Jak poznávat sukulenty aneb čím mě v dětství upoutala havortie

22. 3. 2021

Když jsem byl malý, měli jsme doma docela jiné květiny, než máme dnes. Mezi pokojovkami dominovaly dva sukulenty, havortie a stapélie (smrdutky).

Zástupci rodu Haworthia a Stapelia byli spolu s trnovou korunou, což byla Euphorbia milii, na okně. Ostatní, což byl Scindapsus pictus, voděnky (Tradescantia), voskovka (Hoya bella), krvokvět, klívie a begonie okrasné listem, byly rozmístěné na květinové stěně kus od okna.

Tehdy jsem nevěděl, že ta zelíčka s příčnými vystouplými bílými proužky, které vypadaly, jako by je někdo na povrch listů namaloval nějakou barvou, jsou havortie (čti havorcie), konkrétně Haworthia fasciata.

Byly to snad nejlépe pěstovatelné květiny, které jsme doma měli. Když rostliny přerůstaly, odlomili jsme z nich postranní růžice, nechali je zakořenit a staré rostliny jsme se zbavili.

Sukulenty eonium a havortie

Eonium talířovité (Aeonium tabuliforme), vpravo havortie (Haworthia cymbiformis)

Dnes tedy vím, o jakou rostlinu jde a že není ve svém botanickém rodu sama. Dodnes platí:

  • že se pěstuje vcelku snadno,
  • že snáší dlouhá období, kdy nemusí být zalévána,
  • že substrát, do kterého se sází, je klasický sukulentní s převahou minerální složky.

Co jsem tehdy nevěděl, je, že jim nevadí suchý vzduch v panelových domech, že je rozdíl mezi rostlinami, že některé špatně snášejí byty, kde se vaří na plynu. My plyn měli a havortie se s tím vyrovnávaly mistrovsky.

Dnes vím, že se havortie nesmí zalévat tak, aby voda zatékala do její listové růžice. Také vím, že jsou to sukulentní rostliny, které sice potřebují dostatek světla k růstu a kvetení, ale že nesnášejí přímé sluneční záření. To je totiž dokáže popálit.

Ale když budu chtít tyto rostliny znovu pěstovat, nejspíše se budu muset podívat někam do botanické zahrady, kde prodávají přebytky ze sbírek, nebo na výstavy sukulentů a kaktusů.

Jak už bylo výše uvedeno, havortie se množí dělením matečných rostlin na jednotlivé růžice. Ty po odříznutí necháme několik dnů zaschnout, pak je vysadíme buď přímo do květináče, nebo do písku, perlitu. Do květináčů je v tom případě sázíme až po zakořenění.

Haworthia truncata

Haworthia truncata

Přes léto zaléváme jednou týdně. V zimním období podle toho, kde jsou rostliny umístěny, interval prodloužíme na dvoj- až čtyřnásobek. V běžné pokojové teplotě platí první, pokud zimujeme v teplotách pod 10 °C, druhý údaj.

Haworthia je rostlinou, která by se mohla líbit i dětem. Špičky listů nejsou tak pichlavé jako u agave, nejsou křehké jako u aloe (obyčejně doma bývá Aloe arborescens, která má léčivé vlastnosti podobné Aloe vera), snesou občasné přelití i dlouhé období bez vody. A také kvetou. Sice jejich květenství není nijak výjimečně nápadné, ale objevuje se pravidelně, každý rok.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Pěkný den.

Z hlediska pěstování jsou velmi podobné i gasterie (stačí jim málo světla u okna). Nejznámější Gasteria verrucosa má listy s bílými tečkami. Oba rody se liší především uspořádáním listů – haworthie mají kruhovou růžici, gasterie střídavé listy pouze na dvě strany (v ploše).

Milan

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 4. 2024

Jak zavlažovat rostliny, a neplýtvat přitom vodou

Přírodní srážky a spodní voda nestačí pro zásobování vodou náročných zahradních rostlin. Nedostatek vody vede u rostlin k jejich vadnutí a tím omezení růstu, kvetení i výnosu. Spotřeba roční dodatečné závlahy při normálním průběhu vegetace se odhaduje na 300 až 500 l vody na m².

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x