Podle kterých charakteristik vybírat trávníkové odrůdy trav
16. 3. 2022Podobně velké rozdíly, jaké existují mezi odrůdami jabloní, brambor nebo květin, charakterizují i jednotlivé trávníkové odrůdy trav.
Ostré nože vertikutátoru vynesou z půdy vrstvičku rostlinné hmoty, která omezuje zásobení travních kořínků vodou a živinami. Zčásti přitom likvidují i plevele.
Vertikutace současné vyvolá přirozenou regenerační reakci rostlin na mírné poškození kořenového systému, díky ní se trávník rychle obnovuje. Tato skutečnost se využívá i při celkové rekonstrukci trávníku, kdy se po prořezání aplikuje pískování a dosev.
Vertikutace patří k běžné péči intenzivně udržovaných okrasných trávníků nebo zatěžovaných sportovních ploch a to až několikrát do roka. Na rodinných zahradách ji použijeme jednou nebo dvakrát do roka, na jaře a na přelomu léta a podzimu. U obou termínů zohledníme aktuální počasí.
U nově založených trávníků výsevem počkáme s touto poměrně náročnou technikou ještě dvě sezony, během kterých se trávník plně zapojí.
Plochy založené pokládkou trávníkového koberce můžeme vertikutovat již následující sezonu, kdy je trávník plně prokořeněný a tvoří větší množství plsti.
Pokud se na zahradě nachází závlahový systém, vyplatí se vyznačit praporky nebo kolíky umístění trysek, abychom je nepoškodili.
Nejprve trávník posečeme. Na jaře seč pravděpodobně potřeba nebude, protože s prvním prořezem začínáme v termínu, kdy porost mírně raší. Seč je důležitá koncem léta a na podzim, kdy je trávník v plné kondici.
Vertikutátorem ošetříme velké plochy, vertikutačními hráběmi si vystačíme jen na okraje a místa, kde stroj nechceme nebo nemůžeme použít.
Pro likvidaci plsti a mechu řežeme trávník ve dvou směrech na sebe kolmých. Podle množství hrabeme uvolněnou odumřelou hmotu po každém z přejezdů. Je-li to nutné, prořežeme trávník ještě ve třetím, šikmém, směru.
Plochu poté pohnojíme dlouhodobě působícím, tedy pomalu rozpustným, hnojivem a trávník zavlažíme. Zelený koberec se dostane do kondice během dvou až tří týdnů.
Foto autorka
Rostlinu chráníme před mrazy dobrým kompostem, vyšší vrstvou listí, chvojím nebo prodyšnou netkanou textilií. Keř na podzim neořezáváme, protože tak zůstane odolnější vůči mrazu.