Pomocníci proti kašli: lípa, bez, med, jitrocel, mateřídouška…

10. 10. 2022

Začne-li nás obcházet nachlazení, mnozí sáhneme po česneku na topince a po česnečce. Účinek potvrzují i poznatky vědy. A co užít proti kašli?

Stroužky obsahují velké množství silice, která má výrazné antibakteriální a antivirové účinky. Ovšem, když se nachlazení rozběhne, musíme řešit problémů více. Mezi úporné průvodce patří kašel. Často přetrvává, i když další příznaky onemocnění mizí.

Česnek se osvědčil proti kašli a nachlazení

Česnek i cibule pomáhají

Které bylinky pomáhají proti kašli

Mezi tradiční pomocníky proti kašli patří lipový a bezový květ, čaj s medem pomůže při nachlazení a současně i na kašel. Můžeme je prostřídat s řadou dalších bylin. U kašle samozřejmě hodně závisí, zda je suchý dráždivý, nebo zda vykašláváme hleny.

Na suchý kašel je vynikající bylinou úzkolistý jitrocel kopinatý. Používáme list, který obsahuje třísloviny a sliz a má protizánětlivé účinky. Lépe než klasický čaj poslouží výluh zastudena, který zachová maximum látek chránících sliznice. Výbornou alternativou je jitrocelový sirup dostupný v lékárně.

Dalším pomocníkem je lahodná mateřídouška, ze které využíváme nať. Obě bylinky můžeme velmi dobře kombinovat.

Čaj z květu bezu černého patří k nejosvědčenějším bylinkám

Květ bezu černého (Sambucus nigra), osvědčená bylinka na virózy a nachlazení; foto Shutterstock

Čím zklidnit podrážděnou sliznici

Na kašlem podrážděnou sliznici pomáhají rostliny s obsahem slizových látek – jsou to například květy topolovky, divizny a slézový list a květ. Dají se výborně spojit ve směsi, můžeme je doplnit ještě bezem nebo lípou.

Šalvěj nebo tymián na kašel bakteriálního původu

Kašel bývá průvodcem směsných bakteriálních infekcí – výbornou dezinfekci skýtá list nebo nať šalvěje lékařské, nebývá však pro všechny chutná a určitě ji nesmí užívat těhotné ženy.

  • Pro ně a pro děti je skvělým pomocníkem tymián, který se stále více prosazuje. Čaj je svěží a příjemný. Tiší příznaky a pomáhá při odkašlávání.

Dalšími pomocníky jsou plody fenyklu a lékořicový kořen (nepoužívají jej lidé s vysokým tlakem), nať jablečníku a potočnice. Poněkud zapomenutou, ale účinnou bylinkou předků je kořen bedrníku.

Antibiotické účinky pukléřky

Méně známá, ale velmi účinná je pukléřka islandská, lišejník, přírodní antibiotikum, kterým se léčí také tuberkulóza. Účinně uleví při dlouhodobých zánětech průdušek provázených neutuchajícím vysilujícím kašlem.

Čaje slijeme až před podáváním, neboť pukléřka se nevaří, abychom neponičili komplex slizovitých látek.

Je hořká, chuť lze zjemnit přídavkem nějaké voňavé bylinky, například dobromysli, mateřídoušky, pomůže i citronová tráva nebo máta.

Cibule proti kašli

Také cibule pomáhá proti kašli

Osvědčená cibule i černá ředkev

Cibule nezklame při úporném kašli. Užívá se v několika podobách – jako polévka (nebo podušená se špetkou oleje nebo másla) a čaj s medem. Lze ji syrovou nakrájet na plátky a prosypat cukrem, nebo smíchat s medem, pustí šťávu, kterou pak konzumujeme. Musíme však být opatrní při podrážděném žaludku.

Podobně užíváme nastrouhanou černou ředkev promíchanou s medem nebo cukrem, šťávu užíváme po lžících v průběhu dne.

Černá ředkev proti kašli

Černá ředkev

Masti proti kašli

Dalším pomocníkem u hlubokého průduškového kašle jsou masti – pomůže vepřové sádlo, ve kterém se krátce povaří a posléze nechá vylouhovat tymián, nebo směs bylinek – tymián, mateřídouška, jitrocel, pro dospělé spolehlivě pomůže i přídavek kafru.

Tipy na bylinkové postupy proti kašli

Studený jitrocelový výluh: 2 lžičky sušeného nebo čerstvého jitrocele kopinatého zalijeme šálkem (200 ml) studené vody a necháme 1,5–2 hodiny louhovat, poté mírně zahřejeme a scedíme. Pijeme po doušcích v průběhu dne anebo aspoň kloktáme.

Čaj na dráždivý kašel: Smícháme po stejném dílu listu jitrocele kopinatého, květu a listu slézu, květu divizny velkokvěté a kořene proskurníku. Polévkovou lžíci směsi přelijeme šálkem studené vody, zahřejme, ale nenecháme vřít. Louhujeme 5 minut a scedíme. Pijeme oslazené medem, připravíme si několik šálků během dne.

Fenyklový med: V hmoždíři podrtíme 10 g plodů a promícháme se 100 g včelího medu. Necháme stát 10 dnů, poté podle potřeby mírně nahřejme ve vodní lázni a slijeme tak, aby se plody oddělily.

Bylinková inhalace: Smícháme 1 lžíci nati tymiánu, 1 lžíci květu heřmánku, 1,5 lžíce nati dobromysli a v širší misce přelijeme 1 l vřelé vody. Používáme okamžitě k inhalaci, která trvá aspoň 10 min. Hlavu si zakryjeme osuškou.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

2. 3. 2024

První jarní květy rozvíjejí dřeviny a trvalky

V teplejších oblastech zpravidla již koncem února rozkvétají první jarní květy. Při aktuálně chladnějším počasí se květy objeví v březnu. Nejčastěji však kvetou během obou měsíců.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x