Zimní teplé počasí a ochrana broskvoní před kadeřavostí listů

3. 1. 2022

Nenechme se mýlit, že se leden teprve probouzí. Podle dříve narozených má sněžit a mrznout. Ale ouha, teplo teď ohrožuje zdraví broskvoní.

Na Nový rok 2022 zaznamenaly mnohé meteorologické stanice rekordní teploty, které se pohybovaly na úrovni 12–15 °C. Vzhledem k tomu, že déletrvající teplé počasí ovlivnilo vývoj broskvoní, je potřebné už začátkem ledna pamatovat na jejich zdraví ve vegetačním období roku 2022.

V jedné sprostonárodní žertovné písni se zpívá, aby se to pěkně rýmovalo: „nalejvaj se pupence, nalejvaj se mraky…naleju se taky“.

Když se ovšem věcně podíváme na současné pupeny broskvoní, tak je zřejmé, že se opravdu nalejvaj. Aby nedošlo k nějaké mýlce – zvětšují se pupeny na letorostech. Pupenové šupiny se protahují a tím mezi nimi vznikají mezery.

V teplém zimním počasí je čas na ochranu broskvoní proti kadeřavosti listů

Pupeny broskvoně v lednu 2022 po teplém konci roku; foto O. Faměra

Za kadeřavost broskvoní může houbová choroba

Popsaný stav pupenů nahrává sporám houby puchýřnatky broskvoňové (Taphrina deformans), která vyvolává chorobu kadeřavost broskvoně. Její blastospory přezimuji na kůře a na šupinách pupenů. Při jarním pučení nebo při zvýšených teplotách už během zimy infikují pupeny broskvoně.

Na rašících listech pak vznikají velmi výrazné růstové, puchýřovité deformace. Napadené listy mají menší výkon fotosyntézy, což vede k nižší produkci organické hmoty. Po čase tyto listy předčasně opadávají.

Deficit asimilátů škodí broskvoni letos i za rok

V některých letech je napadení velmi silné (bez provedené chemické ochrany). Stromy jsou oslabovány. To se projeví nižší hmotností broskví a celé úrody jak v dané sezoně, tak napřesrok. Vinou snížené produkce asimilátů narostou kratší letorosty s nižším počtem založených květních pupenů.

V současné době se kadeřavost broskvoní vyskytuje v zahradách pravidelně a také ve značné intenzitě. Laický způsob ochrany spočívá v odstraňování napadených listů. Odstraněním listů se však strom výrazně oslabí. V sadech by takový zásah byl problematický už kvůli pracnosti. Jedinou účinnou ochranou – mezi zahrádkáři ovšem nepopulární – je použití chemických přípravků.

Postřik v předjaří proti kadeřavosti

Po aktuálním lednovém fungicidním postřiku proti kadeřavosti broskvoně by měl následovat druhý a to ještě před vegetační sezonou; foto Shutterstock

Vysoké zimní teploty vybízejí k ošetření broskvoní

V rámci integrované ochrany broskvoní jsou pro profesionální pěstitele rozhodující teploty 7 °C a vyšší, které umožňují vlastní infekci sporami. Také laická veřejnost může tento údaj pokládat za signál k ochrannému zásahu.

Vzhledem k vysokým teplotám na přelomu roku a podle stavu vývoje pupenů broskvoní je tedy vhodné již nyní pečlivě pokrýt povrch větví a především pupenů postřikem proti kadeřavosti. Ochranný efekt můžeme při vhodných teplotách posílit druhým postřikem v následujícím období.

Čím ošetřovat broskvoně proti kadeřavosti

Na trhu je k dispozici řada fungicidních přípravků účinných proti kadeřavosti. Aktuální dostupnost povolených přípravků uvádí Rostlinolékařský portál.

V domácnosti většinou nemáme k dispozici váhu s potřebnou citlivostí, abychom si z většího balení sypkého přípravku byli schopni připravit malou dávku ve správné koncentraci postřikové kapaliny. Hodí se proto používat malá, tzv. hobby balení určená pro drobné pěstitele.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

6. 2. 2023

Jak připravit záhon pro děti, které rády zahradničí

Předjaří se hodí pro plánování úprav či oprav zahrady, ať už se týkají zahradních staveb nebo výsadby. Pamatujeme i na děti, které rády pomáhají se zaléváním, sklizní a dalšími činnostmi.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x