Jak oddálit kvetení a bránit květy ovocných dřevin před mrazy

10. 3. 2020

Určitého zpoždění reakce stromu na vývoj počasí dosáhneme tak, že chráníme kmen stromu proti mrazům a co nejdéle udržujeme sníh pod stromem.

Velmi citlivé jsou meruňky, jejich květy poškodí mráz -2 °C, broskvoně -3 °C, odolnější jsou jabloně a slivoně -4 °C.

V polohách ohrožovaných mrazem je možné oddálit rašení raně kvetoucích ovocných stromů i zakrytím – namulčováním – povrchu půdy slámou, senem, polystyrénovými deskami, nebo podobným světlým materiálem. Izolant zpomalí prohřívání půdy, tím i vegetační vývoj.

Pro květy nastává kritická teplota v rozmezí -1 až -2 °C, ovšem mladé nasazené plůdky po opadu okvětí může poškodit již -0,5 °C a to i tehdy, trvá-li jen několik hodin. Nejhorší situace nastává, pokud po mrazivé noci přijde slunečný den!

Květy zalité ledem

Přečkají květy v ledu mráz? Foto Shutterstock

Jak chránit květy, když hrozí, že je poškodí mráz

  • Nejúčinnější, ale asi provozně nejdražší jsou mlžiče, kterými v rizikových hodinách aplikujeme velmi jemný aerosol těsně nad koruny stromů. Měrné a skupenské teplo vody výrazným způsobem ochrání kvetoucí stromy do teplot -5 až -10 °C.
  • U jednotlivých menších stromů v rizikových dnech je možné překrytí koruny netkanou textilií, kterou při větším chladu můžeme navíc jemně zakropit vodou – ta opět dodá určité množství skupenského tepla. Určitou ochranu poskytne i překrytí mikrotenovou fólií s tou nevýhodou, že již většinou nejde sejmout bez poškození.
  • Další možností je chemická ochrana; tyto přípravky chrání květy před výskytem některých bakterií, které mohou být důvodem vzniku kondenzačních jader ledových krystalů. Takto vzniklý led květy poškozuje. Uvedené ošetření ochrání květy nejvýše do teploty -5 °C. Při deštivém počasí je třeba postřik opakovat.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 1. 2025

Škůdci a zárodky chorob, které přezimují v kůře kmene

Nejrůznější škůdci, ale i spory původců chorob ovocných stromů přezimují v kůře kmenů. Proto je dobré starou rozpraskanou borku z kmenů ovocných stromů lehce oškrábat na rozloženou fólii, a poté ihned spálit, aby se zamezilo šíření škůdců.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x