Kvetoucí odrůdy jabloní: Jak pomoci květům k opylení?

15. 5. 2022

Zvykli jsme si poznávat odrůdy jabloní podle plodů. Kdo pečuje o různé stromy léta, zná barvy dřeva, tvary korun nebo listů i květy odrůd.

 Diploidi, triploidi a jejich pyl

Velikost květů je někdy ovlivněná tím, jestli je daná odrůda diploidní nebo triploidní. To je vidět třeba na sourozencích z jednoho křížení, na odrůdách Admirál a Barbi. Barbi má květy menší než její bratr. Je to odrůda diploidní, zatímco Admirál s květy velkými je triploid.

  • Když vysazujeme odrůdy triploidní, měli bychom k nim dát pro opylení diploidy, neboť pyl triploidních odrůd není pro kvalitní opylení ten nejlepší.

Pyl pro triploidní odrůdy jabloní

Pokud byste se nemohli rozhodnout, jakou odrůdu k opylení triploidů použít, máte možnost sáhnout k univerzálnímu řešení – vysaďte nebo do korun naroubujte některou z botanických jabloní. Jejich pyl je prakticky univerzálním opylovačem pro mnoho odrůd. Ve velkých sadech mnohdy najdete řady jedné odrůdy a po určité vzdálenosti stromy s drobnými plody, botanické, které se nesklízejí. Tyto stromy jsou důležité pro opylení.

Rubín se řadí mezi triploidní odrůdy jabloní

Kvetoucí Rubín ze skupiny triploidních odrůd jabloní, které se hodí opylovat diploidními, případně botanickou jabloní

Jsou jablíčka botanických druhů jedovatá?

Nejsou jedovatá, ale ve velkých sadech už nemají využití. V produkčních sadech zůstávají tzv. na ocet. Na ten skutečný je také můžeme použít: Plody zbavíme jádřince a usušíme nebo kandujeme. Po usušení naložíme jablíčka do medu nebo nějaké lihoviny.

Co napoví kvetoucí odrůdy jabloní

Květ, jeho barva a tvar jsou důležitými znaky odrůd. Někdy ukážou, že jablko bude nejspíše výrazně barevné nejen navrch, ale i uvnitř. Nebo že i listy se budou barvou lišit od obvyklé zelené.

Podívejte se na několik odrůd v květu. Na triploidní Rubín, Admirál, na odrůdy, které mají barevnou dužninu i listy, jako je Marie Skálová, Redlove Calypso, Roter mond.

Rozmanitě kvetou odrůdy jabloní, na snímku Roter Mond

Odrůda jabloně Roter Mond

Rozkvetlé jabloně na snímcích rostou ve výšce nad 400 m nad mořem. Květy jsem fotil před polovinou května 2022. Zatímco na Vysočině a ještě výše se květy teprve začínají rozvíjet, v nížinách na teplých, vyhřátých stanovištích už začínají narůstat maličké plůdky,.

Odrůdy jabloní: Marie Skálová v květu

Marie Skálová v květu

Ač jsme zemí malou, najdete dosti blízko sebe mnoho odlišností. Po třech hodinách cesty z vyhřáté Prahy nebo Polabí, si můžete ochladit ruce a nohy v horské bystřině, nebo se dokonce koulovat.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x