Kdy vysévat hrách, fazolky, cizrnu a další luskoviny

13. 5. 2020

Když přijde jaro, začínáme se obyčejně starat o to, co všechno a kdy můžeme vysévat.

Týká se to zeleniny běžné i lahůdkové, která je nejlepší z vlastní zahrádky. A tou jsou právě luskoviny.

Hrášky, fazolky, semena bobu, cizrny určené na uskladnění v mrazáku budou křehké a nezavadlé, protože doba mezi sklizní a jejich uskladněním doma trvá možná pár minut, nebo jen několik málo hodin.

 

Otužilý hrášek sejeme od března

Hrách k vylupování, na sáčcích je psáno dřeňový, i hrách cukrový můžeme vysévat jako jedny z prvních zahradních kultur, jakmile se otevře jaro, prakticky tedy od začátku března. Když vyleze ze země nevadí mu teploty až do – 5 °C. Podobně je na tom zahradní bob, zvaný též svinský.

Fazole sejeme tak, aby mráz poznaly až v mrazáku

Fazole pěstované na zelené lusky patřící ke druhu fazol obecný, Phaseolus vulgaris můžeme vysévat v době, kdy je teplota půdy okolo 10 °C. Podle oblasti pěstování by doba jejich vzcházení měla přijít až po pominutí nebezpečí přízemních mrazíků. Ty jsou ve vztahu se vzcházejícími fazolemi nekompromisní – spálí je.

 

Fazole pěstované na zelené lusky, nebo častěji pro velká semena,zástupce druhu fazol šarlatový či mnohokvětý Phaseolus multiflorus sejeme ještě déle, raději až v polovině května. Jsou na teplo ještě náročnější, seté do teplé půdy brzy doženou v růstu a plození ostatní. Ve stejnou dobu vyséváme i měsíční fazol (fazole Lima), Phaseolus lunatus, cizrna Cicer arietinum.

 

Časnějším výsevem nic neuspíšíme. Semena sedí v chladnější zemi do doby, než se tato oteplí. A pokud mají dostatek vody k nasáknutí, stávají se možnou pochoutkou pro zástupce půdního edafonu. Podle mých zkušeností na nich docela rády hodují mnohonožky.

Ke zvláštnostem v opylení a klíčení fazolů

Fazol šarlatový opakovaně překvapuje, když po bohatém kvetení nenasazuje na lusky. To si lze vysvětlit tím, že je cizosprašný,  a pokud není opylený v optimální dobu, než vinou horka blizna v květu ztratí schopnost přijmout pyl a lusky nenasadí. Plodnost tedy obyčejně kopíruje počasí. Podmračené pauzy přinášejí lusky.

 

Pokud byste si nebyli jisti, jaké fazole vlastně sejete, počkejte si, až se objeví nad zemí (tedy choďte se asi týden po zasetí dívat, jestli už nevzcházejí). Fazol obecný klíčí epigeicky, nad zemí se objevují obě půlky semene. Fazol šarlatový klíčí hypogeicky. U něj se děložní lístky nad povrchem země nikdy neukážou.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

5. 11. 2024

Jarní rozmnožování hřížením a podzimní výmladky

Na jaře jsme jednoduchým hřížením postranních větví okrasného nebo ovocného keře přiměli do země ponořenou část rostliny zakořenit. Pokud se nad místem zakořenění objevil nový výhon, můžeme výmladek oddělit.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x