Brambory sázíme do půdy ohřáté na 8 až 10 °C

11. 3. 2023

Termín výsadby brambor je jednoznačně dán teplotou půdy, do které hlízy zasadíme: 8 až 10 °C a to v půdním profilu do hloubky výsadby.

Čekání na vhodnou teplotu vlastně není překvapivé. I skladované brambory chráníme před chladem nižším než pět stupňů. Poškodil by kvalitu hlíz, mráz by je zničil. Po výsadbě brambor do příliš chladné půdy by se hlízám mohlo přihodit něco podobného.

Předklíčenou a zakořeněnou sadba uložíme do půdy ohřátě na 8 až 10 °C

Předklíčená a týden zakořeňovaná sadba brambor k výsadbě; foto K. Hamouz

Strategie pro časné ochutnání nových brambor

Pro časnou sklizeň brambor využíváme odrůdy brambor velmi rané a rané. Z tohoto záměru vyplývají dva zřejmé požadavky:

  1. Pro ranou sklizeň vysazujeme rané brambory co nejdříve na jaře.
  2. Při výsadbě brambor respektujeme limitující teplotu půdy.

Rané brambory vysazujeme zpravidla na konci března až počátkem dubna. Velkopěstitelé raných brambor využívají nejvhodnějších přírodních podmínek v oblastech s lehkými, písčitými půdami, které rychleji vysychají a tím se i rychleji prohřívají.

Po výsadbě můžeme pokrýt osázenou plochu bílou netkanou textilií. Ale ani takové podmínky a opatření by samy o sobě neumožnily urychlení termínu sklizně.

Tím zásadním postupem, díky kterému ochutnáváme nové brambory co nejdříve, je příprava sadby raných brambor pro jarní výsadbu.

Zakořeněná, ale přerostlá sadba

Přerostlá zakořeněná sadba

Než se půda ohřeje na 8 až 10°C, hlízy předkličujeme

Dobře uděláme, když k vlastní výsadbě brambor zakoupíme sadbu s dokladem o certifikaci. Součástí je název odrůdy, kategorie délky vegetační doby – zde jde o ranou nebo velmi ranou odrůdu, také uvedení varného typu (A – pevná textura dužniny, B – kolísavá pevnost, C – tendence k rozváření). Rané odrůdy jsou zpravidla varného typu A, A-B. Pozor na kvalitu nabídky sadby na tržištích.

Když nemůže sadba do země, protože půda ještě nedosáhla na 8 až 10 °C, prodloužíme délku vývoje hlíz v umělém prostředí před vlastní výsadbou. To umožňuje dužnatý charakter hlíz.

Tzv. probuzené hlízy mohou dlouhou dobu vegetovat bez půdy. Na povrchu hlíz jsou očka obsahující zpravidla tři pupeny. Z oček vyrůstají stonky. Je na nás, abychom probuzení hlíz vyprovokovali.  Při skladovací teplotě 5 až 6 oC jsou hlízy brambor v klidovém režimu.

Brambory předkličujeme 3 až 6 týdnů před plánovanou výsadbou, tj. od druhé poloviny února ještě počátkem března. Délka přípravy závisí na teplotních podmínkách, ale také na tom, aby délka klíčů dosáhla požadovaných rozměrů.

Během narašování 0,5 cm, při nakličování 1–2 cm. Předkličujeme v místnosti při teplotě 12 až 15 °C při rozptýleném světle, které podpoří tvorbu silných klíčů. Nedostatek světla podporuje prodlužování slabých stonků, které se při manipulaci se sadbou snadno ulamují. To snižuje výnos a opožďuje sklizeň.

Slabě naklíčené hlízy

Slabě naklíčené hlízy. Zbarvení báze klíčů je odrůdovou charakteristikou.

Hlízy můžeme také zakořenit

Růst plodiny můžeme podpořit a termín sklizně uspíšit i zakořeněním sadby. Předklíčené hlízy týden až deset dní před výsadbou mírně zasypeme lehkou směsí (zemina, písek, kompost, zahradnický substrát). Substrát udržujeme mírně vlhký. Tím podpoříme tvorbu bazálních kořenů z klíčů. Pozor na prokořenění příliš nahloučených hlíz.

Co je žádoucí pro jeden užitkový směr, může být nepříznivé pro jiné užití. V letošním roce (2023) docházelo v teplých periodách zimních měsíců k nežádoucímu porůstání hlíz konzumních brambor skladovaných v domácích poměrech. Nezbývalo, než přerostlé klíče ulamovat.

Kdo sadbu zatím nepřipravoval, má nyní v druhém březnovém týdnu zhruba tři až čtyři týdny zpoždění. Budou chybět; lahůdkové rané brambory ze zahrady ochutná později.

Foto autor a K. Hamouz

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Koncem Března až začátek Dubna sázet ranné brambory?Kde má půda v tomto čase 8 stupňů?

Letos nevím, ale v Polabí, Poohří se běžně sází i dříve. Nakryje se netkankou a už to roste. Na Moravě i ve Slezsku bude určitě také mnoho míst, kde se velmi rané brambory sázejí ve stejnou dobu. Když mají být české rané brambory na trhu před 10. červnem, nedá se to jinak ve velkém stihnout (vegetační doba těchto odrůd je okolo 80 dnů).

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 5. 2024

Netkané textilie pomáhají i při ochraně proti škůdcům

V zahrádkářské praxi mají velmi široké využití. Prospívají zdravotnímu stavu a vývoji pěstovaných rostlin a pomáhají i proti škůdcům. Mají i svá rizika.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x