Tchýnin jazyk; pokojovka, která se vrací do interiérů

19. 1. 2024

Pokojová rostlina, dekorativní listem, nenáročná na zálivku a světlo. To jsou důvody, proč se tchýnin jazyk opět těší vzrůstající oblibě.

Tenura (Sansevieria),  je rod jednoděložných, stálezelených  rostlin, trvalek, spíše sukulentních rostlin, původem ze západní Afriky. V přírodě se vyskytuje více jak 70 druhů, které se liší podle barvy a někdy i tvaru listů. Je příbuzná s agáve.

tenura, tchýnin jazyk, vděčná pokojovka

Sansevieria trifasciata ‚Laurentii‘

Dokáže ve svých listech shromáždit dosti velké množství vody a přežít delší dobu bez zálivky. Nejen proto jde obecně o velmi nenáročnou pokojovou rostlinu. To se do bytu, kde občas delší dobu nejsme, hodí.

  • Ideální je pro ni světlé místo, ale zvládnou i stinnější kout.
  • Zálivku volíme spíše mírnou, přemokřený substrát není vhodný.
  • V době od března do října přidáme do zálivky hnojivo.
  • V zimním období na zálivce naopak ubereme.
  • Dáváme pozor, aby voda nezůstávala v růžici mezi listy. Mohlo by tak dojít k jejímu uhnívání.
  • Ideální je pokojová teplota, která neklesne pod 10°C.

Množí se dělením oddenků nebo řízkováním listů. Zajímavé je, že když uděláme řízky z panašované formy a neupravíme je, budou nové rostliny bez žlutých pásků. Když však zelený střed vyřízneme tak, že v zemi budou jen části žluté a ty zakoření, narostou rostliny panašované, tedy žlutě vroubené.

  • Sansevieria cylindrica

Patři mezi atraktivnější druhy. Má subcylindrické listy, tzn. svinuté tak těsně do kruhu, že připomínají spíše stonek než list, které rostou vzpřímeně. Mohou dosáhnout výšky až 1 m.

Sansevieria cylindrica

Sansevieria cylindrica má velmi specifický tvar listů

Tenura páskatá alias tchýnin jazyk

Tenura páskatá (Sansevieria trifasciata),byla dříve nejčastěji pěstovaným druhem. Pro nás je především okrasná a jen málo kdy kvetoucí.

Ve své domovině se používá čerstvý list na likvidaci bradavic, odvar nebo prášek ze sušených oddenků se používá při vředech nebo vyrážkách. U nás se jako léčivka nepoužívá.

Pokojové rostliny

Tchýnin jazyk je pokojová rostlina, která se hodí i do moderních interiérů

Obsahuje steroidní saponiny, které mohou způsobit bolesti hlavy, nevolnost, žaludeční problémy. Kyselina chelidonová (podle Chelidonium majus, vlaštovičníku většího) může způsobovat kožní problémy.

Riziko, že by tchýnin jazyk někdo pozřel je minimální, ale situace, kdy jí řízkujeme, řízky bereme do rukou a pak se bez mytí věnujeme další činnosti, může nastat. Hlídejme si tedy, když jí množíme dělením oddenků nebo řízkováním, abychom si nesahali na obličej, do očí, do úst a po skončené práci si ruce důkladně umyli. Obezřetní taktéž budeme, pokud jsou nablízku děti nebo domácí mazlíčci.

jak se množí tchýnin jazyk

Množení je snadné, buď dělením oddenků nebo řízkováním

Osobně mám zkušenosti s jinou rostlinou patřící mezi agávovité, přímo s Agave americana. Když jsme rostliny ve skleníku v zimě korigovaly, otřel jsem se o řeznou ránu. Zhruba tři týdny to trvalo, než se puchýřky, které na místě opakovaně vznikaly, zahojily. A zůstaly mi na pár let dobře viditelné jizvičky.

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 6. 2024

Kdy sklízet květiny k sušení a kde rostliny sušit

Květiny k sušení sklízíme v termínu, který se nejlépe hodí pro uchování  pěkného vzhledu, barvy i kvality květů toho kterého druhu rostliny. K sušení použijeme dobře větraný, tmavý prostor.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x