Plzák španělský klade nejvíc vajíček v srpnu a září

28. 8. 2021

K účinné obraně záhonů před slimáky přispívá, když omezujeme jednotlivé fáze jejich rozmnožování. Největší efekt přináší likvidace vajíček.

Plzáci španělští se páří v červnu a vajíčka kladou od srpna až do konce roku. Nejvíc však na přelomu srpna a září.

Z letních vajíček se líhnou mladí po 38–43 dnech. Z vajíček nakladených v září a později se slimáci vylíhnou až na jaře.

Plzáci na salátu

Plzáci našli salát; foto Shutterstock

Dospělce lze sbírat již od jara, optimálně na co největší ploše, protože během noci se přemístí až o 50 metrů.

Ti, kterým se krátce po vylíhnutí podaří přezimovat, budou 1 až 2 cm velcí. Objeví se při prvním déletrvajícím teplejším počasí. Stačí k tomu teplota jen několik stupňů nad nulou. Nejpočetnější populaci má slimák v květnu a červnu.

Úkryt plzáků prozradí, kde kladli vajíčka

Nejúčinnější obranou je bránit plzákům v kladení vajíček.

Vhodné je pamatovat na to, že plzáci rádi vyhledávají úkryty v místech, jako jsou pozapomenuté kupky posečené trávy nebo fólie na záhonech.

Vajíčka plzáka

Plzáci kladou vajíčka od srpna do nástupu zimy. Z podzimních se plži líhnou na jaře, obvykle od dubna. Foto Shutterstock

Půdu s výskytem plzáků na sklonku léta, která  zřejmě posloužila k nakladení vajíček, zryjeme při prvních mrazech co nejhlouběji. Mráz zárodky zničí.

Můžeme je sami nalákat na návnady ze zkaženého ovoce a listové zeleniny, které zakryjeme vlhkým, nejlépe nahnilým prkénkem. Pod ním slimáky téměř jistě najdeme.

K hubení můžeme použít i osvědčenou biologickou cestu – přirozeného parazita plzáků hlístici Phasmarhabditis hermaphrodita.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Nevím co se stalo, ale mě tyhle potvory během dvou let úplně zmizely ze zahrady. Je fakt, že mám na pozemku ježky, ale že by to oni měli na svědomí ? Loni byl abnormálně suchý srpen, ale zima byla zase mírná. Je to záhada, doufám, že to dlouho vydrží.

Ano, ježci pomáhají. Měli jsme tu rodinku, pak jim soused zničil domeček a nejspíš odešli pryč a nebo je při hledání nového domečku přejela auta. Nevěděli jsme to ale najednou máme zahradu plnou slimáků. Po dešti není problém u nás nachytat 200 slimáků za 5 minut. Nyní předěláváme zahradu a jakmile to bude možné kupuju indickýho běžce.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 3. 2025

Klejotok mívá různé příčiny včetně přehnojení nebo škůdců

Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x