Nudí vás jezírko? Postavte si pro radost domácí rašeliniště
7. 7. 2020Vlastní minulost šíleného pěstitele masožravých rostlin mě přivedla k nápadu využít relativně velký objem bývalého jezírka pro rašeliniště.
Mezi soutokem s Moravou a městem Břeclav byla řeka Dyje v sedmdesátých letech zkrácena o 3,2 kilometru. Nyní voda zčásti plyne ve svých staronových meandrech.
Odříznuté říční úseky naštěstí zůstaly zachované v nivě jako odstavená ramena. Díky projektu se tři z nich podařilo vrátit zpátky řece. Bez tohoto zásahu by ramena brzy zanikla.
Povodí Moravy ve spolupráci s Rakouskem tak dokázalo řece vrátit více než třetinu délky, o kterou v minulosti kvůli necitlivým zásahům přišla. To mělo příznivý dopad na okolní lužní území, které patří mezi ekologicky nejcennější ve střední Evropě.
Nový prostor pro řeku Dyji se stal jedním z těch řešení, která se ucházejí o hlasy veřejnosti v druhém ročníku soutěže Adapterra Awards 2020. Celkem se do finále dostalo 21 projektů z osmi desítek přihlášených. Jsou to ty, které nejlépe pomáhají čelit suchu, povodním i změně klimatu.
Od 4. srpna 2020 do konce září může každý zájemce přidělit dva hlasy nápadům, které přispívají české krajině a obcím, aby byly dobře připraveny na projevy změn klimatu, jako jsou sucho, vedra nebo přívalové deště.
Chcete-li, vyberte své favority soutěže Adapterra Awards 2020 a pošlete jim své hlasy. Vybírejte ty, které podle vašeho názoru nejlépe zohledňují potřebu mírnit dopady klimatické změny.
Soutěž Adapterra Awards 2020 pořádá druhým rokem Nadace Partnerství ve spolupráci s odborným garantem Integra Consulting a s podporou hlavního partnera společnosti Nestlé Česko a Ministerstva životního prostředí i hlavního města Prahy. Soutěži poskytl záštitu také předseda Senátu parlamentu České republiky Miloš Vystrčil.
Zdroj Adapterra Awards 2020
Ovocné stromy můžeme začít prořezávat již v prvním měsíci roku. Podmínkou je však teplota nad bodem mrazu, které trvá aspoň několik dní po sobě. Průklest v tomto období děláme u jabloní a hrušní, u rybízu a angreštu.