Také už obhlížíte mladý česnek, jak se mu daří?

14. 5. 2022

Náš mladý česnek šel do země začátkem listopadu. Za sucha se dobře sázel. Bylo to dobré řešení vzhledem k ostýchavosti srážek koncem roku.

Porost do zimy zakořenil, na jaře vzešel. Máme na poli krom klasických (Ivan, Dukát, Vítkův, Stepan a druhým rokem Topas) další odrůdy, které jsme na podzim sehnali.

Mladý česnek Stepan, za ním Ivan a Dukát

Česneky odrůd Stepan, Ivan, Dukát

Srážky zůstávají v nebi

Z cibulí, které byly velikostí srovnatelné, je jarní nárůst jednotlivých odrůd dosti odlišný. Ale není směrodatné, co je nad zemí. Důležité bude, co sklidíme. On podle zkušeností třeba Karel IV. se nad zemí moc nepochlapí, ale sklizeň bývá solidní.

Vody se na poli ani od začátku jara moc neobjevilo. Když zaprší, hodně rychle půda osychá. Ale česnek má kořeny hlouběji, takže po plečce pod zemí nějaká voda zůstává. Po mechanickém zákroku a přihnojení vypadají česneky obecně slušně.

Z čeho a jak sázíme mladý česnek

Výsadbový materiál, který točíme ze svého, je zdravý, letos se ani na koupeném neobjevilo nic, co by ho poškozovalo. Přestože se s novým zachází stejně jako s domácí sadbou, přichází na řadu až na konec, aby se při obráceném postupu eventuálně něco nepřeneslo do kmenového porostu. Roztoči jsou zlým neviditelným nepřítelem.

Okolo půdy a trocha plánování

I mladý česnek vypadá lépe tam, kde je v zemi více humusu. Na poli čerstvě převzatém od družstva je ho hodně málo. Pole musí projít kúrou obnovy. Čeká ho procedura zeleného hnojení a kompost, hnůj. Pak srovnávací kultura. Brambory srovnají půdu do latě.

Až po nich může přijít něco dalšího. Jařina s podsevem vikve, nebo směska na krmení – zase nějaká vikvovitá s ovsem. Vše, co zbude na poli, zůstane půdě. Teprve potom mohou přijít nějaké ty zahradní kultury.

Mladý česnek začátkem května

Takže shrnutí: V době po otevření jara, po základní péči o porost česnek vypadá solidně, je bez mezer, na pohled zdravý. Nevím, jestli je možné psát, že samozřejmě má žluté konce spodních listů… Ale nemáme důvod nějak honit úroveň výživy tak, aby ani trochu nestrádal. Neublíží mu, když si musí nějakou tu chvíli po zimě začít hledat živiny odspodu, nemá je jen dané shůry. Odrůdy známé se chovají stejně jako minulé roky.

Jestli se na něco těším, tak je to Havran. Jak bude chutnat ve srovnání třeba s Vítkovým, nebo dalšími odrůdami. Vyměňujeme si je s pěstiteli, kteří nevysazují jiné česneky než ty po svých prarodičích.

Osvěta a posila jara na závěr

Česnek ze sklizně 2021 ve skládce se drží. Stepan začíná prorůstat, ale to už nevadí. Na zahradě je spousta natí, ošlejch, petržel, nějaký ten divoký česnek. Takže bez ochranných látek proti chorobám z ofouknutí, kýchnutí souseda v tramvaji, vlaku, autobuse můžeme být vnitřně chráněni.

Navíc v nati vyrůstající z cibulí je to nejlepší, co rostlina dokáže vytvořit, je to základ nového života. Prorůstající česnekové hlavy dejte do sklenice s trochou vody a písku, nechte je zakořenit a nať opakovaně seřezávejte.

Velké procento jarních zdravotních potíží vzniká z pocitu, že květnové slunce dává člověku vše, co potřebuje. Ve skutečnosti zapomíná, že hladina vitaminů a dalších látek potřebných pro zdraví přes zimu v těle klesla. Teď je jich třeba víc než před měsícem. Česnek je doplní.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Porost je celkem v pořádku není tomu co dodat .

Máte moc pěkný porost česneku, bez mezer. Možná bych uvítal informaci o tom, jak a čím moříte sadbu. Mně se předloni mořicí přípravek (Gliorex) proti fuzariu neosvědčil, loni jsem hledal náhradu, ale to, co doporučuje Ing. Kozák jsem v běžných zahrádkářských prodejnách v malospotřebitelském balení, ale ani v zemědělských potřebách ve velkém balení, vůbec neobjevil. Na zahradě mám záhon s česnekem na stejném místě jednou za 6-7 let, ale problémy před sklizní s houbovými chorobami se opakují. Před lety jsem pěstoval Ruský paličák, ten byl chorobám odolný, ale jednu zimu s extrémní změnou teplot mi vymrzl. Z našich odrůd se mu asi nejvíc blíží Dukát.

ADRAJ

Já mám dobré zkušenosti se Sulkou. Sadbu nenamáčím, ale po zasazení do jamky tuto zaliju naředěnou sulkou, po vsáknutí zahrnu a udusám hráběmi. Sázím vždy před prvním mrazíkem do půdy, kde byly předtím brambory, které jsem mulčovala trávou ze sekačky. Půdu obohacuji dřevěným popelem, vápnitým dolomitem a granulovaným hnojem. Dříve jsem používala také síran vápenatý, který se již nevyrábí. Tak musím dávat síran draselný a to má též dobrý vliv na dezinfekci půdy. Je to trošku věda, ale ty výsledky stojí za to. Když neprší, zalévám. Během vegetace ještě tak 2x před okopávkou přihnojuji ledkem vápenatým. I já pak žasnu nad obřími palicemi, které vyrostou na jinak chudé hlinito-písčité zemi a všichni mi je závidí.

Moření jen Sulka, co zbyde, přijde do řádku. Dukát je ruský paličák. Obdobně odolné jsou Ivan, Stepan, Topaz. Jinak vlastní sadba, ty nej palice se nejedí, ale sázejí, pokud by někde byl zdravotní problém řeší se vykopáním, likvidací i první zdravé rostliny doleva, doprava. Ale už pár let nebyl, naposled i přes ošetření s doneseným vlnovníkem. Jmenované odrůdy se zdají být odolné nebo tolerantní k virózám, nebo v prostu nejsou. Předplodinou jsou obyčejně brambory nebo obilovina. Dá se říct, že když by byl nějaký problém, řeší se v porostu co nejdříve, místa postižená dostanou dusíkaté vápno. Přípravky obecně užívané proti fuzáriu i sklerotiniové chorobě existují i v malém. v hobby balení. No a některé akaricidy užívané v provozu jsou systémové, takže po nati „sjedou“ do země, stejně tak systémové fungicidy. Jsou insekticidní i akaricidní přípravky, které se používají do země. Potíž je s tím, že česneku se u nás pěstuje tak málo,

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
4
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x