Aloe vera; jak si vyrobit léčivý gel na kůži poškozenou od sluníčka

15. 7. 2023

Jako léčivá bylina je aloe vera používána přes tisíc let. Cenná je pro gel, který je obsažen v listech, a latex ve vodivých pletivech listu.

Aloe pravá (Aloe vera) je přírodní zázrak

Její původ není přesně znám, ale nejčastěji se uvádí, že pochází z Afriky. V dnešní době je rozšířená téměř do všech sušších a teplých oblastí po celém světě.

Sukulent sčivým gelem v listech lé

Aloe vera, léčivý zázrak z přírody

Jde o vytrvalou, sukulentní, stálezelenou rostlinu s dužnatými listy. Květy tvoří hroznovité květenství žluté barvy. Je to teplomilná rostlina, která vyžaduje dostatek světla, slunečních paprsků a to i v zimě. Naopak v létě by neměla být na poledním přímém slunci. Preferuje spíše sucho, dlouhodobé přelévání jí nesvědčí. Půda je ideální propustná. Zálivku 1x za dva až tři týdny doplníme speciálním minerálním hnojivem s vyšším obsahem draslíku.

Člověk ji využívá tisíce let a stále objevuje nové a nečekané účinky této rostliny. Nedostižné jsou její zvláčňující, hydratační a ochranné účinky v kosmetice. Je silným antioxidantem, působí protizánětlivě, stimuluje regeneraci buněk a urychluje hojení poškozené kůže, což je ideální kombinace pro letní dny.

Léčivé byliny: aloe vera

Léčivý rosol aloe vera

Domácí gel na kůži vysušenou a poškozenou sluněním

Spojuje v sobě ideální vlastnosti léčivého gelu a kvalitního oleje, fantasticky hydratuje, zjemňuje a díky olejové složce nenapíná kůži jako čistý gel.

Co budeme potřebovat?

  • rostlinu Aloe vera aspoň tři roky starou, někdy seženeme už  uříznuté listy od profesionálních pěstitelů,
  • olej extra panenský olivový, jojobový, avokádový, apod.,
  • vitamin E v kapkách nebo tobolkách, který prodlužuje trvanlivost směsi tím, že blokuje volné radikály,
  • esenciální olej např. z levandule, máty, heřmánku na provonění směsi, současně působí antisepticky,
  • misku na výrobu gelu, tyčový mixér, šlehač, ostrý nůž, váhy nebo odměrku a kuchyňský teploměr.

    Domácí gel z aloe vera a vše potřebné

    Kromě samotné aloe vera si nachystáme také olivový olej a esenciální oleje podle vůně, kterou preferujeme

A jdeme na to!

Odřízneme si vyzrálý list, omyjeme ho, osušíme a necháme z něj vytéci žlutý latex, který obsahuje kanálky těsně pod zelenou slupkou. Z listu odkrojíme nejprve ostnaté okraje a podélně ho rozkrojíme na 1–2cm proužky. Z proužků postupně odřízneme zelenou slupku, aby nám zůstala jen čistá průsvitná vnitřní gelová hmota. Nakrájíme ji na kostičky, zvážíme a vložíme do misky.

Tyčovým mixérem rozmixujeme kostičky na hladkou slizovitou tekutinu. Jediným problémem gelu je jeho nestabilita. Pro lepší stabilizaci se doporučuje jej zahřát ve vodní lázni na 75–80 °C po dobu 3 minut. Pozor, při vyšších teplotách se začnou rozpadat účinné látky.

Sliz necháme vychladnout. Pomůžeme si umístěním misky do studené vody. Mezitím si připravíme olejovou bázi. Do oleje nakapeme vitamin E a vonnou esenci.

Celá olejová báze by neměla překročit 10 % objemu (hmotnosti) gelu z Aloe. Z toho vitamin E by měl obsahovat 0,2–0,5 g, cca 8–20 kapek, na 100 g konečného výrobku a esenciální vonný olej maximálně 1 %.

Olej nalijeme na vychladlý gel, prošleháme a naplníme do sklenic s pevným uzávěrem nebo pumpičkou. Gel uchováváme ideálně v lednici, kde bez problémů vydrží až měsíc.

Vzniklý gel z aloe vera

Vychladlý gel následně prošleháme s olejem

Foto autorka a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 5. 2024

Květiny v zeleninovém záhoně? Proč ne, zahrada bude veselejší

Za nejosvědčenější květiny do zeleninového záhonu je pokládán afrikán – aksamitník (Tagetes). Jeho účinek na nepříjemné škůdce – háďátka – však bývá přeceňován.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x