Kdy seřezávat okrasné stromy na hlavu a keře na pařez

11. 2. 2020

Koncem zimy nastává doba vhodná pro seřezání okrasných stromů na hlavu. U keřů se pro obdobný postup používá termín na pařez nebo na pahýl a to podle výšky řezu.

Stromy a keře, které lze takto seříznout, reagují růstem bujných výmladků, které se v zahradách mohou stát výrazným okrasným prvkem. Na vrbách (Salix) a svídách (Cornus) pak narůstají výrazně živě zbarvené pruty.

Cornus alba

Pruty opadané svídy bílé odrůdy Sibirica září karmínovou barvou; foto Shutterstock

  • Dřeviny řežeme na začátku jara, aby byly co nejdéle okrasou zahrady.
  • U vrb s tenkými pruty používanými v košíkářství se řeže zpravidla po celou zimu.

Razantní řez na hlavu, resp. na pařez se používá také u solitérních dřevin v zahradách kvůli neobvyklému efektu. Na mladých výhonech se tvoří výrazně zvětšené listy. Jde o dřeviny, jako je pajasan (Ailanthus), javor (Acer), blahovičník (Eucalyptus), paulovnie (Paulownia), dřišťál (Berberis), ruj (Cotinus), pustoryl (Philadelphus), bez (Sambucus),

Ailanthus altissima

Listy narůstající na mladém výhonu pajasanu; foto Shutterstock

Důvodem řezu  bývá i záměr výrazně omezit velikost koruny stromu či keře. Upravuje se tak moruše (Morus), líska (Corylus), paulovnie, platan (Platanus), lípa (Tilia), ap.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 11. 2024

Naváté listí zlepší zimní kondici půdy i dřevin; brzdí mráz

V době opadu listů tvoří všechny dřeviny na svých kořenech velké množství nových savých kořenů. Tento jev potvrzuje, že ještě před nástupem zimního klidového období dřeviny ukládají ve svých zásobních buňkách množství živných látek. Tento proces můžeme podpořit.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x