Jak a proč omezovat lišejníky a mechy na stromech a keřích?

27. 2. 2022

Všimli jste si na zahradě, že na stromech přibývají lišejníky víc než dřív? Dobře se jim vede, ovzduší je čistší. Jenže poškozují borku.

Lišejníky mají stavbu těla tvořenou z vláknitých hub a sinic nebo řas. Je zajímavé, jak tyto dva organismy využily individuální schopnosti pro společné soužití. Houba přijímá vodu s minerálními látkami a sinice nebo řasy díky schopnosti fotosyntetické asimilace tvoří organické látky.

Na zahradách se vyskytují drobnější druhy lišejníků, v tundrovém biotopu naopak narůstají několikacentimetrové stélky dutohlávky sobí. Lišejníky rostou rovněž na dlažbách, střešních krytinách, v pěstěných trávnících.

Lišejníky na věrvích

Lišejníky poškozují borku dřeviny, tím, že se na ní uchytí

Ani mechy nezahálejí

Další skupinou velmi nenáročných rostlin jsou mechy. Také mechy mají schopnost uchytit na různých površích (na půdě, na betonu, na kmenech a větvích stromů) a tím vytvářejí podmínky pro růst jiných rostlin. Hlavní vnější podmínkou pro jejich růst je voda, kterou mechy dokážou dlouhodobě uchovávat ve struktuře mechového porostu.

Občas odstraníme mech také ze spárů dlažby

Mech odstraňujeme i ze spárů dlažby

Jak lišejníky, tak mechy jsou uchyceny k podkladu hyfami nebo příchytnými vlákny, které svou činností naleptávají podklad a rozrušují ho. Nejedná se o parazitický vztah k jiným druhům rostlin, ale škodlivost spočívá právě v narušení kůry stromů.

Při vysoké vlhkosti snadno dochází k rozvoji houbových a bakteriálních chorob kůry a cévních svazků na kmenech a větvích lesních a ovocných stromů.

Kdy a jak lišejníky a mech dostat z borky

Mírné teploty na konci zimy a v předjaří využijeme pro kontrolu a odstranění mechů a lišejníků. Současně odstraníme i mrtvé rozvolněné části borky. Vědomě nebo nevědomě můžeme při mechanickém ošetření povrchu stromů odstranit i různé druhy přezimujícího hmyzu.

Lišejníky a mechy stáhnu z kmene či větve vhodnou hranou škrabky

Škrabka na mechy a lišejníky na různě tvarovaném materiálu, tedy na kmeni, větvi nebo třeba na zídce

Pro tuto mechanickou práci používají zahrádkáři různé čisticí pomůcky, také jemné kartáče. Nebo větve obrušují kusem měkkého lana. Po tátovi mám speciální škrabku s pevnou kovovou hlavou trojúhelníkového tvaru. Každá ze stran má trochu jinak upravenou hranu, takže dobře kopíruje povrchy kmene a větví. Po oškrábání potřeme borku roztokem zelené skalice.

Mechy a lišejníky omezíme i jinde v zahradě

Jak známo, destrukční působení mechů a lišejníků poškozuje i stavební hmoty – beton, zdivo, dlažbu, střešní krytiny. Také tyto materiály je dobré pravidelně čistit, aby neztratily funkčnost.

S mechy bojujeme nejčastěji v trávnících, což je často dáno i tím, že místo záhonů se zeleninou, květinami nebo ovocnými druhy převažují na pozemku trávníky. Pak je na místě ve výbavě zahradnického náčiní počítat s prořezávacími hráběmi a vertikutátorem.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x