V květnu rozmnožujeme okrasné rostliny bylinnými řízky

17. 5. 2020

Nastal čas pro rozmnožování rostlin měkkými – bylinnými – řízky. Můžeme tak množit například i okrasné listnaté keře pro živé ploty.

Od května poskytují listnaté dřeviny dostatek materiálu pro řízkování. Aktuální je také u popínavých rostlin, bylinek a trvalek. Každý rok můžeme získat i řízky velkokvětých listopadek (Chrysanthemum).

K rozmnožování používáme  olistěné výhonky, které ještě neukončily růst, tj. nevytvořily koncové pupeny. Výhony mají být středně dřevnaté – polovyzrálé. Příliš tvrdé špatně zakořeňují, příliš měkké zahnívají.

Řízkování, postup

Rozmnožování bylinnými řízky; foto Shutterstock

Řízky řežeme v dopoledních hodinách, slabé postranní výhony můžeme odtrhnout i s jazýčkem (řízky s patkou). Obvykle postačí délka řízků 5–8 cm.

Ze spodní třetiny odstraníme listy (celkem necháváme na řízku 1–2 páry listů nebo 3–4 jednotlivé listy), příliš dlouhou patku zkrátíme. U osních řízků přeřezáváme spodní kolénko po odstraněném listu – tam jsou dělivá pletiva pro tvorbu kalusu.

Tvorbu kořenů podpoříme použitím stimulátoru na bylinné řízkování. Řízky pícháme na chráněné stanoviště kolíčkem (abychom nesetřeli stimulátor) v zahradě na místo překryté fólií, do skleníčku, fólníčku nebo jen do květináčku umístěného v podmínkách s vyšší vzdušnou vlhkostí.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Díky za důležité detaily!

Krásný den!

Ještě jednou musím poděkovat autorovi za neocenitelné rady. Už mnoho let řízkuji na přelomu jara a léta růže. Podle rad odborníka ze specializované knihy jsem používal jednoočkové řízky s jedním párem palistů, ale úspěšnost byla velmi malá. Poté jsem začal používat víceočkové řízky (dvě očka nad zemí, dvě pod ní) a úspěšnost se podstatně zlepšila.

Teprve na základě rad z tohoto článku jsem dosáhl stoprocentní úspěšnosti. Velmi důležité je ponechat růstový vrchol a především na spodním konci řízku přeříznout očko.

U časně kvetoucích růží (například Kordesovy poválečné Frühling hybridy) odříznu odkvetlý květ a řízek beru za několik týdnů (koncem června) ze špičky výhonu, který obrazil po řezu (nesmí být na bázi ohebný – musí být částečně vyzrálý). Naopak u později kvetoucích růží (například pnoucí Wichuriana hybridy) beru řízky už počátkem června ještě před květem (opět musí být báze řízku částečně vyzrálá). Řízky s patkou dvouletého dřeva koření u růží velmi pomalu – kořeny raší v okolí zásobních oček na bázi jednoletého dřeva.

Ještě jednou děkuji profesionálům, že svými radami pomáhají amatérům a umožňují jim dělat pokroky, které vždy udělají velkou radost.

Milan C.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 4. 2024

Jak zavlažovat rostliny, a neplýtvat přitom vodou

Přírodní srážky a spodní voda nestačí pro zásobování vodou náročných zahradních rostlin. Nedostatek vody vede u rostlin k jejich vadnutí a tím omezení růstu, kvetení i výnosu. Spotřeba roční dodatečné závlahy při normálním průběhu vegetace se odhaduje na 300 až 500 l vody na m².

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x