Magnolie; její opadavé i neopadavé druhy

11. 4. 0202

Magnolie patří do skupiny dřevin, která je opravdu velká. Jsou zde druhy opadavé, kvetoucí zejména před listem, některé kvetou i za listu.

České pojmenování šácholan se příliš nevžilo, ale odborně se stále používá. Pokud se však řekne magnolie, doptáme se ve všech zahradních centrech a zahradnictvích.

Jde o prastaré stromy nebo keře, většinou s exotickými květy. Na světě se vyskytuje asi 120 druhů, které rostou především v subtropických až tropických oblastech jihovýchodní Asie, ale také v Severní Americe. Na americkém kontinentě výskyt pokračuje na jih, až do Jižní Ameriky. V průběhu staletí pak bylo vyšlechtěno na stovky kříženců a kultivarů.

Pro klima v ČR se hodí jen několik málo původních druhů. Ovšem nabídka kultivarů je obrovská a na zahradě tvoří nezastupitelnou skupinu dřevin.

Pravěká historie

Magnolie se řadí mezi tzv. žijící fosilie. Předchůdci magnolií se vyskytovali na zemi už před 100 miliony lety. Zhruba před 20 miliony lety už rostly na Zemi magnolie, které se od těch současných moc nelišily. Vyskytovaly se dokonce i na našem území. Bizarní velké a tuhé květy jsou součástí strategie, protože se vyskytovaly v době, kdy je nemohly opylovat včely. Přesto si květy ponechaly svojí velikost a tuhost až do současnosti.

Jaké jsou nároky a pěstování?

 • Magnolie jsou spíše teplomilné dřeviny vyžadující nižší polohy a chráněná stanoviště. Ve vyšších polohách je lze také pěstovat, ale o to vyšší nároky mají na chráněnou lokalitu.
 • Půdy preferují humózní, spíše kyselejší a mírně vlhké. Na propustných písčitých a suchých půdách trpí chlorózou z nedostatku hořčíku a železa.
 • Vhodná je lokalita s tzv. bloudivým stínem, protože na přímém úpalu mohou zejména mladé exempláře trpět tzv. mrazovými deskami.
 • Řez provádíme jen v nejnutnějších případech, protože ho magnolie nemají rády.

Magnolie a její složití kříženci a kultivary kvetoucí před olistěním

 • Šácholan Soulangeův (Magnolia x soulangeana Brozzoni) – hybrid je křížencem Magnolia denudata a Magnolia liliiflora. Je asi nejpěstovanějším taxonem s řadou kultivarů. Kultivar Brozzoni má velké bílé, u báze lehce narůžovělé květy.
 • Magnolia hybr. Atlas – složitý kříženec (vychází opět z M. x soulangeana), který má opravdu velké a mohutné květy. Ty mohou být v průměru více jak 30 cm velké. Z vnější strany mají narůžovělý nádech a uvnitř jsou bílé.
 • Magnolia hybr. Jane – kříženec vycházející z M. stellata, květy jsou asi 10 – 15 cm velké se zajímavým přechodem ze sytě růžové, přes světle růžovou až po bílou.
 • Magnolia hybr. Sweet Sixteen – opět složitý kříženec s velkými, ale čistě bílými květy.
 • Magnolia hybr. Butterflies – žlutokvěté kultivary magnolií jsou u nás poměrně málo k vidění. Někdy jsou mylně považovány za příliš choulostivé. Kvetou však o něco později než ostatní magnolie, takže se snižuje riziko poškození květů mrazy. Podle našich zkušeností tento kultivar roste bezproblémově a každoroční bohaté kvetení to dokazuje.
 • Magnolia x brooklynensis Yellow Bird  – opět složitý kříženec, který patří svou intenzitou žluté barvy mezi nejvýraznější. Kvete opět později, často až na začátku května.
 • Šácholan Zenův (Magnolia zenii) – je spíše sbírková dřevina pocházející z východní Číny. Zajímavé jsou nejen květy, které jsou opět lehce narůžovělé, ale i plody, které tvoří bizarní červená souplodí.
 • Šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata) Harvard Centennial – tento japonský horský druh roste spíše keřovitě. Patří mezi nejčasněji vykvétající magnolie. Kvete oproti původnímu druhu lehce narůžovělým nádechem.
 • Šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata) Chrysanthemiflora – vykvétá opět velmi časně. Bohaté květy jsou ještě výrazněji zbarveny do růžova než u předešlého kultivaru.

  Šácholan hvězdovitý

  Magnolia stellata Chrysanthemiflora

Druhy kvetoucí během olistění

 • Šácholan obvejčitý (Magnolia obovata) – pochází z Japonska. Roste jako velký strom, až 30 m, proto ho lze využít jen v největších sadovnických úpravách. V průběhu května a června kvete smetanově až narůžověle bílými květy o velikosti 15–20 cm.
 • Šácholan Sieboldův (Magnolia sieboldii) – je velký keř nebo menší strom dorůstající až 10 m. Květy jsou asi 10 cm velké, vonné, bílé barvy s načervenalým nádechem. Kvete v červnu a červenci. Pochází z horských lesů Japonska a Koreje.

  Magnolie kvetoucí během olistění

  Magnolia sieboldii

Neopadavé druhy

 • Šácholan velkokvětý (Magnolia grandiflora) – jde o jediný neopadavý druh, který lze u nás pěstovat celoročně venku na velmi chráněném stanovišti a v nejteplejších oblastech. Na zimu je lepší ho vždy chránit. Pochází z jihovýchodu USA, kde dosahuje obrovských rozměrů. Bílé květy mohou dosahovat až 30 cm. Jeho vzhled je opravdu velmi exotický.

  Šácholan velkokvětý

  Vzrostlá Magnolia grandiflora

Magnolie jako solitér i do smíšení výsadby

Jejich primární využití je především kvůli květům. Použít se dají jako solitéry do trávníku nebo záhonů, ale i do tematických skupin před tmavé pozadí. Některé druhy a kříženci dorůstají takových rozměrů, že jsou plnohodnotnými stromy a lze je tak i využít.

Například v parcích, velkých zahradách nebo vnitroblocích, kde jsou navíc dostatečně chráněny. Mohou vytvářet i menší stromořadí, ovšem s ohledem na znečištění okvětními plátky při odkvétání.

Je to dřevina, která je v době květu značně okázalá a při výsadbě bychom na tento fakt měli  brát zřetel.

Zdroj: Kurátor dřevin mírného pásma Pražská botanická zahrada

Foto autor, P. Horáček a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 5. 2024

Snížením počtu plůdků jablek, hrušek a broskví zlepšíme úrodu

U ovocných stromů je žádoucí menší množství plodů. Jabloně, hrušně a broskvoně se příliš velkým nasazením plodů oslabují. Plody zůstávají drobné, přibývá chorob i škůdců a také nasazení květních pupenů pro úrodu v příštím roce je podstatně nižší.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x