Vrtule ořechová: Jak zasáhnout proti novému škůdci ořešáku

10. 2. 2022

Vedle vrtule třešňové, která způsobuje červivost třešní, v Česku škodí i další druhy. Jejich larvy poškozují plody rakytníku a ořešáku.


Výskyt nových invazních škůdců souvisí se změnou klimatu. V teplých lokalitách Moravy a Čech se zabydluje vrtule rakytníková (Rhagoletis batava) a vrtule ořechová (Rhagoletis completa). Larvy prvně jmenované decimují plody rakyt­níku do té míry, že zhnědnou, posléze zčernají a jsou nepoživatelné.

Vrtule ořechová

Nový invazní škůdce, moucha s českým názvem vrtule ořechová a latinským pojmenováním Rhagoletis completa napadá ořechy. Její larvy poškozují oplodí ořechů, tím i vývoj plodu. Foto Shutterstock

První vrtule ořechové zaznamenali na Moravě

Příznaky napadení larvami vrtule ořechové připomínají postižení, která pocházejí od známějších a více rozšířených ořechových chorob bakteriového nebo houbového původu.

Zelené oplodí (rubina) ořechů však v tomto případě černá vinou larev škůdce. Larvy vyžírají do zdravého oplodí chodbičky v době od července do října. Oplodí pak hnije a zůstává jakoby přilepené k oře­chům.

Napadené plody buď předčasně opadávají, nebo zastaví růst a mohou seschlé zůstávat na stromech, skořápka
 později tmavne.

V roce 2017 zaznamenali vrtuli ořechovou pouze na jihovýchodní Moravě. Na podzim roku 2021 se vyskytovala v jednotlivých  lokalitách po celém Česku. Do několika let bude škodit ve všech oblastech s vlašskými ořechy, informují specialisté z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze Ruzyni.

Škůdci - larvy vrtule ořechové poškozují oplodí

Oplodí ořechu napadené larvami – vrtulí ořechovou; foto Shutterstock

Lepové desky potvrdí příčinu, omezí škůdce

Létající mouchy vrtule lze v zahrádkách lákat na žluté lepové desky stejně jako vrtuli třešňovou. Tím jednak zjistíme její přítomnost a jednak omezíme její výskyt. Rovněž sběrem a pálením napadených plodů nebo jejich zakopáním hlouběji do půdy snižujeme šíření vrtulí.

Chemická ochrana je obtížnější; jde o nové invazní škůdce, kteří se mo­hou postupně šířit do dalších oblastí. Obecně je tato problematika velmi ak­tuální. Pozornost jí věnují specialisté na ochranu rostlin, kteří shromažďují podrobnější poznatky a příspěvky.

Zdroj: časopis Zahrádkář 2/2022, který je k mání v prodejnách tisku do 24. února 2022.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x