
Kopřiva, popenec, bršlice: jarní zeleň na polévku i špenát
26. 3. 2022Mladou nať jarních rostlin, jako je bršlice či kopřiva, sbíráme krátce po vyrašení. V kuchyni používáme jen mladé, křehké vrcholky.
Nejznámější lék proti horečce je aspirin, dnes se vyrábí synteticky, ale pochází ze salicylátu ve vrbové kůře. Horečku mírní řada rostlin.
Zvýšená teplota organismu přirozeně bojuje proti infekci a zabíjí původce. Samozřejmě teplota nad 39 °C je již nebezpečná i pro nás. Někdy udeří horečka rovnou, jindy nejdřív přichází zimnice. Určitě nečekejte a vařte lipový nebo bezový čaj. Oba pomohou také na vypocení a snižují horečku.
Zejména s bezem mám velmi dobré zkušenosti. Oceňuje ho každý, kdo má problém s užíváním léků. Společně se zábaly nabízí bez laskavé řešení pro děti.
Na horečku pomůže sušený květ bezu černého. Problém mohou mít pouze někteří alergici, květ obsahuje hodně pylu.
Bezový čaj: 2–3 lžičky sušeného květu se přelijí 250 ml vřelé vody a nechají 5–10 minut louhovat.
Květenství lípy srdčité a lípy velkolisté se užívá včetně listenu. Pijeme 1–3 šálky denně a zůstaneme v teple. Kotraindikace nejsou známy.
Mezi mnohdy opomíjené prostředky na horečku patří také maliník. Ideálně v podobě zastudena zpracované malinové šťávy, kterou lze vypít nebo přidat do bylinkového čaje. Velmi dobrý výsledek nabízí také maliníkové listí.
Čaj z maliníkového listí: 1 vrchovatá polévková lžíce na 250 ml vody a krátce se povaří. Necháme 5–10 minut odstát. Pije se teplý ráno a večer.
Mezi další konejšivé přípravky na horečku patří květ heřmánku pravého a díky obsahovým látkám podobně jako předešlé čaje působí také dezinfekčně. Proti horečce jej používali již staří Egypťané, kteří jej považovali za dar boha Slunce. Heřmánek současně podporuje pocení a uvolňuje ucpané dutiny.
Samozřejmě, že řada rostlin obsahuje také přírodní salicyláty, jen jejich obsah na rozdíl od tablety aspirinu kolísá (spíš počítejte s menším účinkem). Z vrbové kůry se dobývají poněkud hůře, samozřejmě můžeme krátce povařit větvičky v horké vodě. Správně se používá kůra ze 2- a 3letých větévek různých druhů vrb.
Snáze se pracuje s tužebníkem jilmovým, kde používáme kvetoucí nať, ale poslouží také list. Lidé s alergií na salicyláty ani děti nebudou čaj užívat!
Čaj s přírodními salicyláty:1 lžičku vrbové kůry vložíme do šálku vařící vody, kratičce necháme přejít varem, odstavíme a louhujeme 20 minut. Chuť je výrazně hořká, můžeme ji zmírnit přidáním lékořice, heřmánku, máty, nebo skořicí. Pije se aspoň 5 x denně.
Čaj z tužebníku jilmového: 2 lžičky sušené natě se zalijí 5 dl vařící vody. Pije se 1 až 1,5 dl 1–3x denně po jídle. Spletete-li si při sběru tužebník jilmový s tužebníkem obecným, neublížíte si a horečku také zaženete.
Dalším podpůrným prostředkem pro léčbu horečky je puškvorec, používá se i při vleklých nemocech, kde není horečka důsledkem akutního nachlazení.
Puškvorcový čaj na horečku: 1 lžičku puškvorce zalijeme 0,25 l vody a necháme přes noc louhovat. Ráno mírně zahřejeme a poté scedíme. Pro další použití čaj ohříváme ve vodní lázni.
Osvědčený čaj při nachlazení, podporuje pocení a snižuje teplotu: Smícháme 50 g bezového květu, 30 g heřmánku a 20 g lipového květu. Vrchovatou polévkovou lžíci směsi přelijeme šálkem vařicí vody, necháme vylouhovat a po 5 minutách scedíme. Pijeme denně 1–3 šálky teplého čaje.
Další variantou je směs stejného poměru bezového květu, lípy a heřmánku po 25 g a můžeme přidat 10–20 g máty.
Na silné infekce včetně chřipky: vrbová kůra 30 g, bez a lípa po 20 g, 10 g natě tužebníku jilmového a po 5 g květu trnky a heřmánku. Tři lžičky zalijeme třemi šálky vody a povaříme 5 minut. Necháme dalších 5 minut louhovat a scedíme.
Zdroj: časopis Zahrádkář
Foto Shutterstock
S osázením nádob a truhlíků nemusíme čekat až po ledových mužích – od března je mnoho květin k tomuto účelu vhodných. Patří sem především macešky, sedmikrásky a chejr vonný (Cheiranthus), použít můžeme trvalky – prvosenky, z cibulovin narcisy a další.