
Monitoring: Kteří invazní škůdci škodí úrodě a kráse zahrady
25. 12. 2021Dokážou zničit živý plot, plody na záhonu, úrodu ořešáku. Invazní škůdci se v Česku šíří. Poznatky o jejich výskytu usnadní ochranu rostlin.
Vedle vrtule třešňové, která způsobuje červivost třešní, v Česku škodí i další druhy. Jejich larvy poškozují plody rakytníku a ořešáku.
Výskyt nových invazních škůdců souvisí se změnou klimatu. V teplých lokalitách Moravy a Čech se zabydluje vrtule rakytníková (Rhagoletis batava) a vrtule ořechová (Rhagoletis completa). Larvy prvně jmenované decimují plody rakytníku do té míry, že zhnědnou, posléze zčernají a jsou nepoživatelné.
Nový invazní škůdce, moucha s českým názvem vrtule ořechová a latinským pojmenováním Rhagoletis completa napadá ořechy. Její larvy poškozují oplodí ořechů, tím i vývoj plodu. Foto Shutterstock
Příznaky napadení larvami vrtule ořechové připomínají postižení, která pocházejí od známějších a více rozšířených ořechových chorob bakteriového nebo houbového původu.
Zelené oplodí (rubina) ořechů však v tomto případě černá vinou larev škůdce. Larvy vyžírají do zdravého oplodí chodbičky v době od července do října. Oplodí pak hnije a zůstává jakoby přilepené k ořechům.
Napadené plody buď předčasně opadávají, nebo zastaví růst a mohou seschlé zůstávat na stromech, skořápka později tmavne.
V roce 2017 zaznamenali vrtuli ořechovou pouze na jihovýchodní Moravě. Na podzim roku 2021 se vyskytovala v jednotlivých lokalitách po celém Česku. Do několika let bude škodit ve všech oblastech s vlašskými ořechy, informují specialisté z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze Ruzyni.
Létající mouchy vrtule lze v zahrádkách lákat na žluté lepové desky stejně jako vrtuli třešňovou. Tím jednak zjistíme její přítomnost a jednak omezíme její výskyt. Rovněž sběrem a pálením napadených plodů nebo jejich zakopáním hlouběji do půdy snižujeme šíření vrtulí.
Chemická ochrana je obtížnější; jde o nové invazní škůdce, kteří se mohou postupně šířit do dalších oblastí. Obecně je tato problematika velmi aktuální. Pozornost jí věnují specialisté na ochranu rostlin, kteří shromažďují podrobnější poznatky a příspěvky.
Zdroj: časopis Zahrádkář 2/2022, který je k mání v prodejnách tisku do 24. února 2022.
Foto Shutterstock
Čajohybridy řežeme více (na 2–4 očka), abychom dostali krásné a dlouhé stonky. Floribundy grandiflory na 4–6 oček, floribundy na 5–7, polyanthybridy na výšku 30 cm, polyantky asi na 1/2 výšky, tj. 40 cm. Stromkové růže řežeme v zásadě stejně jako keřové.