
Které keře a polokeře řežeme v zimě, aby v létě krásně kvetly
11. 2. 2021Vegetační klid dřevin se přehoupl do druhé poloviny, což nám umožňuje provádět zmlazovací a prosvětlovací řez těch keřů, které nekvetou časně zjara.
Koncem zimy nastává doba vhodná pro seřezání okrasných stromů na hlavu. U keřů se pro obdobný postup používá termín na pařez nebo na pahýl a to podle výšky řezu.
Stromy a keře, které lze takto seříznout, reagují růstem bujných výmladků, které se v zahradách mohou stát výrazným okrasným prvkem. Na vrbách (Salix) a svídách (Cornus) pak narůstají výrazně živě zbarvené pruty.
Razantní řez na hlavu, resp. na pařez se používá také u solitérních dřevin v zahradách kvůli neobvyklému efektu. Na mladých výhonech se tvoří výrazně zvětšené listy. Jde o dřeviny, jako je pajasan (Ailanthus), javor (Acer), blahovičník (Eucalyptus), paulovnie (Paulownia), dřišťál (Berberis), ruj (Cotinus), pustoryl (Philadelphus), bez (Sambucus),
Důvodem řezu bývá i záměr výrazně omezit velikost koruny stromu či keře. Upravuje se tak moruše (Morus), líska (Corylus), paulovnie, platan (Platanus), lípa (Tilia), ap.
V období bujné vegetace můžeme na zahradě vidět řadu užitečných živočichů, kteří žijí ve svých přirozených úkrytech. Například lesní včely, vosy samotářky a další blanokřídlý hmyz nacházejí útočiště v zetlelém dřevě a ve starých stoncích trvalek.