Šálivé hry květů višní a meruněk: místo marmelád moniliová spála

12. 6. 2021

Českým názvem moniliový úžeh nebo moniliová spála se označuje choroba peckovin nejspíš podle toho, že suché zbytky květů, například višní, připomínají poškození vysokou teplotou. Spálené však nejsou.

Svými příznaky a hlavně důsledky se toto onemocnění dříve či později nezaměnitelně uloží do paměti zahrádkáře – pěstitele meruněk a višní. Čím dřív si ujasní, oč jde, tím lépe pro příští úrody a vytoužené marmelády.

V žalu nad ztrátou jarních snů o letním zavařování může také objevit, že houba, původce nemoci, má tolik jmen, že by mohla být i krycí: hlízenka chabá neboli kloubnatička chabá a k tomu sedmero vědeckých latinských synonymních nebo starších názvů.

Poškození višně moniliovou spálou

Moniliová spála postupně sežehla téměř všechny květy

Moniliová spála na višni

Spála poškodila i výhon višně; objevuje se klej

Kéž by hlízenka byla opravdu chabá

Přitom tento mnohajmenný, ale jediný houbový původce choroby způsobuje i to, že hnijí plody peckovin. Ty nás už neošálí tak jako zdánlivě spálené květy. Nemoci se v této fázi říká moniliová hniloba plodů peckovin a přesně tomu odpovídá i vzhled plodů.

Podobně je to s jádrovinami. Existuje moniliová hniloba jablek a hrušek. A také moniliová spála jabloní…

Ať tak či onak, vše napadené je dlouhodobě infekční, a tak nezbývá, než likvidovat zahubené části rostlin tak, aby za rok nenastalo totéž.

Jaro 2021: zmařená višňová očekávání

Na začátku vegetace rozzářily mysl pěstitele růžově kvetoucí stromy meruněk. O něco později se obalily větévky višní rukávci bílých květů. Letos byly višně zvlášť intenzivně obaleny. Vypadaly jako v zimě pod prašanem.

Z višňových květů zůstaly jen uschlé zbytky

Květy obalená višeň se proměnila v nemocný strom

Tchyně již viděla optikou své představivosti košíky natrhaných červených plodů. Málem už chystala skleničky pro višňovou zavařeninu. Dnes je jasné, že na višni nebude ani pecka.

Meruňky u sousedů odkvetly poměrně dobře, plody narůstají, i když se značným zpožděním.

Místo marmelády opravný řez višní

Ovšem višně si letos ke kvetení vybraly velmi nepříznivou sestavu rizikových faktorů. Objektivně posouzeno, letos čekat na příznivé podmínky, tak by snad ani nekvetly.

V době květu višní byly nízké teploty, občas pršelo. Vhodné podmínky pro infekci patogenem Monilinia laxa (to je ona, hlízenka chabá) nastávají při teplotách pod 12 °C, při ovlhčení a vysoké vlhkosti vzduchu.

Bylo mi jasné, že rizika je příliš. Infekce pronikla bliznami do letorostu a způsobila nejen odumírání květů, ale celých větviček. Dal se čekat i příznak závažnějšího důsledku napadení – na větvičkách se objevuje klej.

Odumřelé, zaschlé zbytky květů dlouho zůstávaly na větvích. Vytvářely smutnou kulisu zmaru očekávané úrody.

Ozdravný řez višně

Nezbývalo než spojit prořez višně s odstraněním poškozených letorostů

Prohra v souboji s větrem a deštěm

V minulosti se mi osvědčil postřik fungicidním přípravkem v době kvetení. Mám ho vyzkoušen jako optimální na začátku a na konci kvetení. Ale neošetřil jsem. Byl jsem sice připraven, ale buď foukal vítr (skoro pořád), nebo pršelo a nejčastěji oboje současně. Za těchto podmínek ani nelétaly včely.

Jak ošetřit višeň po moniliové spále

Po takové šlamastyce jsem musel odstranit napadené letorosty. U višní se opravný řez komplikuje vyholováním větví po odplození, takže se mnohdy obtížně hledá živý pupen nebo letorost, ke kterému bychom mohli výhon zkrátit.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Myslím, že to máme také, ale ne tolik. Jenom sem tam a otrhávám to. Nevím jestli ten strom postříkat hned a nebo příští rok. Na jablonich nic není.

Příjemný den, každoročně stříkám fungicidem. Někdy 2x, někdy 3x, při suchém jaru stačí jednou. Domnívám se, že by měla fungovat i chytrá houba Pythium oligandrum. Letos jsem ji poprvé použila na rajčata, tak mohu do podzimu sledovat výsledky. Jarmi.

Důležité je, aby Váš fungicid byl určen proti této chorobě. U přípravku Polyversum je sice široké spektrum užití, ale monilie jmenována není.
Nahlédněte do webu ČZS http://www.zahradkari.cz, v Odborné informace najdete Atlasy chorob a škůdců.

Já tuto houbu používám ve skleníku na okurky již několik let. Je super. Na meruňku ji zkusím.

Jára Cimrman by z Vás měl radost. Myslíte si, že by firma vyrábějící Polyversum před Vámi tajila její účinnost proti monilinii? Jestli ho použijete a bude jaro jaké bývalo nedávno – suché a teplé, budete až do další velké infekce přesvědčena, že to funguje. Pokud jde o chorobu i o užití Polyversum, doporučuji pročíst Rukověť zahrádkáře 2020.

Nepíše se tu o třešních, ale ta naše vypadá stejně. Tak nevím, jestli je sežehlá mrazíky, nebo je to tato nemoc.

Třešeň, višeň, modré i jinak barevné peckoviny, jabloně,…
Podívejte se na web ČZS http://www.zahradkari.cz, v Odborné informace najdete Atlasy chorob a škůdců a v nich řešení.

Jsem z Ms. kraje višeň nádherně kvetla i třešeň,sousedova třešeň obalená květy ,taky jsme se těšili na bohatou úrodu a pak to přišlo,jako sežehnute plamenem.Tak že jdu udělat prostřihani a těšit se že příští rok to vychytám. Bram

To je správně. Podívejte se na web ČZS http://www.zahradkari.cz, v Odborné informace najdete Atlasy chorob a škůdců a v nich řešení ochrany proti monilinii.

Náš soused má nakaženou višeň, ale není s ním žádná domluva, takže se to přenáší dál.
Na doporučený dopis a poukázáním na zahrádkářský zákon uřízl jednu větev, ale má zasažený celý strom. Takže jsme vloni také na to doplatili. Co dál, poraďte.

Paní Barborko, i když soused strom spálí, bude na jaře dostatek spór monilinie na další infekci. Musíte chránit účinně své peckoviny, likvidace suchých částí koruny, likvidace moniliniózních plodů (mumie na třešních, slivoních, meruňkách, plodech jádrovin) je jen pomocným řešením.

Zdravím, bylo by dobré napsat čím to léčit.

U moniliniózy nejde o léčení, ale o ošetření v době, kdy se objevuje, o prevenci, kdy přípravek čeká na nalétávající spóry, popřípadě si dokáže poradit i se spórami, které uhnízdily na blizně mezi ošetřením začátkem a koncem kvetení. Prevencí je též sběr plodů, které jsou nemocné, odstraňování suchých částí rostlin. Výše najdete odkazy na vše potřebné okolo ošetřování.

Zdravím, je vhodné v tuhle dobu napadenou višeň prořezat od nemocných větví, nebo čekat do podzima?

Přátelé, v této době postřikem již nic neřešíte ve prospěch višní (stromy, plody). Ale zásadní opatření teď hned: vzít do rukou zahradnické nůžky a pilku a stříhat, řezat, odstraňovat postižené výhony a větve k místu viditelného růstu nových letorostů nebo stále ještě rašících spících pupenů.
Sortiment povolených přípravků se mění, takže s nákupem počkejte až na předjaří 2022.
Olda Faměra

Prosím o radu pokud byl spálen moniliozou celý dvacetiletý strom je potřeba ho zkácet celý? Nebo ořezat větve a na jakou délku asi. A postřik? Nebo ten strom zemřel navždy a 2022 už neobrazí? Trhá mi to srdce a velmi děkuji za radu.

Monilie je v posledních letech na vzestupu. Napadá i třešně v době květu a zvlášť švestky při dozrávání. Posřiky nezabírají.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
18
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x