného květu se přelijí 250 ml vřelé vody a nechají 5–10 minut louhovat.

Čaj z květu bezu černého patří k nejosvědčenějším bylinkám

Květ bezu černého (Sambucus nigra), osvědčená bylinka na virózy a nachlazení; foto Shutterstock

Květenství lípy srdčité a lípy velkolisté se užívá včetně listenu. Pijeme 1–3 šálky denně a zůstaneme v teple. Kotraindikace nejsou známy.

Maliník

Mezi mnohdy opomíjené prostředky na horečku patří také maliník. Ideálně v podobě zastudena zpracované malinové šťávy, kterou lze vypít nebo přidat do bylinkového čaje. Velmi dobrý výsledek nabízí také maliníkové listí.

Čaj z maliníkového listí: 1 vrchovatá polévková lžíce na 250 ml vody a krátce se povaří. Necháme 5–10 minut odstát. Pije se teplý ráno a večer.

Heřmánek

Mezi další konejšivé přípravky na horečku patří květ heřmánku pravého a díky obsahovým látkám podobně jako předešlé čaje působí také dezinfekčně. Proti horečce jej používali již staří Egypťané, kteří jej považovali za dar boha Slunce. Heřmánek současně podporuje pocení a uvolňuje ucpané dutiny.

Heřmínek

Sušený heřmánek, dobrý a léčivý v čaji; foto Shutterstock

Vrba, tužebník, puškvorec aneb salicyláty na horečku

Samozřejmě, že řada rostlin obsahuje také přírodní salicyláty, jen jejich obsah na rozdíl od tablety aspirinu kolísá (spíš počítejte s menším účinkem). Z vrbové kůry se dobývají poněkud hůře, samozřejmě můžeme krátce povařit větvičky v horké vodě. Správně se používá kůra ze 2- a 3letých větévek různých druhů vrb.

Snáze se pracuje s tužebníkem jilmovým, kde používáme kvetoucí nať, ale poslouží také list. Lidé s alergií na salicyláty ani děti nebudou čaj užívat!

Čaj s přírodními salicyláty:1 lžičku vrbové kůry vložíme do šálku vařící vody, kratičce necháme přejít varem, odstavíme a louhujeme 20 minut. Chuť je výrazně hořká, můžeme ji zmírnit přidáním lékořice, heřmánku, máty, nebo skořicí. Pije se aspoň 5 x denně.

Čaj z tužebníku jilmového: 2 lžičky sušené natě se zalijí 5 dl vařící vody. Pije se 1 až 1,5 dl 1–3x denně po jídle. Spletete-li si při sběru tužebník jilmový s tužebníkem obecným, neublížíte si a horečku také zaženete.

Na horečku pomáhá také tužebník jilmový

Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria) bylinka do domácí lékárny; foto Shutterstock

Dalším podpůrným prostředkem pro léčbu horečky je puškvorec, používá se i při vleklých nemocech, kde není horečka důsledkem akutního nachlazení.

Puškvorcový čaj na horečku: 1 lžičku puškvorce zalijeme 0,25 l vody a necháme přes noc louhovat. Ráno mírně zahřejeme a poté scedíme. Pro další použití čaj ohříváme ve vodní lázni.

Bylinkové čaje při nachlazení

Osvědčený čaj při nachlazení, podporuje pocení a snižuje teplotu: Smícháme 50 g bezového květu, 30 g heřmánku a 20 g lipového květu. Vrchovatou polévkovou lžíci směsi přelijeme šálkem vařicí vody, necháme vylouhovat a po 5 minutách scedíme. Pijeme denně 1–3 šálky teplého čaje.

Další variantou je směs stejného poměru bezového květu, lípy a heřmánku po 25 g a můžeme přidat 10–20 g máty.

Na silné infekce včetně chřipky: vrbová kůra 30 g, bez a lípa po 20 g, 10 g natě tužebníku jilmového a po 5 g květu trnky a heřmánku. Tři lžičky zalijeme třemi šálky vody a povaříme 5 minut. Necháme dalších 5 minut louhovat a scedíme.

Zdroj: časopis Zahrádkář

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x