Proč rostliny nekvetou víc? Mají se dobře, kvetení odkládají

1. 8. 2019

Otázka: Mám na zahradě v polostínu vysazeny bylinné pivoňky. Více než deset let pravidelně kvetou velkými květy, ale jen čtyřmi. Čím to může být?

Pivoňky pěstuji v kvalitní zemině, po odkvětu je přihnojuji, před zimou je ochraňuji chvojím. Přesto se mi odměňují neustále jen čtyřmi květy. Nepřidají ani jeden navíc, ani neuberou. Jak mám podpořit tvorbu jejich výhonů a větší počet květů? Domnívám se, že o ně pečuji správně. Děkuji za radu.

Pivoňka

Pivoňka

Odpověď: Pivoňkám by se více líbilo na otevřeném, slunném místě než v polostínu. To bych viděl jako jednu z příčin lenivého vykvétání.

Tou druhou je starý poznatek, že rostliny kvetou „z hladu“. Když jim podstrojujete a pravidelně je přihnojujete, daří se jim dobře a nemusí se starat o potomstvo – ergo, není třeba se vysilovat kvetením.

Když už vás to nutká k hnojení, zvolte taková hnojiva, která podporují květní násadu a plody – třeba tzv. hnojiva na rajčata. A protože pivoňky vytvářejí poupata až zjara na nových výhonech, dopřejte jim přilepšenou až v předjaří.

Juka nekvete už tři roky

Otázka: Na zahradě mám juku už asi osm let. Za tu dobu kvetla jen dvakrát. Poslední tři roky nekvete. Co může být důvodem? Děkuji.

Odpověď: Mohl bych jen zopakovat, co jsem uvedl u lenivé pivoňky. Roste-li juka na zahradě, předpokládám, že to asi bude Yucca filamentosa, která dobře snáší i české klima. Je to ovšem rostlina teplomilná a po výtce světlomilná. Výhřevné výsluní je její doména.

Juka

Juka vláknitá

Navíc ze zkušenosti s jukami příbuzných v Benešově vím, že si čas od času dopřávají oddech, tj. že nekvetou každoročně.

Foto tazatelé

Zdroj: odpovědi Václava Větvičky v časopise Zahrádkář

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 2. 2024

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x