Zamiokulkas: Příjemná pokojovka z Afriky se snadno množí

6. 1. 2022

Zamiokulkas dodává interiéru atmosféru teplého léta. Tmavé zpeřené listy jako by chtěly potvrdit, jak dobře se v pokoji či kanceláři daří zeleni. 

Zamiokulkas nebo také kulkas zamiolistý (Zamioculcas zamiifolia) patří mezi rostliny áronovité, je tedy příbuzný kalám (Zantedeschia) nebo i­ monsterám. Na první pohled ovšem může připomínat cykasovitou rostlinu zámii známou též pod názvem keják. Právě podle ní byl zamiokulkas pojmenován.

Zamiokulkas

Zamiokulkas čili kulkas zamiolistý; foto Shutterstock

I když může působit poněkud robustně, zamiokulkas dorůstá do výšky mezi 30–80 cm. Jeho zpeřené, tmavě zelené, lesklé, kožovité listy vyrůstají z tlusté hlízy, která je dostatečně zásobovaná vodou. Kvůli této hlíze bývá rostlina často řazena mezi sukulenty. Květ není nijak výrazný. Objevuje se především při zvýšeném množství fosforu v substrátu.

Nároky na substrát, teplotu, zálivku, světlo

Zamiokulkas patří mezi nenáročné rostliny, co se týká kvality půdy, tak i teploty. V zimním období jí za krátkého dne stačí 15 °C, v létě pak při častém zalévání snáší i relativně vysoké teploty. Jinak rostlině nevadí ani suchý vzduch.

Zamiokulkas

Kulkas si lidé oblíbili jako nenáročnou pokojovou rostlinu, foto Shutterstock

Od jara do podzimu zaléváme rostlinu mírně, v zimě jen zřídka. Vyschnutí je pro ni lepší než nadměrné množství vody, protože to zpomaluje růst a způsobuje zahnívání kořenů i stonků.

Pro pěstování jsou nejlepší místnosti s jasným, ale ne přímým světlem. Pozor bychom měli dát na přímé sluneční záření, které může listy výrazně popálit! Na zimu ji stavíme nejlépe blíže k oknu. V létě ji pak můžeme přenést na stinný balkon nebo na zahradu.

Zamiokulkas a výživa, přesazování, množení

Zamiokulkas přihnojujeme v období vegetace přibližně každé dva týdny. Ideální je hnojivo pro sukulenty nebo pro běžné pokojové rostliny.

Přesazujeme nejlépe na jaře. Mladší rostliny každý rok, u starších postačí jednou za dva roky. Květináč volíme tak, aby nebyl větší než kořenový systém.

Zamiokulkas lze snadno množit

Mladá rostlinka zamiokulkase; foto Shutterstock

Množit můžeme listovými řízky, které necháme kořenit na suchém písku. Poté co se začnou objevovat kořínky, písek navlhčíme a už jen čekáme na další výrůstky.

Každý jistě ocení, že je tato květina odolná proti nejrůznějším druhům škůdců i chorob.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

2. 4. 2023

Které jarní květy dřevin a květin voní v dubnu

Dubnem začíná nejkrásnější roční období v té podobě, na kterou se tolik těšíme. Za tepla a bezvětří se vzduch nasycuje vůněmi země, pryskyřice, lesa, dřeva. Ptačí volání je stále slyšitelnější, světlo dne slaví převahu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x