Milé děti, odložte v létě hodinky! Čas ukazují květiny

12. 7. 2022

Prázdninové chvíle s dětmi na zahradě patří k nejhezčím. Zkuste s nimi zjistit, jak přesně ukazují květiny čas. Vyzkoušejte i další tipy.

Čas se dá odhadnout také podle toho, které květiny zrovna otevírají či zavírají své květy. Všiml si toho už švédský přírodovědec Carl von Linné a na základě svých poznatků vytvořil květinové hodiny (Horologium Florae).

Co ukazují květiny? Máky upozorní na večerníček

V pět hodin ráno se například otevírají květy tykví (Cucurbita) nebo šípkové růže (Rosa canina). Na devátou vstávají kopretiny (Leucanthemum) a měsíčky (Calendula).

Už ve dvě odpoledne naopak zavírá květy čekanka (Cichorium), v pět hodin lekníny (Nymphaea), o hodinu později máky (Papaver) a v osm večer květy denivek (Hemerocallis).

Čas ukazují květiny, denivka osmou hodinu večerní

Květy denivky se zavírají kolem osmé hodiny

Proč se květy otvírají a zavírají v odlišnou dobu? Pravděpodobně jde o strategii rostlin vyjít co nejvíce vstříc svým opylovačům. Určení času podle květin samozřejmě není na minutu přesné, liší se například v závislosti na počasí či nadmořské výšce. I tak si s květinovými hodinami užijete spoustu zábavy. Až se v šest hodin k večeru zavřou květy máků, bude jasné, že nastává čas jít se podívat na večerníček.

Malá vodní zahrádka

Malá vodní zahrádka

Malá vodní zahrádka

Voda v létě na zahradě potěší děti v každé podobě. I ke hrám se hodí. Třeba pro malou vodní zahrádku. Stačí nepříliš velká nádoba a některá z nenáročných vodních rostlin.

Zvolte druh volně plovoucí po hladině, malí pěstitelé pak nebudou potřebovat žádný substrát ani nádobky pro zasazení rostliny.

Dětem se jistě hned zalíbí rostlina a květy, které se vznášejí nahladině. Například růžice babelky řezanovité (Pistia stratiotes). Pochází z teplých krajů Jižní Ameriky, na konci léta se ji mohou přenést třeba do pokojového akvária.

Další naprosto nenáročnou plovoucí vodní rostlinou je nepukalka vzplývající (Salvinia natans): tato jednoletá drobná kapradina poroste přes léto zcela bez pěstebních zásahů.

Dětem postačí ve své vodní zahrádce kontrolovat výšku hladiny a během horkých dnů doplňovat nádobu odstátou vodou.

Bahno do formičky jako těsto

Zatímco pískoviště je dnes téměř standardním vybavením každé rodinné zahrady, bláto z dětských her téměř vymizelo. Nemusí jít hned o zápasy v bahně nebo bahenní koupele: Tekutým bahnem mohou děti s pomocí košťátka malovat třeba na chodník.

Tipy na hry pro děti v zahradě

Blátivé tvoření

Nejvíc zábavy ovšem užijí s blátivou kuchyní. Potřebujete jen staré hrnce, formičky z pískoviště a trochu vody. Z nasbíraných květů a lístků děti uvaří polévku, z bláta upečou dorty, které ozdobí klacíky a ulitami.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x