Jak na choroby révy bez chemie: prevence a biologické přípravky
14. 5. 2020Ekologické pěstitelské postupy se těší oblibě i mezi vinaři. Místo chemických přípravků na ochranu rostlin používají přírodní látky, šetrné k prostředí i lidskému zdraví.
Připomeňme, že odrůdy révy vinné, jejichž chuť je označována jako jahodová, pocházejí většinou z USA a jsou výsledkem křížení s botanickým druhem Vitis labrusca.
Druh révy Vitis labrusca disponuje vysokou odolností k padlí révy, plísni révy a také dostatečnou tolerancí k révokazu. Díky těmto vlastnostem je možné odrůdy pěstovat pravokořenné a rozmnožovat řízkováním. Odrůdy se tak mohou rychleji šířit mezi zahrádkáři.
Ve skupině révy s bobulemi, jejich chuť bývá označována jako jahodová, je možné najít stolní odrůdy se semeny i bezsemenné.
Velkou předností hroznů je jejich dlouhá výdrž ve zralosti.
Nejčastěji se v zahradách objevuje stolní odrůda révy Alden. Výborně se hodí k venkovní výsadbě i do skleníku. Chuťové vlastnosti bobulí jsou vynikající. Dalo by se říct, že Alden je chuťově nejlepší odrůdou tohoto typu.
Sklízí se od poloviny září do konce října nebo až do poloviny listopadu. Hrozny jsou chuťově nejlepší koncem října až v listopadu.
Řada odrůd révy s plody jahodové chuti je bezsemenných, mají však většinou menší bobule. To je dáno souvislostí absence semen s produkci giberelinů, růstových hormonů. Mezi zajímavé bezsemenné odrůdy s přídomkem jahodové chuti patří Venus, Saturn, Reliance a Romulus.
Známá odrůda se již delší dobu pěstuje také v Evropě (vyšlechtěna v roce 1977). Barva středně velké bobule je tmavomodrá až černá, výrazně voskovitě ojíněná. V chuti se kombinují tóny muškátové a tzv. jahodové, je proto poměrně atraktivní.
Podobně jako většinu ostatních odrůd ji lze pěstovat bez použití fungicidů.
Další vzhledově atraktivní stolní odrůd má červené, voskovitě ojíněné, bezsemenné bobule střední velikosti a velmi dobrou odolnost k zimním mrazům. Zraje koncem srpna až začátkem září. Pro dobré vybarvení bobulí a kvalitní chuťové vlastnosti je vhodné odlistění zóny hroznů.
Saturn je možné pěstovat také na pergolách.
Další kvalitní bezsemenná stolní odrůda byla vyšlechtěna v roce 1987. Tvar a červená barva bobule jsou velmi atraktivní. Struktura dužniny je pevná. Zraje koncem srpna až začátkem září. Odolnost k zimním mrazům je dobrá.
Atraktivní bílá bezsemenná pozdní odrůda má velký, vzhledově přitažlivý hrozen s rozvětvenou třapinou. Zelenožlutá, při dokonalé vyzrálosti jemně nazlátlá bobule jemně aromatické chuti je středně velká. Odrůdu je možné pěstovat také na velkých pěstitelských tvarech. Při vysoké násadě hroznů je vhodná redukce násady. Odolnost k zimním mrazům a houbovým patogenům je dobrá. V nevinařských oblastech může být vhodná pro pěstování ve sklenících.
Foto autor
Vybrané druhy letniček v září vysejeme na chráněná venkovní stanoviště podle aktuálního vývoje počasí. Když je příznivé, rostliny na jaře pokvetou dřív. Pokud vyklíčí už na podzim, přikryjeme je v listopadu chvojím.