Meruzalky nejen pro podnože, ale i do okrasné zahrady

16. 4. 2020

Sadaři nebo zahrádkáři mají důvod znát meruzalku zlatou (Ribes aureum) jako podnož pro stromkové tvary rybízů a angreštů.

Existují i meruzalky pěstované pro plody (odrůdy Lázně Mšenné, Cassis Black Missouri Giant), ale ne každý by takovou meruzalku v zahradě chtěl mít, když může mít klasické rybízy. Květy lákají včely i další hmyz.

Meruzalka zlatá se hodí i na řidší živé ploty, volné i tvarované.

Voní jako černý rybíz

Teď na jaře je mnohem výraznější a atraktivnější její sestra meruzalka krvavá (Ribes sanquineum). Vedle toho, že hezky vypadá, je oblíbenou pastvou včel. Když jdete v zimě okolo keřů a budete trochu mačkat jejich pupeny a mladé dřevo, tuhle meruzalku po vůni snadno rozpoznáte. Voní jako černý rybíz.

Meruzalka

Meruzalka krvavá

Její keře dorůstají výšky i přes dva metry, jsou přirozeně husté, hodí se jako živý plot, který je možné volně tvarovat. Při každoročním tvrdším řezu se kvetení přesune dovnitř keře – pokud pravidelně odstříháváme jednoleté vyzrálé výhony.

Pokud se nám tato meruzalka líbí, není těžké ji vypěstovat. Stačí dát koncem července nebo během srpna zakořenit buď zimní, nebo polodřevitý řízek. Oba typy snadno zakořeňují. Již dvouleté sazenice rozkvétají. Meruzalku lze zapěstovat i jako stromek, buš roubovaný na meruzalku alpskou, nebo pravokořenný, zapěstovaný z jednoletého prutu.

 

Další sestřička, menší, nenápadná, je meruzalka alpská, (Ribes alpinum). Je rostlinou, která snáší polostín, roste na výsluní i pod stromy s vysoko položenou korunou. Dorůstá zhruba do výšky 1 metru.

Existují i odrůdy, obyčejně menšího vzrůstu oproti botanickému druhu. Je možné ji roubovat na meruzalku zlatou, vytváří menší korunky, které se dobře tvarují.

Má jemný drobnější, zdravý list, nenápadně kvete (ale včelky si jí najdou), dobře se množí řízkováním, snadno se tvaruje do nízkých živých plotů, jako solitera (osamělý keř) je dosti nevýrazná. Plody, pokud je nasadí, nijak nevynikají.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den,
pokud vysadím meruzalku k plotu, kde mám rybízy, nebudou pak mít mé rybízy špatně chutnající plody?

Nebudete. A pokud ano, nebude to vina meruzalky.

Moc děkuji za odpověď, i za informace o mezuralce.

přinesli jsme si domů keřík černého rybízu. Pod ním vyrůstá pravděpodobně meruzalka zlatá. Jsou její plody také jedlé? Máme malé děti, tak se trochu bojím, protože nemáme žádné zkušenosti s touto rostlinkou. Děkuji

Meruzalka zlatá není jedovatá. Ale zajímalo by mě jak ten keřík s podrůstající meruzalkou vypadá. a jaká je to odrůda. Černé rybízy snadno koření ze řízků, bez roubování na meruzalku.

Mně se stalo to samé, co Jolaně, ale asi měla na mysli stromkový rybíz (roubovaný na meruzalce). To dělá mě. A kde to šlo, tak jsem meruzalku od země odřezala, aby nebrala sílu rybízu. Meruzalka více „jede“ než rybíz, ujímá se lépe než rybíz. Plody jíme. Chtěla bych si udělat ze řízků živý plot, když se tak krásně ujímá a roste.

Tu meruzalku spíše odstraňujte až od kmínku. Odhrábněte zem a odrýpněte jí. Když jí budete řezat jen od země, bude narůstat ve větším počtu a kořen meruzalky pod zemí bude sílit.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

6. 6. 2023

Květiny v nádobách v červnu přihnojíme, letníme a otáčíme

Truhlíkové a nádobové květiny začneme v červnu přihnojovat. Většinou jsou totiž spotřebovány živiny v substrátu, do kterého byly na jaře přesazeny. Nejlepší jsou hnojiva podporující kvetení v dávkách asi 0,2% roztoku jednou týdně.

zobrazit další rady a tipy
7
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x