Jak pěstovat zlatice, aby květy ohlásily jaro s plnou parádou

5. 3. 2022

Málo okrasných keřů se těší takové oblibě jako nenáročná zlatice. Vyniká oslnivě žlutým květem, ať zdobí trávník, nebo skupinu keřů.

Zlatice (Forsythia) upoutá před skupinami vyšších listnáčů nebo před tmavým pozadím jehličin. Můžeme ji použít do volně rostoucích živých plotů a vzpřímeně rostoucí druhy pro stříhané ploty.

Čím se liší různé druhy a odrůdy zlatice

Jedná se většinou o rychle rostoucí středně husté keře s široce rozložitou korunou (Forsythia ovata, Forsythia internodia), částečně převislou (Forsythia suspensa) či poléhavou (Forsythia.x internodia Arnold Warf, Forsythia viridissima Bronxensis.

Zlatice Forsythia intermedia Parkdekor

Forsythia x intermedia Parkdekor

Latinské jméno získala na počest ředitele královských zahrad v Kensingtonu a St. Jamesu Williama Forsytha, skotského botanika a zahradníka. Výstižné české pojmenování – zlatice dostala podle barvy květů, které jsou v několika odstínech podle druhu a kultivaru od světle žluté přes temně žlutou až k žlutozelené.

Zlatice kvetou od března do dubna před vyrašením listů. Květy bývají rozmístěné po celé délce větví a tím vytvářejí bohatě kvetoucí keře.

Listy jsou opadavé, jednoduché, trojlaločné až trojčetné, eliptičné, vejčité, úzce podlouhlé až kopinaté, dlouze zašpičatělé (F. suspensa, F. viridissima), vejčité až okrouhlé, krátce zašpičatělé (F. ovata), výjimečně žlutě žilkované (F. viridissima Kumson), žlutě skvrnité (F. suspensa Variegata), F.x   Variegata s bílým okrajem listů. Tvar a velikost keřů se liší dle druhu a kultivaru.

V našich středně vysokých polohách jsou zlatice odolné a nevyžadují ochranu před mrazy, kromě F. viridissima, která při silnějších mrazech namrzá, proto potřebuje přiměřenou zimní přikrývku z chvojí nebo listí. Pouze ve výjimečných letech při velkém kolísání teplot může dojít k poškození květních pupenů. Forsythia trpí okusem zvěře, hlavně mladé rostliny v sadovnických úpravách veřejné zeleně přístupné z volné krajiny.

Zlatice Forsythia x intermedia Karl Sax

Forsythia x intermedia Karl Sax

Výsadba a řez zlatice

Stanoviště vybíráme slunné, v zastíněných místech málo kvete a dřevo hůře vyzrává. Zlatice vysazujeme jen do středně vysokých a vlhkých poloh. Nejlépe rostou v lehčí, hlinité, propustné, dostatečně živné, přiměřeně vlhké a na vápník bohatá půdě. Suché a mokré půdy nejsou vhodné.

Prostokořenné rostliny vysazujeme v bezlistém stavu na podzim nebo v předjaří. V předjaří výhony zkrátíme o třetinu až polovinu délky. Slabé výpěstky s 2–3 výhony sestřiháme na 20 cm. Keře z kontejneru sázíme během celé vegetace. Ty, které mají alespoň pět výhonů, řezem neupravujeme, protože bychom tím zredukovali násadu květů.

V dalších letech keře sestřihujeme co nejméně a to po odkvětu. Pokud provedeme průklest v zimě a vyřežeme přestárlé větve až u země, docílíme tvorby mladých výhonů. Staré keře bez mladého dřeva řídce kvetou.

Úplné zmlazení bývá problematické

Keře seříznuté u země tvoří metlovité koruny s dlouhými, bujnými výhony, které se rozklesávají a vylamují. Při pravidelném, mírném průklestu hlubší zmlazení většinou odpadá.

Po odkvětu mírně větve sestřiháme až k novým, silným výhonům vyrůstající z oblouků větví a některé nejstarší větve zkrátíme na postranní bujné mladé výhony rostoucí směrem vzhůru.

Zlatice vyžaduje častější průklest po dvou až třech letech, neboť převislá část větví rychle stárne. Maximální nasazení na květ docílíme občasným prosvětlením keře a průběžným, mírným zmlazením, kterým podpoříme tvorbu mladého dřeva.

Zlatice Forsythia x intermedia Beatrix Farrand

Forsythia x intermedia Beatrix Farrand

Kdy řezat

Zlatice kvete na jednoletých výhonech a na rozvětvování dvouletého a tříletého dřeva. Pokud se rozhodneme pro řez, udělejme to ihned po odkvětu, kdy nejsou ještě vyvinuté listy. Pozdější řez keř zeslabuje a mohlo by se to negativně projevit na násadě květních pupenů i kvalitě květů.

Nezapomeňme, že po každém řezu musí následovat hnojení.

Keře řezané hned po odkvětu mají dostatek času vytvořit nové vyzrálé výhony a vytvořit základy květů pro příští rok. Nově narostlé výhony druhým rokem opět kvetou. Nejbohatší květenství je na 2–3letých větvích.

Zlatice na kmínku jako stromek

Zlatici můžeme pěstovat jako stromek s výškou 120–150 cm. Vybereme k tomu mladý keř vzrůstného druhu, např. Forsythia x intermedia Arnold Giant, Beatrix Parrand a další.

V předjaří seřízneme u země všechny výhony až na 2–3 nejlepší. Příští rok v předjaří vyřízneme všechny nejmenší výhony a ponecháme jen nejsilnější a nejdelší, který zkrátíme na délku 120–150 cm, kde založíme budoucí korunku. Postranní obrost na kmínku postupně zaštipujeme a vytvarujeme korunku s více výhony.

Obrost kmínku nakonec vyřežeme a ponecháme stromek s korunkou, který přivážeme ke kolíku. V následujících letech po odkvětu sestřiháme korunku na krátké čípky.

Zlatice Forsythia x intermedia Beatrix Farrand

Forsythia x intermedia Beatrix Farrand

Množení

Zlatice množíme letními řízky od června do konce července. Řežeme je z vrcholků letorostů a ošetříme je růstovou látkou. Výhradně letními řízky za použití růstového stimulátoru množíme např. F. x intermedia Karl Sax, Arnold Giant, Beatrix Parrand. Dřevité řízky těchto kultivarů zakořeňují velmi špatně. K množení jsou vhodná dobře těsnicí pařeniště, foliové tunely nebo množárenské záhony ve skleníku.

Většina druhů se množí dřevitými řízky z vyzrálých jednoletých výhonů nařezaných v prosinci. Výhony rozřezané na délku 15–20 cm založíme do vlhkého písku ve studeném sklepě nebo v hlubokém pařeništi, které zakryjeme listím proti promrzání. Nejvhodnější období pro píchání dřevitých řízků na venkovní záhony je druhá polovina dubna až začátek května. Lépe koření pod fóliovým tunelem nebo v pařeništi.

Choroby a škůdci

Většinou se neobjevují, ojediněle se vyskytuje hlízenka obecná (Sclerotinia sclerotiorum), která napadá za vegetace větve s květy. Ty hnědnou, vadnou a odumírají. Napadené části je nutné co nejdříve odstranit a spálit, půdu povápnit a použít postřik proti houbovým chorobám na bázi organických sloučenin.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x