Kdy přestěhovat pelargonie k zimování, jak je seříznout

21. 9. 2019

Příprava pelargonií na příchod zimy a na stěhování pod střechu začíná kontrolou. Rostliny musí být zdravé bez chorob, plísní a škůdců.

Je lepší rostliny preventivně ošetřit chemickými přípravky, než přehlédnout jedinou mšici.

Ve vlhkém a studeném podzimním počasí se objevují listové choroby, především rez pelargoniová plíseň šedá. Též škůdci jako mšice na pelargoniích převislých nebo molice na anglických pelargoniích.

Rostliny seřízneme

Výhony zkracujeme na 3–4 listy od země. Nikdy neseřezáváme rostliny velmi krátce a do starého dřeva. Z rostliny odstraníme všechny poškozené i jen lehce nažloutlé listy. Květináč očistíme od zbytků listů. Mohly by být zdrojem nákazy. Rostlinu můžeme preventivně ošetřit některým z měďnatých přípravků.

 

Rostlinám zajistíme vhodné podmínky k zimování. Nemáme-li však světlé a chladné místo, bude lepší, když pelargonie vyhodíme a na jaře si zakoupíme nové, silné, bujné rostlinky. Též se nevyplatí schovávat stejné rostliny déle než tři roky. Méně kvetou, jejich dřevnaté stonky jsou holé. Moderní kultivary jsou šlechtěny na brzké a bohaté kvetení, lepší zdravotní stav rostlin, odolnost vůči chorobám. Ale dlouhověkost rostlinám chybí.

V dnešní době má jen málokdo podmínky pro zimování rostlin. Špaletová okna zmizela a nad radiátorem se pelargoniím nedaří. Nedoporučuji ani zimovat je ve sklepě, zabalené v novinách, jako to dělávaly naše prababičky. Moderní kultivary tenhle způsob v 99 % nepřežijí.

Kdy stěhovat muškáty pod střechu

Poradit vhodný čas na přenesení rostlin do zimoviště není jednoduché. Bydlím téměř na samotě u Kladna s výhledem do údolí. V září, kdy v celé republice bylo běžně v noci 6–8 °C, ukázal náš teploměr 2,5 m nad zemí teplotu 1 °C. Trávník pokryla jinovatka. Takže pelargonie mám od září uklizené. Když jsem však bydlela na kladenském sídlišti, věděla jsem, že ani při předpovědi nočních mrazíků do –3 °C na sídlišti mrznout nebude. Pelargonie jsem nechala na balkoně do listopadu.

Pelargonie uklízíme až při dlouhodobější předpovědi nočních mrazů. Pokud hrozí lehký přízemní mrazík, stačí rostliny přenést blíže k jižní části domu, ke zdi apod. a na noc přikrýt třeba netkanou textilií. Rozhodně nepanikaříme, rostlinám je pořád lépe venku než někde ve sklepě.

V zasklené verandě, na nevytápěné chodbě

Ideální místo pro zimování rostlin je světlé a chladné s teplotou kolem 6–10 °C. Takové místo je například veranda, zasklený balkon, nevytápěná chodba, u okna v garáži, zimní zahrada, izolovaný skleník. Pelargonie snesou teplotu kolem 0 °C, některé krátkodobě –2 °C.

Dokonce existují i botanické pelargonie, které snesou teplotu –18 °C. Pokud neprojdou tímto obdobím mrazů, nenasadí poupata a nekvetou. Jediná podmínka je, že musí být v suchu.

Velmi důležité je, aby teplota byla v zimovišti stabilní. Rostlinám velmi škodí velké teplotní výkyvy. Pokud verandu přes den sluníčko ohřeje téměř na 30 °C a v noci klesne teplota k 5 °C, musíme intenzivně větrat.

Opatrná zálivka

Rostliny zaléváme velmi opatrně. Čím je nižší teplota na zimovišti, tím méně vody rostliny potřebují. Substrát by měl být lehce navlhlý. V tomto klidovém období rostliny nehnojíme. Pouze je často kontrolujeme, zda nejsou napadeny škůdci či plísněmi a včas zasáhneme vhodnými přípravky.

  • V jarních měsících rostliny přesadíme, začneme je hnojit hnojivem s vyšším obsahem dusíku. Rostliny, kterým přes zimní období narostly dlouhé, vytáhlé, nevzhledné výhony, upravíme řezem.

Náš tip

Anglické a vonné pelargonie kvetou pouze v případě, že prodělají klidové období v délce 8 týdnů při teplotě 6–8 °C. V tomto období rostliny nezaléváme. Pokud rostlinám tento cyklus chybí, pokvetou velmi málo nebo vůbec. Po tomto chladném cyklu nesmíme rostliny už tvarovat řezem, jelikož bychom si ostřihali i poupata.

Foto autorka

2 komentáře: “Kdy přestěhovat pelargonie k zimování, jak je seříznout”

  1. Věra kOCANOVÁ napsal:

    Mohu napsat svou zkušenost – má matka zemřela před 23 lety, měla krásné červené muškáty – takové ty bambule, už asi tři roky před smrtí.bylo mě je líto vyhodit, tak jsem udělala a dělám to těch 23 let – před zazimováním ořezala jsem je, dala do chladnějšího místa, i když v paneláku…..zjara ty staré povadlé pahýly vyrazily nové oddenky, ty jsem ulámala, dala do sklenky s vodou, no a ony pustily kořínky, já je zasadila a kvetly, lidé je obdivovali.no a tak to dělám už těch 23 let a mám truhlíky krásné.Převislé pelargonie, ale toto nepřežily, kupuji každý rok nové.ale ty staré, poctivé, vzpřímené muškáty kvetou od dubna, no až do října.

    • Danuše napsal:

      Na zachování starých “ nových “ muškátů mám recept z Receptáře od pana Přemka Podlahy, funguje také víc jak dvacet let.Vršky muškátů seříznu, řeznou plochu nechám jeden den zaschnout a pak je napíchám těsně vedle sebe do misky s domácím kompostem. Dám na parapet,kde celý den svítí sluníčko / pokud svítí !!/, v lednu přesadím do malých květináčků.To již mají nějaké kořínky a pak už rostou opravdu velice pěkně.Bohatě kvetou a jsou okrasou.Převislé muškáty se mi tak rozmnožovat nedaří, také kupuji každý rok nové.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

15. 11. 2019

Rozmnožování okrasných a ovocných dřevin řízkováním

Již nyní můžeme začít s odběrem dřevitých řízků okrasných a ovocných dřevin. Potřebujeme jednoleté silnější rovné pruty, ze kterých nařežeme asi 20 cm dlouhé řízky se třemi až čtyřmi listovými pupeny.

zobrazit další rady a tipy