
Jak nahrabat dvakrát víc aneb hrábě na půdu, plevel i slimáky
17. 7. 2021Na zahradě používám prořezávací oboustranné hrábě téměř dnes a denně po celou zahrádkářskou sezonu. Mám k nim skoro až osobní vztah.
Všimli jste si na zahradě, že na stromech přibývají lišejníky víc než dřív? Dobře se jim vede, ovzduší je čistší. Jenže poškozují borku.
Lišejníky mají stavbu těla tvořenou z vláknitých hub a sinic nebo řas. Je zajímavé, jak tyto dva organismy využily individuální schopnosti pro společné soužití. Houba přijímá vodu s minerálními látkami a sinice nebo řasy díky schopnosti fotosyntetické asimilace tvoří organické látky.
Na zahradách se vyskytují drobnější druhy lišejníků, v tundrovém biotopu naopak narůstají několikacentimetrové stélky dutohlávky sobí. Lišejníky rostou rovněž na dlažbách, střešních krytinách, v pěstěných trávnících.
Další skupinou velmi nenáročných rostlin jsou mechy. Také mechy mají schopnost uchytit na různých površích (na půdě, na betonu, na kmenech a větvích stromů) a tím vytvářejí podmínky pro růst jiných rostlin. Hlavní vnější podmínkou pro jejich růst je voda, kterou mechy dokážou dlouhodobě uchovávat ve struktuře mechového porostu.
Jak lišejníky, tak mechy jsou uchyceny k podkladu hyfami nebo příchytnými vlákny, které svou činností naleptávají podklad a rozrušují ho. Nejedná se o parazitický vztah k jiným druhům rostlin, ale škodlivost spočívá právě v narušení kůry stromů.
Při vysoké vlhkosti snadno dochází k rozvoji houbových a bakteriálních chorob kůry a cévních svazků na kmenech a větvích lesních a ovocných stromů.
Mírné teploty na konci zimy a v předjaří využijeme pro kontrolu a odstranění mechů a lišejníků. Současně odstraníme i mrtvé rozvolněné části borky. Vědomě nebo nevědomě můžeme při mechanickém ošetření povrchu stromů odstranit i různé druhy přezimujícího hmyzu.
Škrabka na mechy a lišejníky na různě tvarovaném materiálu, tedy na kmeni, větvi nebo třeba na zídce
Pro tuto mechanickou práci používají zahrádkáři různé čisticí pomůcky, také jemné kartáče. Nebo větve obrušují kusem měkkého lana. Po tátovi mám speciální škrabku s pevnou kovovou hlavou trojúhelníkového tvaru. Každá ze stran má trochu jinak upravenou hranu, takže dobře kopíruje povrchy kmene a větví. Po oškrábání potřeme borku roztokem zelené skalice.
Jak známo, destrukční působení mechů a lišejníků poškozuje i stavební hmoty – beton, zdivo, dlažbu, střešní krytiny. Také tyto materiály je dobré pravidelně čistit, aby neztratily funkčnost.
S mechy bojujeme nejčastěji v trávnících, což je často dáno i tím, že místo záhonů se zeleninou, květinami nebo ovocnými druhy převažují na pozemku trávníky. Pak je na místě ve výbavě zahradnického náčiní počítat s prořezávacími hráběmi a vertikutátorem.
Foto autor
Konec září a také měsíc říjen jsou nejdůležitějším obdobím pro výsadbu cibulovin do trvalkových záhonů, skalek, květináčů a truhlíků pro jarní a předjarní radost z květů. Nezapomeňme přitom na výsadbu ve skupinkách.
Poslechněte si, co poradil posluchačům Českého rozhlasu Region Ivan Dvořák, odborný poradce Českého zahrádkářského svazu.