Plánujete skleník? Pamatujte na větrání a stínění

28. 6. 2021

Zahrádkář, jenž si splní sen a obohatí svou zálibu o skleník, sklidí první úrodu dřív. S létem však přijde test, zda teplomilné rostliny netrpí vedrem.

Před rokem 90 mnohé nebylo dostupné a lidé si svépomocí vytvářeli, co potřebovali. Často systémem pokus omyl. Výstižně se to pak komentovalo: „Dělám pomalu, za to blbě!“ Právě tak to dopadlo se stavbou mého prvního skleníku.

Získal jsem tehdy stará velkoplošná okna z rekonstruované budovy a pařeništní okna v rámech z rušeného zahradnictví. Můj pokus však skončil neslavně hromadou dřeva a haldou střepů.

Interiér skleníku se šikmými bočnicemi

Sešikmené stěny skleníku zvětší využitelnou plochu. Větrací kouty lze provizorně uzavřít.

Až mnohem později jsem koupil klasický skleník ze železných pozinkovaných profilů, povrchově upravených skel čtyřmilimetrové tloušťky, ukotvených pásy masivní pryže.

  • Dal jsem přednost sešikmeným bočnicím před svislými, dosáhl jsem tak na půdorys 5×2,4 m.
  • A místo dvou větracích oken jsem objednal tři.
  • Okna jsem nechal umístit na jednu stranu střechy. Počítal jsem s jejím stíněním z jižní strany.

Základy jsme betonovali svépomocí.

Skleníkový efekt?

Vedle covidu a globalizace patří k tématům doby skleníkový efekt zemské atmosféry a oteplování.

Wikipedie uvádí, že pojem skleníkový efekt vznikl z chybné analogie s účinkem slunečního světla, které prochází sklem a ohřívá skleník. Způsob, jakým skleník zachovává teplo, je však zásadně odlišný, protože skleník pracuje většinou snížením proudu vzduchu tak, aby se zachoval teplý vzduch uvnitř.

Na tomto principu – podpořit růst a vývoj rostlin vyšší teplotou – fungují i pařeniště. V minulosti bývaly pro zahradnictví typické celé pásy takových pařenišť. V časném jaru se v nich předpěstovala sadba zeleniny. Ze slova pařeniště přímo čiší vlhké teplo. Z rozkladu vrstvy listí a koňského hnoje se pod oknem všechno paří a sadba roste a bují.

Dnes bývají pařeniště nahrazena fóliovníky tunelového tvaru a skleníky. V těch se místo tabulí skla uplatňuje organický polykarbonát.

V nevytápěném, tepelně neizolovaném skleníku pěstitel musí výsevy a výsadby přizpůsobit kalendáři kvůli nízkým nočním teplotám. Se zateplením může kalkulovat s tím, že sluneční paprsky vylepší teplotní bilanci uvnitř skleníku i po západu slunce.

Vyvětraný skleník pro lepší úrodu

Chutnou ranou zeleninu – saláty, ředkvičky, bílé odrůdy kedluben – je třeba ve skleníku pěstovat, dokud teploty zůstávají na časné jarní úrovni. Později by zelenina ztrácela na chuťových vlastnostech.

Pak už přichází období hlavní plodin – paprik a salátových okurek, někde lilku baklažánu, rajčat…

Rajčatům se ve vlhkém prostředí spolu s okurkami a paprikami úplně nedaří. Letos (2021) jsem do skleníku vysadil jen dvě.

Teplomilné rostliny nacházejí ve skleníku podmínky, jaké potřebují. K nim však patří i dostatečně větratelné prostředí. Chybí-li, rostliny trpí paradoxně tím, kvůli čemu jsme si skleník pořídili, tedy vyšší teplotou.

Vedle otvíracích oken má skleník i děrované ventilační plochy

Skleník s různými větracími prvky

Základním nedostatkem téměř všech konstrukcí skleníků je nízká kapacita větrání, případně nevhodné umístění větracích prvků. Vyšší účinnosti větrání během léta vyžaduje odvětrání ve střešní části a také dveřmi. Výjimečně bývají k dispozici větrací otvory ve spodní části stěn.

Když svítí do skleníku slunce bez větrání, vystoupá teplota nad 60 °C. Při současně nižší vlhkosti vzduchu rostliny vadnou, ale především rostliny trpí fyziologickými poruchami z vysoké teploty.

Teplomilným plodinám svědčí 30 °C. V závislosti na vlhkosti vzduchu mohou teploty nad 35 °C vyvolat opad květů paprik nebo zasychání květů okurek.

Protože většinou nemáme možnost větrat skleník přesně ve chvíli, kdy to začne být potřeba, necháváme skleník otevřený, nebo využijeme systém automatického otevírání větracích prvků. Potřebujeme k tomu zdroj elektrické energie. Existují i zvedače oken, které pracují na fyzikálním principu roztažnosti kapalné náplně.

Stínicí textilie na zahradním skleníku

Textilie stíní skleník z vnější strany

  • Ve velkých produkčních a výstavních sklenících se kombinuje větrání s vnitřním stíněním v automatických režimech regulace. V domácích podmínkách závisí úroveň větracích a stínicích prvků na technických schopnostech majitele, případně na finanční toleranci manželky..

Zahrádkáři řeší stínění často vnějším zakrytím plochy zelenou stínicí textilií z polyethylenu. Na trhu jsou v různě širokých pásech a s různým stínicím efektem uváděným v procentech (30–90 %) v závislosti na hustotě síťoviny.

Ale se stíněním to nepřežeňte! Nezapomeňte, že rostliny potřebují dostatek světla.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 2. 2024

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x