
Při dvou návštěvách Bolívie jsem objevoval úžasný svět horských rostlin a kaktusů. A také jsem pátral po lahůdkách, jakou je i rocoto.
Dělám to tak v každé exotické zemi: S velkým zájmem se vydávám na tržiště, abych se poohlédl po oblíbené kulinářské specialitě. V Bolívii jsem si nemohl nevšimnout zajímavé pálivé papriky, která na první pohled upoutá tvarem a po rozkrojení černými semeny.
V Jižní Americe, kde se tato paprika pěstuje i ve vysokých nadmořských výškách, ji domorodci nazývají rocoto. Výrazný, nezaměnitelný zástupce rodu Capsicum má latinské pojmenování Capsicum pubescens. V češtině druh známe po názvem paprika chlupatá, který odpovídá listům a stonkům papriky hustě pokrytým jemnými bílými chloupky.
Dalším významným znakem je fialovomodrý květ. Zralé, silnostěnné, jablíčkovité plody jsou červené, u některých typů také žluté. Na průřezu mají téměř obdélníkový až polokulovitý tvar s vmáčklou špičkou.
Semena sice mají typický tvar paprikových semen, ale jsou černá. Pálivost papriky není zdaleka tak intenzivní jako u některých jiných a počet Scovilleových jednotek pálivosti (SHU) je udáván okolo 80 000 (pro srovnání – velmi pálivé habanero má počet SHU okolo 300 000 jednotek).
Druh rocoto patří mezi víceleté (vytrvalé) zástupce rodu, ale zásady pěstování jsou podobné jako u běžně pěstovaných paprik, snad jen s tím rozdílem, že paprika chlupatá není tak náročná na teplo, protože pravděpodobně pochází z podhorských až horských oblastí Jižní Ameriky.
Výsev je vhodné provést do pokojových minipařenišť koncem února při teplotách okolo 25 °C. Silnou, zdravou sadbu můžeme na záhony vysazovat v druhé polovině května. Do fóliovníků či skleníků dokonce již ve druhé či třetí dekádě dubna (v závislosti na průběhu počasí).
Před příchodem nízkých teplot na konci léta rostlinu vyryjeme a přesadíme i s dostatečným kořenovým balem do většího kontejneru. V této době kompletně očešeme všechny plody a zkrátíme narostlé větve. Druh má tendenci vytvářet nízké, široce rozložité keře, které je možné před zazimováním hluboce krátit.
Zimujeme na světlém místě s teplotami okolo 10–15 °C s omezenou zálivkou a naprostým vynecháním přihnojování.
S příchodem nové vegetační sezony buď přesadíme do nového, živného substrátu (to v případě, že rostlinu pěstujeme v kontejneru, nebo jiné větší nádobě) či vysadíme do volné půdy na záhon či do nějakého pěstitelského zařízení.
V první sezoně sklidíme pouze malý počet plodů, ale již druhý a další rok se sklizeň podstatně zvýší. Vzhledem k rozkladitému růstu tohoto druhu ho vyvazujeme k opoře, a to jak v květináči, tak i na záhonech.
Každý milovník paprik jistě zatouží pěstovat velký sortiment této zajímavé plodové zeleniny. Paprika chlupatá by neměla jeho pozornosti uniknout pro svou originalitu, snadné pěstování a specifickou chuť. Semínka nabízejí v tuzemských specializovaných obchodech a na internetu!
Foto autor
Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.
Dobrý článek, prosím o radu, neustále kvete, ale všechny květy doposud opadly, mám ji druhý rok, pěstuji uvnitř na parapetu východní strany …
opylujte kvítky co nejdříve po rozkvětu (vzájemně) jemným štětečkem.