Růžičková kapusta: čerstvý zdroj vitaminu C i během zimy

4. 4. 2023

Nejen zelí, i růžičková kapusta je brána za cenný zdroj živin pro náš imunitní systém, který přes zimu strádá nedostatkem čerstvé zeleniny.

Kapusta byla vyšlechtěna v Belgii a řadí se mezi košťálovou zeleninu. Zelené kapustičky vyrůstají stejnosměrně na košťálu, který podle odrůdy může vyrůst až do výšky 100cm.

Růžičková kapusta

Kapustičky vyrůstají stejnosměrně na středovém košťálu

Kapusta je zásobárnou nejen vitaminů

Je bohatým zdrojem vitaminů B a C, také i zdrojem vitaminu B1 – thiaminu a B9 – kyseliny listové.  Dále osahuje draslík, mangan, vápník, hořčík a dále glycidy.

Kapusta je pěstitelsky nenáročná

Potřebuje pouze dostatek živin v půdě a vydatnou zálivku. Proto zvláště koncem léta, kdy bývá sucho, kapustu vydatně zaléváme.

Růžičková kapusta je značně mrazuodolná, snese i teploty –15°C. Pokud hrozí silné mrazy, je možné rostliny na zimu přesunout do pařeniště.

Vegetační doba je dlouhá. Osivo na výrobu sadby vyséváme v březnu až dubnu a na venkovní stanoviště vysazujeme od května do června do sponu 50 × 70 cm. Při výsadbě dbáme na to, abychom sazenice vysazovali o 2–3 cm hlouběji než byla původní sadba.

Sklízet můžeme jednorázově nebo i postupně od října po celou zimu, až do dubna příštího roku. Sklizené růžičky můžeme i zamrazit. Je totiž prokázáno, že když růžice projdou mrazem, mají lepší chuť.

Růžičková kapusta je mrazuodolná

Růžičkové kapustě sněhová nadílka nevadí

Odrůdy jsou rozmanité

  • Danet F1

Jedná se o polopozdní hybridní odrůdu nižšího až středního vzrůstu. Díky nižšímu vzrůstu je odolnější k vyvracení. Rostliny jsou silně olistěné s mohutnou vrcholovou růžicí. Zelené až tmavě zelené listy dobře chrání růžičky před mrazem. Růžičky jsou velmi pevné, na řezu žluté, se středně dlouhým a silnějším vnitřním košťálem. Růžičky jsou na rostlině nahoře menší, směrem dolů se zvětšují.

  • Lunet F1

Je středně raná odrůda vysokého, pevného vzrůstu s nadprůměrným nárůstem větších růžiček tmavě zelené barvy s hladkým povrchem. Vegetační doba od výsevu do sklizně je 210 dní.

  • Groninger

Poloraná nehybridní odrůda polovysokého vzrůstu má silně olistěné rostliny s mohutnou vrcholovou růžicí. Zelené až tmavě zelené listy dobře chrání růžičky před mrazem. Růžičky jsou velmi pevné, na řezu žluté, s delším a silnějším vnitřním košťálem. Vegetační doba od výsevu do sklizně je 187 dní.

Široké využití v kuchyni překvapí

Má svoji typickou a těžko zaměnitelnou intenzivní chuť, kterou buď máme, nebo nemáme rádi. Její využití je velmi široké. Dalo by se říct, že fantazii je meze nekladou:

  • Růžičky nejčastěji používáme do polévek, buď jako jeden z mnoha přidaných druhů zeleniny, nebo i k přípravě krémové kapustové polévky.
  • Můžeme ji také zapékat a dusit s masem, výborná je i zapečená se sýrem nebo přelitá sýrovým bešamelem.
  • Hodí se k těstovinám i do rizota.
  • Lze ji upravit také jako nákyp nebo jako zdravá příloha.
Vaření z růžičkové kapusty

Zapečené kapustičky se smetanou a sýrem

Měli bychom mít na paměti, že vařením a pečením se vitaminy B1, C a kyselina listová ničí, proto růžičkovou kapustu nevaříme a nepečeme příliš dlouho. Pokud jsou růžičky malé a čerstvé, stačí je jen spařit horkou a osolenou vodou.

Jan Prášil

Foto autor Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 9. 2024

Zeleninové záhony po sklizni upravíme a ještě využijeme

První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x