
Deštivé počasí podporuje rzivost slivoní. Jak stromy ošetřit?
8. 7. 2021Rzivost slivoně se v minulosti objevovala v Česku jen místně. Nezavinila vážné škody. Ale od roku 2009 se výskyt choroby v některých letech významně násobí.
S následky obávané choroby mám špatnou zkušenost. Rzivost hrušně zlikvidovala vzrostlý strom během tří až pěti let.
Rez hrušňová (Gymnosporangium sabinae) neboli rzivost hrušně patří do skupiny tzv. dvoubytných rzí. Název vystihuje složitější vývojový cyklus původce. Probíhá na dvou botanicky vzdálených hostitelských druzích rostlin:
Podle popisu asi těžko. Není se co divit, vzhledem k široké rozmanitosti kultivarů jednotlivých druhů jehličnanů. Nejedná se o jalovec obecný (Juniperus communis), který bývá obvykle sloupovitý a je tuzemským původním druhem.
Jalovec chvojka klášterská (syn. klášterní) má podle kultivaru plazivý, poléhavý až rozkladitý růst v široké paletě barev. Krátké, ostře zašpičatělé jehlice mohou být buď jedinou tvarovou podobou listů, nebo se u jiných kultivarů objevuje také jejich šupinovitá forma.
Jalovec čínský má v závislosti na kultivaru široce rozložitý nebo i sloupovitý růst. Dosahuje značně velkých (několikametrových) rozměrů. Šupinovité jehlice mají různé zbarvení.
Mycelium rzi hrušňové přezimuje ve dřevě jmenovaných jalovců. V časném jaru – během kvetení hrušní – se na napadených větvích jalovců objeví zářivě žlutooranžové až červené rosolovité jazýčky rzi. V této fázi rzi musí pěstitelé hrušní přejít od pomyslného přihořívá na akutní poplach s výjezdem a hlášením hoří a začít hasit rozmnožovací požár houbové choroby ochranným postřikem.
Časově šíření teliospor odpovídá vegetačním fázím rašení až kvetení hrušní. V této době jarní výtrusy infikují vyvíjející se listy hrušní. Na horní straně listů se objevují nápadné skvrny, zpočátku žlutooranžové, později s červeným lemem.
Koncem léta se na spodní straně listů (někdy i na plodech) vytvářejí výrůstky formované do pohárkovitých útvarů, z nich se uvolňují letní výtrusy. Zpětně jsou napadány jalovce chvojka klášterská a jalovec čínský.
Listům hrušně s takto napadeným pletivem ubývá jejich asimilační plocha. Při opakovaných silných infekcích hrušní, doprovázených předčasným opadem listů, může dojít až k úhynu oslabených stromů.
Ochrana proti rzi by mohla být velmi jednoduchá, kdybychom dokázali přerušit vývojový cyklus tím, že vyloučíme účast mezihostitele, tedy jalovce. Jakkoliv je choroba závažná i hospodářsky, na pozemcích různých vlastníků je takový postup nerealizovatelný.
Intenzita napadení listů hrušně závisí na tom,
Uvádí se, že vzdálenost 200 až 300 m izoluje hostitele rzivosti.
Takže na zahradě nezbývá než použít povolený chemický přípravek. Dostupné uvádí rostlinolékařská databáze. Doporučuje rovněž přípravky proti strupovitosti hrušně. Postřik hrušní provedeme v době od začátku do konce kvetení hrušní. A to právě teď, během dubna!
Foto autor a J. Rod
Poslední měsíc roku, necelých 50 hodin průměrného slunečního svitu čili asi 2 % celoročního úhrnu, teplota půdy směřuje pod nulu. Ale také slunovrat, Vánoce, někdy i na sněhu.