Ptačí zob můžeme řezem zmladit i zahustit, nechat kvést i plodit

5. 1. 2020

Opadavý ptačí zob obecný s listy různých odstínů od zelené až po bělavě a žlutavě pestré patří k oblíbeným, dobře tvarovatelným okrasným dřevinám.

Ve školkách okrasných rostlin se pěstuje rovněž ptačí zob vejčitolistý (Ligustrum ovalifolium), který má širší, lesklé a částečné vytrvalé listy.

Ptačímu zobu obecnému (Ligustrum vulgare) se daří na slunci i v polostínu. Na půdu je nenáročný, dobře snáší písčitou i hlinitou až jílovitou, slabě kyselou i silně zásaditou. Té dáváme přednost.

Výsadba

Pro oba zmíněné ptačí zoby a jejich pestrolisté kultivary volíme v optimálním případě běžnou zahradní půdu, propustnou až těžší, neutrální až alkalickou. Vejčitolistý ptačí zob je méně otužilý a při silných mrazech a v drsných polohách namrzá.

  • Pro vzácnější poloopadavé a stálezelené druhy vybíráme spíše chráněné stanoviště v nižších teplejších lokalitách a můžeme s nimi počítat jako se solitéry.

Opadavé druhy vysazujeme zásadně prostokořenné v předjaří nebo na podzim, poloopadavé nejlépe zjara a to s kořenovým balem nebo z kontejnerů.

Tvarovaný ptačí zob

Živý plot vymodelovaný z ptačího zobu; foto Shutterstock

Řez a zmlazení

Ptačí zob výborně snáší řez, a proto je nejlepší z opadavých keřů na stříhané ploty.

Při výsadbě upravíme kořeny a rostliny určené pro živý plot sestřihneme asi na 20–25 centimetrů nad zemí, abychom docílili hustého ovětvení od země.

Volně rostoucí a solitérní keře pestrobarevných kultivarů řežeme jen v období výchovného řezu, při zapěstování do požadovaného tvaru.

Peckovice ptačího zobu

Peckovice ptačího zobu mohou krášlit solitéry nebo i volněji rostoucí živý plot až do zimy; foto Shutterstock

Ptačí zob v dalším období zpravidla nepotřebuje udržovací řez, jedině v případě odstranění uschlých, nevhodně rostoucích nebo poškozených větví.

  • Pro živé ploty se nejčastěji používá ptačí zob obecný Atrovirens s temně zelenými, kovově lesklými listy.
  • Zakrsle rostoucí ptačí zob obecný Lodense dorůstající do výšky 1 metr nepotřebuje další řez, výjimečně stačí provést lehké prosvětlení koruny.

Živé ploty a tvarované keře sestříháváme v předjaří a podruhé po ukončení první růstové fáze koncem června a podle potřeby i vícekrát, nejpozději počátkem září.

Ptačí zob kvete

Také květy ptačího zobu bývají ozdobami zahrad; foto Shutterstock

Záleží-li nám na květech a ozdobném plodenství, řežeme ploty jednou za dva roky.

Přestárlé a zanedbané stříhané živé ploty i volně rostoucí keře ptačího zobu můžeme v zimním období před rašením radikálně zmladit, buď na krátké čípky až k zemi, nebo řežeme všechny větve na výšku 40 centimetrů a zároveň zcela odstraníme slabé a nevhodné výhony.

Tento radikální zmlazovací řez posílí tvorbu nových výhonů. Keř po takto silném řezu potřebuje po dobu tří let hodně péče v úpravě koruny, než opět doroste do požadovaného tvaru.

Častějším řezem dosáhneme u ptačího zobu hustější větvení.

Větší počet letních řezů má výhody v tom, že je méně namáhavý a nezdřevnatělé kratší letorosty se mohou zkompostovat.

Živé ploty z ptačího zobu by se měly stříhat sbíhavě, aby u země byly širší a k vrcholu se zužovaly. U takto tvarovaných živých plotů nedochází z nedostatku světla ke ztrátě olistění a zasychání větví.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 10. 2023

Kam vysadit ovocné stromky, aby se jim dobře dařilo

Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x