Kadeřavost broskvoní o Vánocích: Sv. Petr pomáhá s úrodou broskví

27. 12. 2022

Při troše fantazie může jít o verzi pohádky O dvanácti měsíčkách. Kdo se o Vánocích vydal na zahradu zkouknout pupeny broskvoně, byl odměněn.

To v případě, že porozuměl nápovědě a všiml si jak stavu pupenů, tak vánočního dárku od sv. Petra. Tedy, že počasí je příhodné pro ošetření proti urputné, někdy až ukrutné chorobě.

Proč zduřelé listy broskvoní poškozují plody

Pěstitele broskvoní dlouhodobě trápí nápadná listová choroba – kadeřavost broskvoní, zapříčiněná houbou palcatkou broskvoňovou (Taphrina deformans). Choroba je svými příznaky natolik charakteristická, že ji pozná každý začátečník.

Při rašení se na vyvíjejících se listech objevují žlutavé, později až do červena zbarvená pletiva. Listy se silně kroutí. Na vyvinutých listech se vytvářejí nápadné puchýřovité útvary. Napadené listy broskvoní posléze opadávají.

Kadeřavost broskvoně v plném proudu

Kadeřavost broskvoně způsobená houbovou chorobou (Taphrina deformans); foto Shutterstock

Popsané symptomy neumožňují broskvoním plný výkon fotosyntetické asimilace, tzn. tvorbu nové organické hmoty. To se projevuje nízkou plodností, pouze krátkými letorosty a celkovou ztrátou kondice stromů.

Choroba se na broskvoních objevuje každý rok. Ačkoliv intenzita napadení kolísá, může postupně vést až k odumírání stromu. Spory (zde blastospory) přezimuji na kůře a na šupinách pupenů. Při jarním pučení nebo při zvýšených teplotách už během zimy infikují pletiva v pupenech broskvoně.

Laický způsob ochrany spočívá v odstraňování napadených listů. Odstraněním listů se však strom výrazně oslabí. V sadech by takový zásah byl problematický už kvůli pracnosti.

Jedinou účinnou ochranou – mezi zahrádkáři ovšem nepopulární – je použití chemických přípravků.

Postřik v předjaří proti kadeřavosti

Na ošetření proti kadeřavosti broskvoně se hodí teplejší zimní dny. Důležitý je stav pupenů a příznivé počasí. Foto Shutterstock

Lze broskvoně bránit před kadeřavostí o Vánocích?

K cílenému ošetření chemickým přípravkem je třeba sledovat průběh teplot a vývin pupenů. Podzimní období roku 2022 bylo velmi specifické dlouhým obdobím zvýšených teplot. Vzpomeňme, jak dlouho zůstalo listí na jabloních.

Teploty podpořily pozvolné zvětšování pupenů broskvoní, při kterém se oddálily krycí šupiny pupenů. Spory kadeřavosti se dostaly na nechráněné části pupenů a infekce mohla proběhnout.

Pak přišel náhlý vpád mrazivého vzduchu, který pro změnu vystřídaly neurvale vysoké teploty – okolo 10 °C o Vánocích. A to je objektivně měřitelný ukazatel pro zahájení chemické ochrany. V rámci integrované ochrany rostlin je důvodná teplota pro ošetření 7 °C a vyšší.

Ochranný efekt můžeme při vhodných teplotách ještě posílit druhým postřikem během následujících týdnů.

  • Aktuálně dostupné přípravky pro ošetření proti kadeřavosti listů broskvoní uvádí Rostlinolékařský portál. Přehled na stránce si přepněte na variantu přípravků dodávaných v malém balení.

Přátelé zahrádkáři, neotálejte s chemickým ošetřením broskvoní proti kadeřavosti. Také v závěru roku bude pravděpodobně možné pomoci stromům k dobrému zdraví a vylepšit úrodu broskví v roce příštím!

Zítra se vám třeba nebude chtít, pozítří může foukat vítr nebo pršet, potom přijde návštěva… A taky může v zimě znovu mrznout.

Foto Shutterstock a autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Zase chemie. Jak pak to je s tím občas doporučovaným Boraxem

Borax už v obchodě neseženete. Pokud pěstujete hrušně a v plodech se objeví tvrdé kousky ,tedy kamenčivost ,tak na to Borax perfektně pomáhal ,samozřejmě dle návodu.,potom také na hořkou pihatost plodů jabloní.Máme 5 stromů hrušní a nevím čím Borax nahradit,poradí mi někdo co účinně pomáhá . Děkuji.

Borax koupíte v obchodě se svářecí technikou ,půl kila za 80,-

Hezký den paní Hano,Marie. Borax v obchodě vcelku snadno seženete (internet), v balení od 500 g, což, by bylo cca na deset stromů. Nebo si udělejte známost s někým, kdo v práci letuje, pájí. Na určité typy pájení se používá jako tavidlo.
Pokud jde o hořkou pihovitost, není proti ní účinný, pomáhá proti křenčení plodů. Pokud jde o kaménčitost, někdy ani bór nepomůže, zejména pokud přijde v období po odkvětu mrazík, nebo teploty těsně nad nulou °C, které vizuálně plod nepoškodí, ale založí na kaménčitost. Dříve jí bylo více, je také průvodním jevem nevhodného stanoviště. Ročník chladný, kdy odrůdy hrušní nedozrávají, také zakládají na kaménčitost.

dá se koupit na aukru sekse svářečky

Ten zabírá skvěle na klejotok, nepraskají pecky v broskvích a neodumírají větve.V téhle chvíli ovšem nevím, došel mi a chtěla jsem ho koupit a vypadá to, že se snad přestal prodávat či co. Zkusím pátrat .

Dobrý den pane Jiří, Vám nevadí borax (hydrát tetraboritanu sodného) a Champion, (hydroxid měďnatý), který je povolený i v bioprodukci ano? Zajímavý selektivní pohled na chemii.

Také jsem se jako ex-chemik pobavila a to na zahradě stříkám, zcela minimálně (například proti kadeřavostí). Leta byl povolený v bioprodukci i Kuprikol, ještě, že zůstal (leč násobně dražší) Champion. Také by mě zajímalo jak by borax zabránil té kadeřavosti? Jinak je to skvělý zahradní pomocník a kdo zapátrá sežene ho i v současnosti.

DD,

lze použít ošetření i na meruňky či nektarinky? Ptám se proto, že obdobné napadení listů vidím i na sousedních stromech broskvoně.
Děkuji za radu,

Michal, Brno

Dobrý den,
na meruňky určitě ne, na ty se používá Champion 50WG proti moniliové spále při začátku kvetení a podruhé při dokvétání. Ale na nektarinky ano, stejně jako na broskvoně!

Dobré to připomenutí.

Opakování je matka moudrosti

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
12
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x