Paprika rocoto: Kdy ji pěstovat venku a proč ji zimovat

6. 2. 2022

Při dvou návštěvách Bolívie jsem objevoval úžasný svět horských rostlin a kaktusů. A také jsem pátral po lahůdkách, jakou je i rocoto.

Dělám to tak v každé exotické zemi: S velkým zájmem se vydávám na tržiště, abych se poohlédl po oblíbené kulinářské specialitě. V Bolívii jsem si nemohl nevšimnout zajímavé pálivé papriky, která na první pohled upoutá tvarem a po rozkrojení černými semeny.

Paprika rocoto

Rocoto, paprika oblíbená v Bolívii

V Jižní Americe, kde se tato paprika pěstuje i ve vysokých nadmořských výškách, ji domorodci nazývají rocoto. Výrazný, nezaměnitelný zástupce rodu Capsicum má latinské pojmenování Capsicum pubescens. V češtině druh známe po názvem paprika chlupatá, který odpovídá listům a stonkům papriky hustě pokrytým jemnými bílými chloupky.

Dalším významným znakem je fialovomodrý květ. Zralé, silnostěnné, jablíčkovité plody jsou červené, u některých typů také žluté. Na průřezu mají téměř obdélníkový až polokulovitý tvar s vmáčklou špičkou.

Semena sice mají typický tvar paprikových semen, ale jsou černá. Pálivost papriky není zdaleka tak intenzivní jako u některých jiných a počet Scovilleových jednotek pálivosti (SHU) je udáván okolo 80 000 (pro srovnání – velmi pálivé habanero má počet SHU okolo 300 000 jednotek).

Květ papriky rocoto

Květ papriky rocoto

Paprika chlupatá pěstovaná od semínka

Druh rocoto patří mezi víceleté (vytrvalé) zástupce rodu, ale zásady pěstování jsou podobné jako u běžně pěstovaných paprik, snad jen s tím rozdílem, že paprika chlupatá není tak náročná na teplo, protože pravděpodobně pochází z podhorských až horských oblastí Jižní Ameriky.

Výsev je vhodné provést do pokojových minipařenišť koncem února při teplotách okolo 25 °C. Silnou, zdravou sadbu můžeme na záhony vysazovat v druhé polovině května. Do fóliovníků či skleníků dokonce již ve druhé či třetí dekádě dubna (v závislosti na průběhu počasí).

  • Na základě vlastních pěstitelských zkušeností mohu doporučit pěstování této papriky na záhonech, kde se jí daří o poznání lépe než v dusném a vlhkém prostředí skleníku.

Před příchodem nízkých teplot na konci léta rostlinu vyryjeme a přesadíme i s dostatečným kořenovým balem do většího kontejneru. V této době kompletně očešeme všechny plody a zkrátíme narostlé větve. Druh má tendenci vytvářet nízké, široce rozložité keře, které je možné před zazimováním hluboce krátit.

Zimujeme na světlém místě s teplotami okolo 10–15 °C s omezenou zálivkou a naprostým vynecháním přihnojování.

S příchodem nové vegetační sezony buď přesadíme do nového, živného substrátu (to v případě, že rostlinu pěstujeme v kontejneru, nebo jiné větší nádobě) či vysadíme do volné půdy na záhon či do nějakého pěstitelského zařízení.

Rocoto

Kulovitý plod papriky rocoto

Úroda rocoto bude lepší napřesrok

V první sezoně sklidíme pouze malý počet plodů, ale již druhý a další rok se sklizeň podstatně zvýší. Vzhledem k rozkladitému růstu tohoto druhu ho vyvazujeme k opoře, a to jak v květináči, tak i na záhonech.

Každý milovník paprik jistě zatouží pěstovat velký sortiment této zajímavé plodové zeleniny. Paprika chlupatá by neměla jeho pozornosti uniknout pro svou originalitu, snadné pěstování a specifickou chuť. Semínka nabízejí v tuzemských specializovaných obchodech a na internetu!

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý článek, prosím o radu, neustále kvete, ale všechny květy doposud opadly, mám ji druhý rok, pěstuji uvnitř na parapetu východní strany …

opylujte kvítky co nejdříve po rozkvětu (vzájemně) jemným štětečkem.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x