Stolní réva jahodové chuti: se semeny a bezsemenné odrůdy

2. 2. 2020

Připomeňme, že odrůdy révy vinné, jejichž chuť je označována jako jahodová, pocházejí většinou z USA a jsou výsledkem křížení s botanickým druhem Vitis labrusca.

Druh révy Vitis labrusca disponuje vysokou odolností k padlí révy, plísni révy a také dostatečnou tolerancí k révokazu. Díky těmto vlastnostem je možné odrůdy pěstovat pravokořenné a rozmnožovat řízkováním. Odrůdy se tak mohou rychleji šířit mezi zahrádkáři.

Ve skupině révy s bobulemi, jejich chuť bývá označována jako jahodová, je možné najít stolní odrůdy se semeny i bezsemenné.

Stolní odrůda révy Alden

Alden, stolní odrůda révy se semeny

Alden, stolní réva se semeny

Velkou předností hroznů je jejich dlouhá výdrž ve zralosti.

Nejčastěji se v zahradách objevuje stolní odrůda révy Alden. Výborně se hodí k venkovní výsadbě i do skleníku. Chuťové vlastnosti bobulí jsou vynikající. Dalo by se říct, že Alden je chuťově nejlepší odrůdou tohoto typu.

Sklízí se od poloviny září do konce října nebo až do poloviny listopadu. Hrozny jsou chuťově nejlepší koncem října až v listopadu.

Bezsemenné odrůdy

Řada odrůd révy s plody jahodové chuti je bezsemenných, mají však většinou menší bobule. To je dáno souvislostí absence semen s produkci giberelinů, růstových hormonů. Mezi zajímavé bezsemenné odrůdy s přídomkem jahodové chuti patří Venus, Saturn, Reliance a Romulus.

Venus

Známá odrůda se již delší dobu pěstuje také v Evropě (vyšlechtěna v roce 1977). Barva středně velké bobule je tmavomodrá až černá, výrazně voskovitě ojíněná. V chuti se kombinují tóny muškátové a tzv. jahodové, je proto poměrně atraktivní.

  • Venus patří mezi nejranější odrůdy, v našich podmínkách zraje koncem srpna až začátkem září. Keře bujně rostou a výrazně zahuštěnou listovou plochu. K dobrému vybarvení hroznů je proto třeba kvalitně provádět zelené práce.

 

Reliance

Podobně jako většinu ostatních odrůd ji lze pěstovat bez použití fungicidů.

Další vzhledově atraktivní stolní odrůd má červené, voskovitě ojíněné, bezsemenné bobule střední velikosti a velmi dobrou odolnost k zimním mrazům. Zraje koncem srpna až začátkem září. Pro dobré vybarvení bobulí a kvalitní chuťové vlastnosti je vhodné odlistění zóny hroznů.

Saturn

Saturn je možné pěstovat také na pergolách.

Další kvalitní bezsemenná stolní odrůda byla vyšlechtěna v roce 1987. Tvar a červená barva bobule jsou velmi atraktivní. Struktura dužniny je pevná. Zraje koncem srpna až začátkem září. Odolnost k zimním mrazům je dobrá.

 

Romulus

Atraktivní bílá bezsemenná pozdní odrůda má velký, vzhledově přitažlivý hrozen s rozvětvenou třapinou. Zelenožlutá, při dokonalé vyzrálosti jemně nazlátlá bobule jemně aromatické chuti je středně velká. Odrůdu je možné pěstovat také na velkých pěstitelských tvarech. Při vysoké násadě hroznů je vhodná redukce násady. Odolnost k zimním mrazům a houbovým patogenům je dobrá. V nevinařských oblastech může být vhodná pro pěstování ve sklenících.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 4. 2024

Jak zavlažovat rostliny, a neplýtvat přitom vodou

Přírodní srážky a spodní voda nestačí pro zásobování vodou náročných zahradních rostlin. Nedostatek vody vede u rostlin k jejich vadnutí a tím omezení růstu, kvetení i výnosu. Spotřeba roční dodatečné závlahy při normálním průběhu vegetace se odhaduje na 300 až 500 l vody na m².

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x