Tipy na odrůdy rajčat zvláště vhodných k pěstování na zahradě

28. 2. 2022

Zatímco profesionální pěstitele rajčat zajímá výnos, pevnost a trvanlivost odrůdy při přepravě, k výběru do zahrady použijeme jiná kritéria.

Kdo pěstuje rajčata na vlastní zahrádce, má volbu jasnou: Nejdůležitější je vůně a chuť. Z keříku na stůl je to deset metrů a zahrádkář nepotřebuje odrůdy s plody pevnými, skladovatelnými a schopnými přepravy na dlouhé vzdálenosti.

Zvláštní podmínky pro pěstování rajčat?

Připomeňme si, že svého času se v rámci legislativy Evropské unie objevil u některých osiv zelenin popisek odrůdy vyšlechtěné pro pěstování za zvláštních podmínek. V principu se jedná o hobby odrůdy v malém balení určené pro pěstování na zahradě.

Zejména zpočátku mohla tato administrativní formulace spotřebitele znejistět, možná i odradit. Přitom tyto odrůdy pouze naplňují specifické potřeby zahrádkářské veřejnosti.
Tato kategorie rostlin umožňuje jednodušším způsobem registrovat staré a krajové odrůdy rajčat, tykví nebo paprik. Pokud si označení odrůda vyšlechtěná pro pěstování za zvláštních podmínek všimnete, neobávejte se ho. Naopak, takové odrůdy jsou určeny do zahrádek.

Některé odrůdy rajčat pro zahrádky

Summer Cider

Odrůda rajčete ze skupiny těch dříve narozených má větší, vícekomorový plod, který je na povrchu oranžový. Sytě oranžová je i dužnina, která vyniká lahodnou máslovou konzistencí i vyváženou a velice intenzivní rajčatovou chutí.

Black From Tula

Velké rajče s tmavočerveným až hnědým, vícekomorovým plodem. Ačkoliv stará odrůda pochází z Ukrajiny, získalo si oblibu v USA i v západní Evropě. Právě v Rusku a na Ukrajině se rozšířily genotypy s tmavým plodem a intenzivně karmínovou až nahnědlou dužninou.

Black From Tula

Black From Tula

Tato rajčata jsou sice označována slovem black, jejich skutečná barva je však spíše hnědá. Znalci cení nejvíc jejich aroma a chuť. Ta je plná a výrazná, výraznější, než jakou dosahují červená rajčata.

Indigo Rose vyšlechtěné z divokých rajčat

První černé rajče, které bylo oficiálně registrováno v Evropské unii, a může se tudíž distribuovat. Odrůda pochází z USA, ze šlechtitelského programu Oregon State University.
Plody Indigo Rose nechte dobře vyzrát, sbírejte je až tehdy, když mají červené líčko. Zpočátku to bude složitější, pouze zkušeností zjistíte, kdy je plod plně vyzrálý. Zralé plody mají standardní rajčatovou chuť s vyváženým podílem cukrů a kyselin. Indigo Rose díky svojí barvě a přínosu pro zdraví jistě stojí za vyzkoušení.

Pod plným sluncem rajče černá

Černá odrůda rajčete Indigo Rose dozrává; foto Shutterstock

Třešňová rajčata

Chuťovou bombou z kategorie pro zvláštní podmínky jsou tři třešňová rajčata:

Sweet Aperitif

Odrůda má sladkost již v názvu a plody skutečně sladké jsou. Drobné, třešňové s velmi lesklou slupkou. Plnou a sladkou chuť.

Některé odrůdy třešňových rajčat mají až nepříjemně tuhou slupku. Sweet Aperitif má však konzistenci dužniny i slupky optimální, měkčí, příjemnou při nakousnutí. Když jej ochutnají děti, neskončí jen u jednoho plodu.  Indeterminantní rostlina nese bohatě větvené trsy plodů o standardní hmotnosti 8–10 gramů.

Odrůda rajčat Sweet Aperitif

Rajčata odrůdy Sweet Aperitif

Rosella

Třešňové rajče netradiční růžové barvy. Co na něm ale skutečně překvapí, je chuť. Má dostatek kyselin, dostatek cukrů a něco navíc, co dodává plnou chuť kvalitním vínům – aroma a kulatost ve výsledném dojmu. Odrůda má indeterminantní růst a vyznačuje se výbornou násadou plodů.

Black Opal

Z trojice třešňových rajčat je tato odrůda nejranější. Plody jsou o málo větší než u jeho dvou sourozenců. Mají hmotnost 12–15 g, dužnina je šťavnatá s plnou a aromatickou chutí. Na začátku dozrávání se téměř nedá rozlišit od Roselly, zraje však do sytě hnědočervené barvy.

Black Opal je měkčí, nenechte proto plody přezrát. Odrůda je velice úrodná, vyniká větvenými hrozny květů a plodů.

Divoké rajče

V posledních letech se dostává na české zahrádky.  Je těžko říci, jestli je odolné vůči listovým nemocem tak, jak je mu připisováno. Pravda je, že rostlina má extrémně bujný růst – i když jsou starší listy občas napadeny nemocemi, stále přirůstá dostatek nových výhonů schopných zajistit fotosyntézu.

Divoké rajče

Divoké rajče

Pro divoké rajče (Solanum pimpinellifolium) musíte mít dostatek prostoru, skutečně jej potřebuje. Můžete jej pěstovat na zemi, i vyvázat k opoře. Plody jsou podstatně menší než u třešňových rajčat – dosahují hmotnosti pouze 1–2 gramů a na vijanu jich bývá sto i více. Mají typicky rajčatovou chuť a jsou favoritem těch nejmenších. Zkuste si představit svět z výšky 90 cm a pochopíte, proč. Mini plody se dětem lehce vejdou do ruky i do pusy.

Foto Shutterstock a autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Děkuji za seznámení s novými odrůdami.

Tyhle odrůdy mám na zahradě asi 4. rokem. Jsou vynikající, mohu doporučit zejména Black from Tula a Summer Cider.

Black From Tula jsem vyřadila asi před třemi lety. Když více prší, hodně praskají.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
3
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x