Proč se cymbidia doporučují pokročilým pěstitelům orchidejí

16. 11. 2020

K rodu orchidejí Cymbidium patří velkokvěté hybridy, kterým zejména vyhovuje chladné či temperované prostředí. Připomeňme si i další nároky těchto rostlin na pěstitelskou péči.

Teplota a stanoviště

Celý rod Cymbidium vyžaduje hodně světla. Kdo jim ho může přes zimu dopřát, je ve výhodě.

V zimním období poskytneme cymbidiím temperovanou místnost, ve které bude přes den cca 15 °C.

V noci mohou teploty klesnout až o 3 °C.

Od poloviny května je nejlépe rostliny umístit venku. Osobně dávám přednost studenému skleníku, který má tu výhodu, že jsou rostliny kryté v období, kdy příliš často prší. Původně jsem rostliny měla venku, ale při velkém množství srážek bylo potřeba je skrýt pod střechu.

V době letních veder je vhodné cymbidia rosit, předejdeme tak napadení sviluškami. Ve skleníku jsou orchideje lépe chráněné. Nechávám je tam do konce září, v teplejším podzimu až do poloviny října. Rostlinám v tomto období nevadí noční teploty až k 7 °C. Cymbidiím letnění velmi prospívá.

Cymbidium, rod orchidejí

V zimě kvetoucí hybridy rodu orchidejí Cymbidium

Kvetou na podzim a v zimě

Většina nabízených rostlin rodu Cymbidium kvete na podzim a v zimě. Když rostliny nasadí poupata, je vhodné dodržovat teplotu 13–15 °C, aby poupata neopadala.

Když květy rozkvetou, můžeme Cymbidium přemístit do teplejší místnosti s teplotou přibližně do 21 °C. V temperované místnosti  s teplotami kolem 15–16 °C však rostliny kvetou mnohem déle – jeden až tři měsíce podle druhu a stáří rostliny. Po odkvětu odstraníme celý stonek.


Substrát a přesazování

Na dno dávám nalámaný polystyren, na kořeny trochu dřevěného uhlí, trochu substrátu pro orchideje a zbytek borové kůry. V literatuře je někdy uvedena minerální vlna.

Rostliny rodu Cymbidium přesazujeme teprve tehdy, když už je to nezbytné (plný květináč nebo zhutnělý substrát). Nepoužíváme velké květináče (jako u rodu Dendrobium) a přesazujeme tehdy, až nové výhony narostou do cca 5 cm a začínají se objevovat nové kořeny.

Namáčení a hnojení

Z důvodů objemných květináčů cymbidia nenamáčím, pouze zalévám. Přes zimu by v miskách (nebo obalových květináčích) neměla stát voda. V době letnění je výhodné, když rostlina stojí přímo na zemi a voda tak může okamžitě odtéct. V době růstového období lze zalévat častěji, ale opět je třeba nechat rostliny před další zálivkou dobře vyschnout.

  • Po vyzrání nových hlíz zálivku omezíme, abychom vyvolali indukci kvetení.

V literatuře se uvádí vhodnost hnojení 1x týdně; myslím, že to je to tak vhodné, ovšem většinou pro nedostatek času přihnojuji cymbidia až při zalévání (namáčení) ostatních rostlin.

Škůdci

Pokud nemají cymbidia dobré pěstitelské podmínky, napadají je škůdci velmi často (třásněnky, svilušky, puklice a vlnatky). Proto je třeba dbát na dostatečnou vlhkost vzduchu.

V letním období při letnění na zahradě jsou rostliny ještě ohroženy např. beruškami, plži, mnohonožkami a mravenci. Z tohoto důvodu se hodí letnění pod střechou (např. ve skleníku), kde nejsou cymbidia vystavena dešti a pálivému slunci.

Poznámka: U těchto rostlin je důležité olupování starých hlíz, které napomáhá jak prevenci hniloby, tak ochraně před ukrývajícími se škůdci. Začínáme olupováním krajního listu a pokračujeme až k vnitřnímu.

Foto Miroslav Sedláček

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 9. 2024

Za příznivého počasí lze v září venku vysít odolné letničky

Vybrané druhy letniček v září vysejeme na chráněná venkovní stanoviště podle aktuálního vývoje počasí. Když je příznivé, rostliny na jaře pokvetou dřív. Pokud vyklíčí už na podzim, přikryjeme je v listopadu chvojím.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x