Které modré peckoviny jsou žluté?

5. 8. 2022

Mezi žluté modré peckoviny patří například Moravský špendlík, Katalonský špendlík či švestka Tipala. A víte, proč se špendlíku říká špendlík?

Co se týče tuzemských špendlíků, tedy Moravského špendlíku nebo jiného žlutého, je pro ně charakteristické, že mají pecku specificky ostrou, na koncích do špičky zúženou.

Myrobalán zvaný špendlík

Na velké části území České republiky však mnozí obyvatelé za špendlík považují myrobalán. Ten krom toho, že má jinou pecku, má i jinou chuť. Myrobalán obyčejně nejde od pecky, podle toho, jak je plod vyzrálý, bývá od slupky hořký, pod slupkou a těsně u pecky spíše kyselý.

Žluté mohou být i plody slivoně myrobalánu - po dozrání

Plodový myrobalán před dozráváním

Plodí sice o 107, ale při použití na pálenku zjistíte, že nenakape ani zdaleka tolik, co švestky, pološvestky, renklódy, slívy. Nemá nikdy více než 10 % cukru. Ani ovocné odrůdy myrobalánu nejsou nijak sladké. Liší se i tvarem a velikostí květů, listů.

Špendlíky jako žluté švestky

Moravský špendlík je drobná „švestka“ s oválnými konci. Zraje na zlomu července a srpna. Plod je ve zralosti sytě žlutý, dužnina též. Dužnina je sušší, sladká, voňavá. Když zapomenete v srpnu v krabičce v teple několik plodů, po jejím otevření vás to aroma téměř udeří do nosu.

Žluté plody odrůdy Moravský špendlík

Moravské špendlíky

Pečivo, povidla i destilát si nezadá s výrobky z jejich modrých příbuzných. Naopak, povidla dík konzistenci dužniny budou dříve hustá, z koláče nebude vytékat sladká šťáva, ani když budeme šetřit drobenkou. Jde dobře od pecky. Nezkoušel jsem z něho dělat kompot, on se u nás kompot ze švestek či blum nejí, takže není důvod to zkoušet.

Moravský špendlík je úrodný

Zpravidla jeden rok slušná sklizeň střídá velkou. Tak obvykle plodí odrůda Moravský špendlík. Při nízké násadě se velikostí může blížit švestce Domácí, jinak je o dost menší. Strom není nijak bujný, hodí se i do menších zahrad, nedivočí ani na myrobalánu. Podle zkušeností ho nijak výrazně nevyhledává ani pilatka, ani obaleč.

Žluté špendlíky jako kapky

Katalonský špendlík má spíše kapkovitý tvar. Jinak chutí a vůní nedosahuje kvalit toho Moravského. Je větší, ve výnosu není tak stálý. Možná proto, že je cizosprašný. Jednotlivé plody jsou střední velikosti, zhruba jako odrůda švestky Domácí.

Plody odrůdy Katalonský špendlík ze skupiny modrých peckovin

Katalonský špendlík

Špendlík dozrává koncem července. Je dost háklivý na deště v době zrání. Když přijdou, puká a hnije. Jinak je to také spíše sušší švestka, kvalitní na zpracování v kuchyni i palírně. Žluté švestky se obyčejně ani nezavařují, zamrazené jsou také dobré. Jdou dobře od pecky. Strom je bujnější než u Špendlíku moravského, ale s prvními vyššími úrodami se urovnává.

Třetí žlutá modrá peckovina

Tipala je poměrně nová odrůda žluté švestky. Plody jsou též kapkovité, zde větší než má švestka Domácí. Zraje ve stejné době jako předchozí odrůdy. Mají ji rády vosy, raději než špendlíky. Je šťavnatější, aromatická s dužninou světlejší, žlutou. Slupka v době dozrávání přechází z jasně žluté do jemně růžové, zejména na osluněné straně. Je při půlení citlivá na otlak – pouští šťávu. To předchozí špendlíky můžete půlit klidně v prstech, a nebudete nijak výrazně polepeni dužninou, šťávou z plodů.

Také žluté plody odrůdy Tipala

Švestka Tipala

  • Pokud je žlutá švestka červavá, je místo pod slupkou vidět; přechází k růžové až modré barvě.

Nějak se s Tipalou nedokážu domluvit, aby významněji plodila. Kvete stejně jako ostatní odrůdy, ale dozrává mnohem méně plodů. Možná ji má více než ostatní ráda pilatka. Neošetřuji, a tak jsem bit možná právě proto. Nebo nemám v zahradě toho správného opylovače. Našel jsem, že je cizosprašná, ale opylovače zatím ne.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x