Jak nahrabat dvakrát víc aneb hrábě na půdu, plevel i slimáky

17. 7. 2021

Na zahradě používám prořezávací oboustranné hrábě téměř dnes a denně po celou zahrádkářskou sezonu. Mám k nim skoro až osobní vztah.

Oblíbil jsem si své hrábě, protože jejich hroty nebo spíše nože mají tvar srpku měsíce. Právě v něm spočívá podstata fíglu, který usnadňuje hrabání. Hrábě lze používat nejen oboustranně, ale také obousměrně. Tahem k sobě i tlakem od sebe. Díky tomu se nezacpou vyhrabaným materiálem. Hroty není třeba každou chvilku ručně čistit.

Pro intenzivnější vyhrabávání používám sestavu s řidším osazením nožů – s hroty v úhlu téměř kolmém k povrchu země. Protilehlá strana má více segmentů, tupé zakončení a hroty ve velmi ostrém úhlu vůči zemi. Tímto sklonem uhrabu povrch, aniž bych pronikl do hloubky. Také tato strana dvojhrábí snadno klouže po zemi oběma směry.

Nože rychle odstraní půdní škraloup

Hrábě s noži účinně rozruší půdní škraloup

Prořezávací hrábě jsou známé především jako ruční obdoba motorových vertikutátorů: Mělce prořezávají udržovaný trávník. Zahrádkáři je berou do ruky hlavně na jaře a na podzim, aby s nimi provzdušnili kořínky a z trávníku vyčesali organické zbytky rostlin nebo mech.

Co dokážou hroty s jarní půdou?

V předjaří používám prořezávací hrábě k úpravě povrchu půdy po podzimním rytí. Poměrně rychlými tahy, opět tím klouzavým pohybem tam a zpátky strhnu ostrou stranou hrábí hřebeny oranice. Nejlépe šikmo ke směru rytí. Podle potřeby pak ještě křížem. Obloukovitou stranou prořezávacích hrábí lze dobře rozbít případné hroudy.

Kromě toho, že srovnám povrch, provzdušním povrchovou vrstvu půdy. Půda pak rychleji prosychá a prohřívá se. A je připravena pro výsev ředkviček, mrkve, petržele.

Prořezávací hrábě svědčí přípravě půdy k výsevu

Noži na jaře urovnám půdu tak, aby neztrácela vláhu

Principiálně stejně – mělce – připravují zemědělci polní půdu na setí. Dříve traktory tahaly klasické brány, dnes mají k dispozici pohyblivé mechanismy, všelijaké soustavy rotujících nebo kmitajících hrotů, které načechrají půdu v malé hloubce. Skoro tak pěkně jako já svými oblíbenými hráběmi.

Rotavátor maximálně na brambory

Tady se sluší vztyčit ukazováček: Jarní mělkou přípravu půdy na setí nezastane se stejným efektem motorový rotavátor! Ten by na jaře půdu sice proměnil v pohlednou drť, ale současně by narušil příznivou a potřebnou drobtovitou strukturu půdy utvořenou během zimy.

  • Rotavátorem propracujete půdu do značné hloubky. Půda pak ztratí významnou část vláhy. Pro přípravu jarního setí se takový postup nehodí. Použitelný je před výsadbou raných brambor.

Na mochnu a jiné plevele

Dominantním plevelem na naší zahradě je mochna plazivá. Nepoužívám herbicidy, a tak má mochna často navrch, zvláště v okrajových částech zahrady. Druhové jméno plazivá vystihuje její schopnost vytvářet dlouhé nadzemní výběžky, na kterých v uzlinách vyrůstají další rostliny. Při vyšší hustotě zaplevelení prořezávacími hráběmi pročesávám zaplevelená místa.

Hlavní hmotu se mi podaří strhnout, včetně části mladých rostlin mochny. Starší rostliny mochny plazivé jsou hluboko zakořeněné, takže účinek zásahu spočívá v omezení listové plochy. Ale i tak použití prořezávacích hrábí významně omezí množství biomasy a usnadní další kultivaci například plečkováním. Čím dřív proti plevelu zakročíme, tím účinnější prořez nožovými hráběmi je.

Prořezávací hrábě versus nájezdy slimáků

Vlhké počasí prozrazuje i množství slimáků, které se na zahradě objeví. Mnozí se pak vracíme do úsvitu lidských dějin mezi lovce a sběrače. Připusťme ovšem, že metody likvidace slimáků se mohou různit. Kdo odmítá chemickou či biologickou ochranu, nejspíš kombinuje různé postupy.

Ostré hrábě pomohou nejen s trávníkem

Původně hrábě určené na čištění trávníku od plsti a mechů lze na zahradě využít celou sezonu. Třeba i na ochranu záhonů před slimáky.

Kolem ohrožených plodin můžeme udržovat kypřené sušší pásy půdy, které omezí přesun slimáků k pěstovaným rostlinám. K jejich kypření a údržbě se dobře hodí prořezávací hrábě. Několikrát tam a zpátky a slimáci se jen tak neinfiltrují. Přesto je s hrabáním nutno spojit i omezování počtu slimáků. Když už se tady někde vylíhli, ze zahrádky neuletí.

Osvědčila se mi i prkenná strategie. Vně zakázaného pásma je třeba položit na zem stará prkna nebo nějaké desky jako denní úkryty pro slimáky. Podmínkou je vlhko, takže v případě sucha je potřeba udržovat pod prkny vlhko. Pravidelná kontrola a sběr ukrytých slimáků je podmínkou úspěchu.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x