Ptačí zob můžeme řezem zmladit i zahustit, nechat kvést i plodit

5. 1. 2020

Opadavý ptačí zob obecný s listy různých odstínů od zelené až po bělavě a žlutavě pestré patří k oblíbeným, dobře tvarovatelným okrasným dřevinám.

Ve školkách okrasných rostlin se pěstuje rovněž ptačí zob vejčitolistý (Ligustrum ovalifolium), který má širší, lesklé a částečné vytrvalé listy.

Ptačímu zobu obecnému (Ligustrum vulgare) se daří na slunci i v polostínu. Na půdu je nenáročný, dobře snáší písčitou i hlinitou až jílovitou, slabě kyselou i silně zásaditou. Té dáváme přednost.

Výsadba

Pro oba zmíněné ptačí zoby a jejich pestrolisté kultivary volíme v optimálním případě běžnou zahradní půdu, propustnou až těžší, neutrální až alkalickou. Vejčitolistý ptačí zob je méně otužilý a při silných mrazech a v drsných polohách namrzá.

  • Pro vzácnější poloopadavé a stálezelené druhy vybíráme spíše chráněné stanoviště v nižších teplejších lokalitách a můžeme s nimi počítat jako se solitéry.

Opadavé druhy vysazujeme zásadně prostokořenné v předjaří nebo na podzim, poloopadavé nejlépe zjara a to s kořenovým balem nebo z kontejnerů.

Tvarovaný ptačí zob

Živý plot vymodelovaný z ptačího zobu; foto Shutterstock

Řez a zmlazení

Ptačí zob výborně snáší řez, a proto je nejlepší z opadavých keřů na stříhané ploty.

Při výsadbě upravíme kořeny a rostliny určené pro živý plot sestřihneme asi na 20–25 centimetrů nad zemí, abychom docílili hustého ovětvení od země.

Volně rostoucí a solitérní keře pestrobarevných kultivarů řežeme jen v období výchovného řezu, při zapěstování do požadovaného tvaru.

Peckovice ptačího zobu

Peckovice ptačího zobu mohou krášlit solitéry nebo i volněji rostoucí živý plot až do zimy; foto Shutterstock

Ptačí zob v dalším období zpravidla nepotřebuje udržovací řez, jedině v případě odstranění uschlých, nevhodně rostoucích nebo poškozených větví.

  • Pro živé ploty se nejčastěji používá ptačí zob obecný Atrovirens s temně zelenými, kovově lesklými listy.
  • Zakrsle rostoucí ptačí zob obecný Lodense dorůstající do výšky 1 metr nepotřebuje další řez, výjimečně stačí provést lehké prosvětlení koruny.

Živé ploty a tvarované keře sestříháváme v předjaří a podruhé po ukončení první růstové fáze koncem června a podle potřeby i vícekrát, nejpozději počátkem září.

Ptačí zob kvete

Také květy ptačího zobu bývají ozdobami zahrad; foto Shutterstock

Záleží-li nám na květech a ozdobném plodenství, řežeme ploty jednou za dva roky.

Přestárlé a zanedbané stříhané živé ploty i volně rostoucí keře ptačího zobu můžeme v zimním období před rašením radikálně zmladit, buď na krátké čípky až k zemi, nebo řežeme všechny větve na výšku 40 centimetrů a zároveň zcela odstraníme slabé a nevhodné výhony.

Tento radikální zmlazovací řez posílí tvorbu nových výhonů. Keř po takto silném řezu potřebuje po dobu tří let hodně péče v úpravě koruny, než opět doroste do požadovaného tvaru.

Častějším řezem dosáhneme u ptačího zobu hustější větvení.

Větší počet letních řezů má výhody v tom, že je méně namáhavý a nezdřevnatělé kratší letorosty se mohou zkompostovat.

Živé ploty z ptačího zobu by se měly stříhat sbíhavě, aby u země byly širší a k vrcholu se zužovaly. U takto tvarovaných živých plotů nedochází z nedostatku světla ke ztrátě olistění a zasychání větví.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

31. 1. 2023

V předjaří čistíme trávník od mechu a listí, provzdušníme ho

Roztál-li sníh z trávníku, včas ho přehrabeme a zbavíme zbytků listí, aby mohly později vykvést drobné cibuloviny v něm vysazené: sněženky, ladoňky a krokusy. V zimě se zpravidla výrazně projeví, pokud je trávník zamechovaný.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x