
Čas na nový trávník aneb jak se zbavit rosičky a jiných pýrů
1. 9. 2021Suchá a teplá první půle, deštivá druhá, to byl srpen 2021. Divím se, že se už v té době na zahrádkářských webech nepsalo o tom, jak založit trávník.
Třeba vám následující řádky budou znít jako sportovní komentář. A proč ne. Když se jabloni sezona vydaří a okolnosti se dobře sejdou, výkony jablek potěší.
Letos poprvé slušně zaplodilo střížovické č. 38-38 (snad Barby), které mám z Německa. U mě nemá od cca 15 hodin slunce, tak nijak skvěle nevybarvuje. Roste slabě (na podnoži J-TE-G).
To Vršovský Granát, Florina jsou v barvě solidní. Za letošek výnos pěkný, chuť je taky solidní, nežerou je vosy ani nečervavěly. Pokud jde o červivost, moc se netýká ani Vršovského Granátu, Floriny, Karnevalu.
Ale State Fire (to letos vyhrálo v Litoměřicích soutěž Křišťálové jablko), Lady Silvia a letňáky byly děravé alespoň z poloviny. Obaleč se přeorientoval i na asijské hrušně. Těch je červavých také spousta. No a protože ničím neošetřuji, začíná se objevovat čerň.
State Fire, podzimní jablko, trpí moniliózou. Chutná lidem, obalečům i vosám, sršním, foto I. Dvorak
Pokud jde o mrazíky, nemá Barby (38-38) problém. Karneval má plody zhruba až v 1,2 m. Barby je vedle a jablka jsou odspodu až po vrch. Po mrazících neudržel ovoce ani Šampion a to, co bylo, je také červavé a pustily se do něj vosy. Granát má na některých jablíčcích mrazovou kresbu.
Pokud jde o pihovitost, je na 1/2 Admirála (J-TE-H), bez ošetření, asi na stejném množství je pihovitá Rozela na pláněti. Admirála jsem ještě nechutnal, ale Rozela na zemi je už dost dobrá.
Pokud jde o odrůdy starší, letos krásně zaplodil Signe Tillish, výtečné, pěkné, solidně vybarvující raně podzimní jablko. Ač ve výsadbách trpí monilinií a též červivostí, letos vypadalo i z tohoto pohledu solidně. Šťavnaté, chutné jablko pro krátkou spotřebu.
Pěkně vypadá i Parmena zlatá. Ta sice plodí dost střídavě, ale v roce, kdy se udrží ten správný počet jablek, je ve sklepě trochu mastné, ale výtečně chuťově vyvážené, příjemně aromatické. Taky proto se od ní stanovuje tzv. renetovitá chuť. Na obvodu koruny zdravé jablko, bez strupovitosti, uvnitř koruny je to horší. Ale o tom někdy příště.
Foto autor
Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.
Pěkný den,
doplním svůj mnohem kratší raport.
Zvonkové po silném zmlazení dává krásné velké plody. Je sice náchylné ke tvorbě mrazových desek, ale to snadno vyřeší prkno z jihu před kmenem a nabílené větve. Jablka vydrží do jara, kdy se jejich osvěžující chuť velice hodí.
Wealthy Double Red je neuvěřitelný pracant. Při detailním jarním řezu nealternuje, mráz mu nevadí, chorobami netrpí. Jablka jsou opravdu hodně veliká (letos bylo více srážek), ale přesto padají. To je jediná vada této odrůdy. Měl jsem doma pár řemeslníků, ochutnali a cituji: „Pod tenhle strom bychom si sedli, a do konce života bychom ochutnávali.“. Plody jsou velmi šťavnaté, mají harmonickou navinulou chuť.
Milan Číha
Admirál – bez ošetření se projevuje hořká pihovitost velmi silně – až 90 % plodů. Po 7 aplikacích vápenných hnojiv a pečlivě provedeném letním řezu se hořká pihovitost letos projevila minimálně – tedy max. 10 % plodů.
Rozela – hořká pihovitost se v podmínkách Benešovska většinou nevyskytuje nebo některý rok minimálně.