Rozanne: nejlepší kakost nového milénia

1. 5. 2023

Takto označil Rozanne krátce po jejím uvedení na trh v roce 2000 významný britský šlechtitel trvalek Adrian Bloom.

Dosavadní evropská zahradnická veřejnost a rovněž zahradnická praxe a množství prodaných rostlin mu dává stále za pravdu.

K legendárním trvalkám, které dlouho kvetou, patří kakost Rosanne

Kakost Rozanne

Rozanne má mnoho superlativů

Jde opravdu o zcela mimořádný kultivar, který vyniká velmi dlouhou dobou kvetení od počátku června až do příchodu prvních podzimních mrazíků. Rovněž se vyznačuje výbornou pokryvností půdy.

Také v České republice značně roste obliba kultivaru Rozanne. Především však mezi profesionálními zahradníky a zahradními architekty, kteří jej hojně využívají v projektech ve veřejné zeleně. Obdobně je tomu ještě u soukromých investorů, kteří si nechávají svoji zahradu navrhnout profesionály.

Zahrádkářská veřejnost odrůdu spíše opomíjí. Souvisí to pravděpodobně s tím, že jde o rostlinu relativně drahou. To je dáno tím, že je odrůda pod patentovou ochranou a při nabídce v menších kontejnerech nemusí na první pohled běžného zákazníka příliš nadchnout. Stejně jako celá řada jinak velmi hezkých trvalek, které vypadají vždy daleko lépe vysazeny na zahradě než v prodejním kontejneru velikosti 9×9 cm.

Kakost Rozanne má na první pohled jednotlivé květy opravdu dost podobné květům kakostu lučního, tedy naprosto obyčejné luční květiny. Její mimořádnost se projeví až po výsadbě na zahradu nebo také při použití ve větších nádobách.

Rostliny rostou velmi rychle, velmi dobře potlačují zaplevelení. K pokrytí metru čtverečního bohatě stačí vysadit 2–3 jedince.

Všestranné použití víc než nadchne

Kakosty dokážou kvést od počátku června až do poměrně pozdního podzimu. Po celou tuto dobu jsou rostliny obaleny blankytně modrofialovými květy se světlým středem. Listy mají hluboce vykrajované, dlanitého tvaru a sytě zelené barvy.

Lavička a v popředí Rozanne

Rozanne vysazená u zahradního posezení

Právě dlouhá doba kvetení je u trvalek často zákaznicky poptávanou vlastností. Rozanne splňuje tento požadavek na 100 %.

Dobrá pokryvnost půdy je pak dána bohatě větvenými, polopoléhavými výhony. Jde ale o rostlinu trsnatě rostoucí, která se do plochy nerozrůstá přikořeňujícími oddenky jako některé jiné kakosty, ale nadzemními oddenky.

Použití Rozanne na zahradě je opravdu všestranné. Velmi dobře se hodí:

  • do trvalkových záhonů
  • pro kombinaci s okrasnými trávami
  • k vytvoření větších souvislých ploch

Lze ji dobře kombinovat časně jarně nebo i v létě kvetoucími cibulovinami, s růžemi a krásně vypadá rovněž ve větších nádobách.

Záhon kakost a okrasné trávy

Výsadba spolu s ozdobnicí Miscanthus sinensis

Navíc je Rozanne odrůdou relativně nenáročnou. Vyhovuje jí většina běžných zahradních půd a stanoviště na plném slunci popř. i v mírném polostínu. Půda by měla být ideálně stále mírně vlhká, dobře zakořeněné rostliny ale snášejí i krátkodobé přísušky.

Obvykle dorůstá výšky kolem 50–70 cm  s tím, že jedna rostlina může dosahovat v průměru až 90 cm. Lze ji množit dělením, ovšem maximálně pro soukromé použití, kvůli patentovému chránění.

Jak to s Rozanne bylo

Rostlina byla získána jako semenáč v zahradě známé britské zahradnické rodiny Donalda a Rozanne Watererových již v roce 1989. Jde o křížence časně kvetoucího kakostu himálajského (G. himalayense) a pozdnějšího, dlouho kvetoucího kultivaru Buxton´s Variety druhu Geranium wallichianum. Oba rodičovské druhy pocházejí z horských luk Himálaje.

Watererovi poznali výjimečnost této rostliny a počátkem 90. let ji poskytli do zkoušení do zahrad Bressingham, výše zmíněného Adriana Blooma. Odtud pak začala její úspěšná cesta Evropou a světem vůbec.

Kakosty se hodí do kompozic ve velkých nádobách

Výsadba v nádobě z dřevěných trámů

V Botanické zahradě v novozélandském Auclandu jde dokonce o odrůdu, která v tamním klimatu kvete nepřetržitě celý rok.

Nezbývá než doufat, že se daleko častěji objeví i na zahradách českých zahrádkářů. Na první pohled může vyvolat dojem obyčejnosti, ve skutečnosti však oplývá Rozanne zcela mimořádnými vlastnostmi.

Zdroj: Kurátor trvalek a okrasných trav
Pražská botanická zahrada

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Vůbec nejkrásnější květy na ozdobení domů, chalup, chat…. jsou pelargonie. S tím jistě všichni musíte souhlasit. Občas zalít a muškáty kvetou a kvetou až do mrazů.
Kakost ROZANNE, o kterém se zde píše patří do čeledi KAKOSTOVITÉ, která má dva (nejznámější) rody, rod pelargonie a rod kakost. Tedy kakost i pelargonie jsou blízce příbuzné a asi stejně krásné.Budu se snažit si ROZANNE pořídit.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x