Duben 2024: Naději zahrádkářů na pěknou úrodu ovoce smetl mráz

26. 4. 2024

Teplý průběh jara sliboval, že riziko houbové choroby – moniliniové spály višní – je letos nízké a že úrodu ovoce může ohrozit už jen chlad.

A to se také stalo. V druhé polovině dubna 2024 přišly mrazivé noci a poničily v zahradách a sadech, co mohly. V domácnostech, do jejichž chodu promlouvá zahrádkářská vášeň, vyvolal mráz příznačné otázky a odpovědi.

Ona: „Zachránil jsi něco?“ On: „Ne, všechno zmrzlo“

„Já jsem ti říkala, že je to zbytečná práce. Ty máš svůj rozum. Vždycky musí být po tvém!“ lamentuje ona, když se v posledních dnech on vrací z noční šichty na zahradě. Nějak mu to nedá, a pokusí se ovlivnit průběh událostí tak, aby mohl na očekávanou otázku říct: „Jasně, zachránil jsem všechno!“

Během poslední zimy téměř nemrzlo. Pak se dlouho udržovaly vysoké teploty a to až nad 25 °C. S nimi i šance na dobrou sklizeň. Ale druhá polovina dubna přinesla obratem hluboký teplotní pád. Mráz totálně ničí úrodu ovoce a zeleniny. Letošní sklizeň se mnohde stává naprostým debaklem.

Z květů višní i třešní ještě teď opadávají korunní lístky a zelené plůdky mění odstín, zřejmě aby zakončily svou životní pouť.

Na výhonu s plůdky višně je patrné, že úrodu ovoce poškodil mráz (vlevo) a moniliniová spála (vpravo)

Na výhonu s plůdky višně je patrné, že úrodu poškodil mráz (vlevo) a moniliniová spála (vpravo)

Doufal jsem, že nějaká naděje na přežití sem tam nějakého ovoce zůstává. S odstupem jednoho dne už ani v to nedoufám. Noční (časně ranní) mrazy nešetřily mínusovými teplotami. Na maximominimálním teploměru se měřící tyčinka zastavila na hodnotě -7°C, měřeno na povrchu trávníku.

Na většině postižených rostlin je mrazové poškození pletiv jednoznačně patrné. Letošní pletiva zvodnatěla následkem protržených buněčných stěn. Vyvíjející se plody, blizny a semeníky květů většinou ztmavly. Později se na plodech vytvořily drobné deformace.

Když broskve nebudou, broskvoně lze zmlazovat

V minulých letech jsem broskvoň zakrýval černou textilií. Vzhledem k výšce a objemu koruny jsem ji letos nechal mrazům napospas. Založené broskvičky jsou velikosti malé mandle, většinou v květních suknicích. Násada květů byla velmi vysoká, už začalo její přirozené snižování. Teď půjde o to, aby se na větvích udržely aspoň nějaké plody. Zdá se, že na našich broskvoních zůstala část plodů nezmrzlá.

Broskvoně vyžadují pravidelný každoroční řez, optimálně během kvetení. Pokud chybí, narůstají holé větve do značné délky a výšky. Když úrodu zmaří mráz, lze toho využít a broskvoň zmladit – radikálněji zasáhnout do staršího dřeva a odříznout větev u nějakého nižšího rozvětvení. Pokud se do toho také pustíte, zachovejte výškovou vyrovnanost hlavních větví. Vzhledem k velikosti řezných ploch je vhodné ošetřovat dřevo nátěrem vodou ředitelné barvy.

Jak moc mráz spálil květy višně?

Podle spodních větví višně a třešně bude úroveň sklizně plodů nulová. Nejvíce vyvinuté plody během dne většinou zcela zčernaly. Rok 2024 se vyznačuje mimořádně dlouhými obdobími s extrémními teplotami – vysokými a nyní i nízkými. Právě dlouhé opakované působení teplotních extrémů zvyšuje nebezpečí poškození rostlin. Na takovou situaci protimrazových opatření prostě nestačí.

Mráz v druhé polovině dubna roku 2024 připravil pěstitele o úrodu ovoce, zde višní

Zmrzlé višně

Mráz poškodil i další úrodu ovoce

Slivoně jsou značně pomrzlé podobně jako višně. U meruněk k první negativní selekci došlo již dříve v době kvetení. Pokud se nějaké plody udržely, pak asi současné noční teploty dílo zkázy dokonaly. Ještě 22. 4. 2024 byly mohutné koruny ořešáků ověšené světle zelenými jehnědami. Tři dny poté se ořešáky oděly do smutečných černých stužek.

Ponurý vzhled ořešáků umocňuje míza odkapávající z pletiv porušených mrazem. U ořešáků se po takové kalamitě dostaví zaschnutí koncových větviček ve velkém rozsahu. Vzhledem k velikosti korun zůstávají na stromě mnoho let.

Následky mrazivé noci jsem ráno obhlížel s velkou dávkou nervozity. S obavou jsem svlékal kryt z malého stromku tomelu japonského (Diospyros kaki, churma, kaki). Značné letošní přírůstky zbarvené zvláštní zlato-zelenou barvou na mě působily optimisticky, zvláště při pohledu na tvořící se poupata. V předchozích letech jsme sklízeli krásné oranžovo-žluté plody kaki. Tristní pohled na mrazovou zkázu mně, přiznám se, vehnal slzy do očí. Letos se zopakuje loňský scénář, kdy jedna noc znamenala těžké poškození celé korunky mladého stromku. Na ukázku zůstal tehdy jen jeden plod.

Drobnoplodé kiwi poškozené mrazem

– Totální destrukce letošních výhonů aktinidie

Ani Actinidia kolomikta – drobnoplodé kiwi, v tomto případě samosprašná odrůda Issay, nedopadla lépe. Také její intenzivně rostoucí výhony zmrzly.

Celkem čtyři hlavy révy zatím přežily jen s částečným poškozením některých nových výhonů, většinou se základy květenství.

Vinná réva je mrazem poškozená jen zčásti

Vinnou révu poškodil mráz jen z části

Co zatím mrazům odolává?

Zdá se, že ještě nezmrzly květy jabloní. Sousedovi před nějakou dobou, kupodivu, dobře odkvetla meruňka. Teď jsou plůdky meruněk v dalším nebezpečí – hrozí, že zmrznou.

Zimolezy (Lonicery) neboli kamčatské borůvky se zdají být zatím bez poškození.

Kanadské borůvky mají velký rozptyl stupně vývojové fáze květů. Doufám, že tento stav a kryt z černé netkané textilie přinese nějaké ovoce. U zakrytých jahod jsou některé květy s tmavým středem, jiné budou nějak přežívat.

Před mrazem přikryté kanadské borůvky

Černá textilie chrání kanadské borůvky před mrazem

Co zažije české ovocnářství?

Při představě roční ztráty produkce ovoce je mi velmi smutno. Plně soucítím s profesionálními producenty, které ovocnářství živí nebo mělo by živit. Každoročně se snižuje plocha ovocných výsadeb. Takový celoplošný katastrofální rok tento trend jen urychlí.

Soudím, že mráz je dost škodolibý nejen tím, že tak snadno dokáže připravit zahradu o úrodu ovoce. Na mě navíc nastražil past z černé textilie. Kvůli mrazu jsem ji instaloval, ale v šeru večera jsem ji pak přehlédl. Po krátkém letu vzduchem má hlava tvrdě přistála v hustém keři dřišťálu Thunbergova.

Pravé koleno se zřejmě podle plánu střetlo s kovovou paticí hliníkových štaflí. Trefa byla povedená, jiné nástrahy v prostoru nebyly potřeba.

Do domu jsem se dostavil půl hodiny před půlnocí s velkou dírou na kalhotách, krvavým kolenem i nohavicí, což nebylo možné utajit. Zprávu o tom mají i na noční pohotovosti v nemocnici. Tam mě vezl syn. Až na převazu jsem se dozvěděl, že ránu zajistily tři stehy.
Snad na tom ovocnáři profíci budou o něco líp.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 5. 2024

Snížením počtu plůdků jablek, hrušek a broskví zlepšíme úrodu

U ovocných stromů je žádoucí menší množství plodů. Jabloně, hrušně a broskvoně se příliš velkým nasazením plodů oslabují. Plody zůstávají drobné, přibývá chorob i škůdců a také nasazení květních pupenů pro úrodu v příštím roce je podstatně nižší.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x