
Při červnovém řezu růží výhony zastřihneme, vlky odstraníme
9. 6. 2020V červnu je čas na doplňkový řez růžových keřů. Odstraníme plané výhony, vlky, které poznáme podle odlišné barvy a tvaru listů a ostnů.
Zejména mnohokvěté a miniaturní růže se daří množit zelenými řízky. Metodu však můžeme s úspěchem použít také u velkokvětých čajohybridů.
Řízek růže získáme z odkvétajícího vrcholu: Šípek odstřihneme, list necháme jen horní. Řízek vysadíme, můžeme ho zakrýt zavařovací sklenicí. Zpravidla zakoření, roste, kvete. Kresba Shuttersrtock
Řízky se dvěma listy řežeme ze střední části odkvétajících letorostů od poloviny června do poloviny července.
Ze spodního listu ponecháme pouze řapík, z horního pouze oba páry spodních lístků – horní lichý odstraníme. Dole řežeme těsně pod ponechaným řapíkem a ránu ošetříme stimulátorem.
První zimu je dobré mladé rostlinky přezimovat v chráněných podmínkách pařeniště nebo skleníku, přikryté listím a chvojím. Hrnkované rostliny můžeme přezimovat v mrazuprosté chladné místnosti. V příštím roce řízkovance dopěstujeme a vysazujeme na trvalé stanoviště.
Broskvoně plodí na jednoletých výhonech, zatímco starší obrost postupně odumírá. Snahou je proto vypěstovat pevné korunní větve s bohatým plodonosným obrostem a volnou kotlovitou široce rozevřenou korunu bez středového hlavního výhonu.
Vždy se říkalo (a já tak množím růže 20 let ) 3 očka pod zem, 2 očka nad zem. Pod sklenici. Řízky dělám z vyzrálé růže v září, na stanoviště je zasadím za rok. V zimě lépe zakoření
Dobrý den, a kde necháváte řízky zakořenit, venku nebo v chladné místnosti?