Prořezáním zbavíme trávník mechu a plsti, zlepšíme jeho výživu

8. 9. 2020

Ostré nože vertikutátoru vynesou z půdy vrstvičku rostlinné hmoty, která omezuje zásobení travních kořínků vodou a živinami. Zčásti přitom likvidují i plevele.

Vertikutace současné vyvolá přirozenou regenerační reakci rostlin na mírné poškození kořenového systému, díky ní se trávník rychle obnovuje. Tato skutečnost se využívá i při celkové rekonstrukci trávníku, kdy se po prořezání aplikuje pískování a dosev.

Plsť brání koloběhu vody a zásobení trávníku živinami

Plsť omezuje koloběh vody v trávníku a jeho zásobení živinami

Na zahradě stačí prořez jednou ročně

Vertikutace patří k běžné péči intenzivně udržovaných okrasných trávníků nebo zatěžovaných sportovních ploch a to až několikrát do roka. Na rodinných zahradách ji použijeme jednou nebo dvakrát do roka, na jaře a na přelomu léta a podzimu. U obou termínů zohledníme aktuální počasí.

Pravidelně prořezávaný trávník

Trávník po pravidelné vertikutaci

  1. Na jaře s touto technikou začínáme obvykle koncem března a končíme nejpozději na začátku května. Plocha musí být dostatečně proschlá, zamokřený trávník by vertikutátor poškodil.
  2. V druhé části vegetačního období je nejvhodnějším termínem konec srpna, celé září a mnohdy i říjen. Vyhneme se však deštivému počasí a dnům s výrazně nízkou teplotou. S vertikutátorem na trávník již nevyjíždíme, pokud teplota trvale klesne pod 10 °C.

U nově založených trávníků výsevem počkáme s touto poměrně náročnou technikou ještě dvě sezony, během kterých se trávník plně zapojí.

Plochy založené pokládkou trávníkového koberce můžeme vertikutovat již následující sezonu, kdy je trávník plně prokořeněný a tvoří větší množství plsti.

Plsť z prořezu trávníku

Vertikutace trávníku uvolní až překvapivé množství zbytků rostlinné hmoty; foto Shutterstock

Jak trávník prořezat

Pokud se na zahradě nachází závlahový systém, vyplatí se vyznačit praporky nebo kolíky umístění trysek, abychom je nepoškodili.

Nejprve trávník posečeme. Na jaře seč pravděpodobně potřeba nebude, protože s prvním prořezem začínáme v termínu, kdy porost mírně raší. Seč je důležitá koncem léta a na podzim, kdy je trávník v plné kondici.

  • Podle stavu porostu nastavíme výšku nožů. Neměly by zasahovat hlouběji než 3 milimetry do půdy. Plsť v trávníku vzniká z rostlinných zbytků postupným odumíráním listů trav, plevelů i ze hmoty roztroušené při seči.
V trávníku bývá množství plsti

Plsť se může stát příčinou houbové choroby trávníku

Vertikutátorem ošetříme velké plochy, vertikutačními hráběmi si vystačíme jen na okraje a místa, kde stroj nechceme nebo nemůžeme použít.

Pro likvidaci plsti a mechu řežeme trávník ve dvou směrech na sebe kolmých. Podle množství hrabeme uvolněnou odumřelou hmotu po každém z přejezdů. Je-li to nutné, prořežeme trávník ještě ve třetím, šikmém, směru.

Přihnojení po vertikutaci trávníku

Přihnojení patří k vertikutaci trávníku

Plochu poté pohnojíme dlouhodobě působícím, tedy pomalu rozpustným, hnojivem a trávník zavlažíme. Zelený koberec se dostane do kondice během dvou až tří týdnů.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x