Tevécie peruánská, rozmnožte si sbírku přenosných rostlin

2. 3. 2024

Jako nenáročný okrasný druh je tevécie hojně vysazována v tropech. V našich podmínkách ji můžeme pěstovat jako dekorativní přenosnou dřevinu.

Hojně se s ní setkáme také v parcích či zahradách subtropické Evropy. Naši pozornost upoutá především svými velkými žlutými květy, u některých jedinců mohou být zbarveny dooranžova.

Thevetia peruviana patří do čeledi toješťovitých (Apocynaceae), kam se řadí z našich běžných zahradních rostlin např. barvínek menší (Vinca minor). V literatuře bývá známá také pod rodovým zařazením jako Cascabela peruviana.

Tevécii můžeme pěstovat i v našich podmínkách

Tevécie patří mezi okrasné keře

Tevécie je stálezelený keř nebo nízký stromek dorůstající výšky 5–8 m. V kultuře ji udržujeme mnohem menší. Listy má střídavé, úzce kopinaté a zašpičatělé, až 15 cm dlouhé a jen asi 1 cm široké. Nápadné květy se vytvářejí na 5 cm dlouhých stopkách. Mají velké, nejčastěji žlutě zbarvené korunní lístky a celková délka dosahuje až 8 cm.

Rostlina při poranění roní jedovatou mléčnou šťávu, na což je třeba dbát při ošetřování nebo setříhávání tohoto druhu. Pozor si dáme také u semen, která se však v důsledku špatných opylovacích poměrů u nás prakticky netvoří.

nezralé semeno tevécie

Semena jsou poměrně velká a taktéž jedovatá

Tevécie se výborně hodí jako přenosná rostlina. Její umístění pod širým nebem doporučuji  pouze během nejteplejších měsíců.

  • Ven ji vynášíme až v druhé polovině května, kdy ranní teploty již neklesají k bodu mrazu.
  • Na podzim ji uklízíme mezi prvními do vytápěného prostoru, kde udržujeme teploty okolo 15 °C, ale zimovat ji můžeme i při pokojové teplotě, kdy pouze omezíme zálivku v důsledku nedostatku světla.

Během vegetace bychom měli rostlinu pravidelně přihnojovat komplexním hnojivem s obsahem stopových prvků.

Druh snáší spíše mírný přísušek než přemokření, čemuž musí odpovídat pravidelná zálivka.

Rozmnožování tevécie není obtížné

Rostlina je příbuzná s oleandrem. V anglickém či německém jazyce ji dokonce nazývají žlutý oleandr a podobně se i rozmnožuje. Během vegetační sezony odebíráme polodřevité řízky, které bez větších problémů zakoření i v nádobě s nízkou hladinou vody.

květ tevécie je žlutý, někdy i dooražova

Tato dřevina je okrasná zejména svými velkými květy

Jak jsem již zmínil, při práci s odebranými řízky je nutné dát si pozor na potřísnění jedovatou šťávou. Pracovat bychom měli ideálně v jednorázových latexových rukavicích.

Pokud se nám nepodaří získat řízky k rozmnožení, určitě můžeme využít nabídku některých specializovaných firem a pokusit se vysít semena, která však klíčí delší dobu a vypěstované semenáče kvetou teprve za tři nebo čtyři roky.

V každém případě je tevécie zajímavým tipem, jak si můžeme rozšířit paletu pěstovaných přenosných rostlin.

Foto autor a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 4. 2024

Ořešák řežeme jen výjimečně a tak, aby se rány zahojily

Připomeňme si nejdůležitější zásady pro řez ořešáku. Výchovný – tvarovací řez korunky stromku děláme jen pokud je nutný v období prvních pěti let po výsadbě. Řez prosvětlovací – průklest, je možný v plodném věku stromu a to vždy v několikaletém odstupu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x