Macešky: tipy k výběru tradičních a šlechtěných odrůd

19. 8. 2021

Těžiště současného sortimentu macešek spočívá v hybridních odrůdách. Uvádí se, že první hybridní macešky uvedla na trh japonská firma Sakata v roce 1966.

Padesát let poté existuje více než tři sta hybridních odrůd.

Nejznámější maceškové hybridy

Mezi zahradníky se oblibě těší skupina Inspire F1 od německé firmy Benary. První generace těchto odrůd byla na trhu pod názvem Fancy F1. Získala si respekt, protože je geneticky kompaktní, při jejím pěstování není potřeba používat regulátory růstu. Tuto vlastnost si zachovává i na záhoně. Rostliny nepřerostou, nerozválí se. I na konci května jsou vzhledné – tedy kompaktní.

Květ je velký, ale ne extrémně a na rostlině jich nakvétá v době prodeje několik. Když jeden odkvete, nebo se poškodí, ihned ho nahradí další. Po vysazení na záhon se rostliny pokryjí desítkami květů. Skupina nabízí na tři desítky barevných odstínů.

Macešky označované Inspire Plus F1 lépe přezimují. Inspire DeluXXe F1 zase vynikají obřím květem.

  • Zajímavou kresbu v květu má skupina Cats F1. V květu jsou na okvětních plátcích tmavší žilky, které připomínají vousy na kočičím čumáčku.
Cats Červenozlatá F1

Kočičí vousy macešky Cats Červenozlatá F1

Se zvlněným okrajem okvětního plátku

Když jsme u netradičního vzhledu květu, nesmíme zapomenout na odrůdy, které mají zvlněný okraj okvětního plátku. Sem patří skupina Frizzle F1. V Česku bývá někdy tento typ označován jako orchidejokvětý. Jde o zajímavé zpestření sortimentu.

S obřími květy

K maceškám s největším květem patří skupiny Colossus F1 a Mammoth F1 firmy Syngenta. Průměr květu je až 10 cm. Velký květ má i skupina Delta F1, která je jednou z nejpěstovanějších skupin celosvětově. Počet barevných odstínů přesahuje tři desítky.

  • Všechny tyto odrůdy jsou však určeny pro prodej v předjaří. Přezimovat se musí ve sklenících, kde neklesne teplota dlouhodobě pod bod mrazu. Při podzimní výsadbě by v našich podmínkách pod sněhem vymrzly.

Převislé macešky

Před lety se na trhu objevily převislé macešky. Jsou vynikající do závěsných nádob, velkých květináčů, koryt, tedy všude tam, kde vynikne jejich převislý růst. Zajímavá je skupina Cool Wave F1 od americké firmy PanAmerican Seed. Vznikla jako výsledek šlechtitelského programu, ve kterém byly použity i alpské převislé violy. Ty daly do vínku této skupině výbornou mrazuvzdornost, rostliny snášejí teploty až  –25 °C.

Převis dosahuje až 75 cm. Při výsadbě na záhon květina doroste průměru 45–60 cm a výšky 15–20 cm. Rostliny jsou vitální. Mají rády plné slunce. Květ má velikost 5–6­ cm v řadě barevných odstínů.

Barevné aranžmá macešek

Aranžmá maceškových barev

Drobnokvěté macešky

Na trhu jsou i violy s drobným květem, které jsou označovány jako Viola cornuta. I když tvoří cca 5–10 % z prodeje viol, stojí za pozornost. Poměrně dobře se šlechtí, a tak řada firem nabízí desítky odrůd s nejrůznějšími kombinacemi barev, jaké si jen můžeme představit. Nejběžnější zástupci jsou skupiny Admire F1, Penny F1 nebo Sorbet F1. Rostliny jsou u tohoto druhu menší, vysoké 10–15 cm, kompaktní. Velikost květu se pohybuje kolem 2,5–3 cm. Velmi bohatě kvetou.

Zajímavá je skupina drobnokvětých macešek odrůd Floral F1, kterou nabízí japonská firma Takii. Odlišuje se od ostatních vysokou mrazuvzdorností. V našich pokusech vydržela i silné mrazy bez sněhové přikrývky. Atraktivní barevné kombinace se tak dají využít při podzimní i jarní výsadbě.

Maceška ze skupiny Floral

Floral White Purple Wing F1

Macešky klasické s velkým květem

Klasické macešky s velkým květem jsou označovány jako Viola x wittrockiana. V současném sortimentu z původních skupin zůstaly Švýcarské obří.

Maceška odrůdy Joker Light Blue F2

Maceška ze skupiny Joker F2 má podobné vlastnosti jako tradiční macešky ze skupiny Švýcarské obří

Mají velký květ, rostliny jsou robustní, určené pro prodej na podzim. Vyznačují se dobrou mrazuvzdorností.

Odrůdy jako Zlato Rýna (Rheingold) se žlutým květem s okem, či Alpské jezero (Alpensee) s tmavě modrým květem jsou pojmem. Celkem v této skupině nalezneme více než dvacet odrůd.

Osivo této skupiny vyrábí v Evropě více firem, podle toho jak se věnují udržovacímu šlechtění, mají jejich odrůdy různou kvalitu. Především v barevné vyrovnanosti a velikosti květu.

Populární je i skupina hybridů druhé generace Joker F2, která má podobné vlastnosti jako Švýcarské obří. Hodí se pro výsadbu na podzim, jsou mrazuvzdorné.

Mají velký květ s atraktivní barevnou kombinací plátků a oka v takových odstínech, které nejsou běžné. Takových kombinací – odrůd je ve skupině šest.

Z dalších viol je zajímavá odrůda Padparadja s jasně oranžovou barvou. To je barevný odstín, který dlouho u tohoto druhu nebyl k dispozici.

Macešky v jarní nabídce

Macešky připravené k prodeji

Tip pro výběr osiv

Někdy se u osiv hybridních odrůd můžeme setkat s úpravou označovanou jako primed. Semenářské firmy nechají semena krátce naklíčit a znovu je vysuší. Takové osivo klíčí rychleji a rovnoměrněji. Nevýhodou je, že se dá skladovat maximálně jeden rok a je dražší. Pro běžné použití tato úprava není potřeba.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x