Uhodnete, co Evropané v Americe vařili z dřezovce trojtrnného?

25. 6. 2022

Osobně jsem si dřezovce trojtrnného prvně všiml v Olomouci. Na podzim roku 1986 jsem tam sloužil v kasárnách poblíž výstaviště.

Co to je za strom, jsem však zjistil až při opušťáku. Jel jsem do Prahy a stavil jsem se v Suchdole. Tehdy nebyl internet a v knihovně útvaru nebyla jediná kniha se vztahem k dendrologii.

Lusky dřezovce trojtrnného

Velké lusky dřezovce trojtrnného

Indiánská léčivka a chutě dřezovce trojtrnného

Dřevina pochází ze Severní Ameriky. Indiáni ji měli v seznamu léčivých rostlin, používali ji proti kašli, horečce, poruchám zažívání.

Osadnící z Evropy semena pražili a používali je jako náhražku kávy. Sušená, drcená semena kvasili na nápoj podobný pivu.

I když se dřezovec stal poměrně častým stromem evropských parků, stále překvapí mnoho všímavých lidí, kteří s úžasem hledí na jeho dlouhé tvrdé trny i na ploché velké lusky, aniž by věděli název dřeviny. V parcích se pěstuje nejen přírodní, trnitý druh, ale i beztrnné variety se žlutým olistěním.

Varieta dřezovce trojtrnného se světlou barvou listů

Varieta dřezovce se světlou barvou listů: Gleditsia triacanthos var. inermis

Beztrnná forma dřezovce trojtrnného

Existuje beztrnná forma dřezovce

Který strom má tak veliké lusky?

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že tápou i zkušení zahrádkáři, ovocnáři, zelináři, kteří navštěvují v létě a na podzim výstaviště Flora v Olomouci. Každý podzim přicházejí dotazy, jaký to vlastně strom s tak velkými lusky zde roste.

Také ostré trny dřezovce jsou velké

Velké jsou i ty ostré trny dřezovce, které vyrůstají z kmene

Dřezovce trojtrnného (Gleditsia triacanthos) s velkými plochými lusky a tvrdými dlouhými trny na kmeni spatříte také v Praze u Wilsonova nádraží nebo na mnoha dalších místech v různých parcích po celé republice. Dorůstá asi 40m výšky, kvete v červnu, červenci. Květy jsou významnou nektarodárnou rostlinou.

Dřezovec možná čeká na svou příležitost

Výhodou dřezovce je v současné době to, že se ve středoevropských podmínkách zatím nemnoží z dozrálých semen jako jiný americký druh – akát. Riziko, že se dřezovec začne podobně šířit, se však může dostavit a to tehdy, až semena budou plně vyzrávat a během zimy projdou dostatečnou jarovizací.

V koruně dřezovce

Lusky v koruně dřezovce

Viděl jsem náletový živý plot ze semenáčků dřezovce – gledíčie – na Ukrajině v Užhorodu. Mezi kmínky nebylo možné projít, tedy ne bez většího poškrábání těla a potrhání oblečení.

Z toho dřeva tam by byly krásné rovné násady k lopatám či vidlím nebo funkčně neprostupný živý plot. Ale z pohledu ochrany přírody by šlo o další invazivní, agresivní druh v tuzemské přírodě. Porost, který jsem viděl na Ukrajině, nijak neprořezávali. Dorůstal odhadem přes čtyři metry.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x