Ozdoby prosince: květy, ojíněné plody, větvení a tvary dřevin
6. 12. 2021Je zima, mrzne, a přesto rozkvétají rostliny pro radost všem, jež těší krása prosince. K jedinečnosti flóry pomůže stylistka z nejpovolanějších – jinovatka.
Co všechno se dá dělat na školní zahradě a kdo na ní bzučí? Dozvíte se to na výstavě, kterou připravilo Národní pedagogické muzeu v Praze.
Školní zahrada neměla být jen místem pro užitkové pěstování plodin, spíš měla sloužit jako místo výuky, odpočinku a poučení. Takto ke školní zahradě přistupovaly školní předpisy na konci 19. století, kdy byla zahrada skoro u každé školy. Výstava ukazuje mnoho zajímavého obrazového materiálu z tohoto zlatého věku školních zahrad, zároveň ale ukazuje, že i dnešní školáci mohou na zahradě zažít mnoho zajímavého.
Výstava je rozdělená podle doporučení příruček o zakládání školních zahrad: jedna část se věnuje péči o ovocné stromy, další se zaměřují na pěstování květin a zeleniny. Důležitou součástí každé zahrady byl včelín, návštěvníci proto uvidí různé historické úly a dozví se i o životě včel. Už od Marie Terezie měl ve školách místo i chov bource morušového, na výstavě jsou jak názorné obrázky zpracování hedvábí, tak i hedvábné látky, na které si návštěvníci mohou sáhnout.
Interaktivní exponáty jsou ve všech výstavních prostorách: Jak vypadá a čím se liší dřevo jednotlivých ovocných stromů je vidět na stojanu s dřevěnými deskami, úderem do hudebního nástroje marimba je možné si vyzkoušet, jak dřevo zní. Sluchové vjemy nabízí i část věnovaná včelám, kde se střídají různé druhy bzukotu. Živé včely na výstavě nejsou, ale jejich život věrně ukazují plásty s fotografiemi umístěné v nástavkovém úlu a hlavně velká magnetická tabule, kde jsou obrázky s výjevy z prvorepublikové dětské knížky – dnešní děti si mohou přiřazováním magnetek s popisky vyzkoušet, zda vše správně poznají.
Bedničky s obilím nabízejí možnost určovat hlavní druhy obilnin, nebo si jen užívat relaxaci zabořením ruky mezi zrna.
Každý ví, že na zahradě to nežije jen nad zemí, ale i v podzemí – to ukazuje sklepní prostor proměněný v „podzemní galerii“ doplněnou o prolézačku „jezevčí noru“. K výstavě patří i herna, kde si děti můžou vlézt do velkých dřevěných včelích buněk či si zahrát na včelí matku a ve hře „včelí vaječník“ se pokusit umístit vajíčko správně do buňky.
Základní informace
Co: Bzukot školních zahrad. Ekologická výchova v proměnách času
Kde: Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, Valdštejnská 20, 118 00 Praha 1, www.npmk.cz (poblíž metra A stanice Malostranská), vstupné 90 Kč, snížené 50 Kč
Kdy: 28. 11. 2024 – 2. 11. 2025
Foto Petr Šolar
Ovocné stromy můžeme začít prořezávat již v prvním měsíci roku. Podmínkou je však teplota nad bodem mrazu, které trvá aspoň několik dní po sobě. Průklest v tomto období děláme u jabloní a hrušní, u rybízu a angreštu.