Jak to letos máte s úrodou mrkvičky? Hodnotíte odrůdy?

7. 9. 2022

Abych měl nějaké zajímavosti na zahradnické výstavy, vysel jsem na jaře různě barevné mrkvičky a jednu později kvůli zkušenosti s vykvétáním.

Podle termínu uvedeném na sáčku jsem sil karotku odrůdy Anina, mrkve Gniff a Rouge sang. A též Purple Haze. U této odrůdy už mám zkušenost takovou, že když ji vyseju v březnu jako Aninu, více než polovina rostlin půjde do květu, na záhonku možná nezůstane žádná na jídlo.

Ona totiž všechna nevykvete, ale vytvoří alespoň kousek květního stvolu a kořen pod ní už není chutný, křehký, šťavnatý, ale suchý a dřevitý. A tak jsem s jejím výsevem počkal až na druhou polovinu dubna. Udělal jsem dobře.

Mrkvičky barevné

Mrkve odrůdy Gniff, Rouge sang a karotka Anina

Hlídáme doporučenou dobu k výsevu mrkvičky

Karotka Anina, mrkve Gniff a Rouge sang vyklíčily a vyrašily z březnových výsevů vcelku v pohodě. Dokonce jsem je musel trochu proředit, zejména semáckou Aninu. Raná Rouge sang narůstala velmi rychle, kdybych měl srovnat s Aninou, tak zhruba dvakrát. Jenže přišlo nepříjemné prozření.

Jakmile trochu narostla, začala prorůstat, chystat se ke kvetení a Gniff také. Takže jsme musel konstatovat, že tyto mrkve se chovají stejně jako Purple Haze. Výsevy do studené země projdou jarovizací a vykvétají.

Anina v dost hustém porostu prospívala, Gniff a Rouge sang ve stále větším sponu také. Jen se jejich počet dosti zmenšoval. Postupně vykvétaly další a další a ještě v tomto týdnu jsem králíkům dával další, která se chystala do květu. Králíci jsou nadšeni, já už tolik ne.

Mrkvičky se slupkou do fialova

Mrkev se slupkou do fialova, odrůda Purple Haze

Zajímavé mrkvičky mohou nalákat nové pěstitele

Ale na výstavu Zahrada Čech v Litoměřicích a na výstavu územního sdružení Tábor na školním statku v Měšicích u Tábora 8. října 2022 nějaké barevné mrkvičky obou odrůd budou.

  • Na řezu atraktivní odrůda Gniff má růžově fialovou slupku a pod ní tradiční barvu karotek a mrkví evropského typu.

Obě odrůdy, Gniff a Rouge sang, snad díky velkému odstupu v řádku narostly mnohem více než Anina, ale možná, kdybych pečlivěji vybíral, nebyl by rozdíl ve velikosti tak výrazný.

Chuť a vzhled nejsou rodní bratři

Karotka zůstává karotkou a je křehká, šťavnatá, větší mrkve jsou sušší. Purple Haze je také šťavnatá, dobrá. Prý tyhle barevné odrůdy obsahují vedle jiných karotenoidů i lykopen tak  jako rajče. Když nemáte rádi rajčata, můžete si uvařit intenzivně vybarvenou mrkev a na rajčata zapomenout.

Tu modrobílou jsem nevařil, nevím jak to dopadne, ale u té fialové barva poněkud splyne do tmavé. Polévka, ve které taková mrkev je, dostává tmavou barvu. Něco se uvolní do vody, něco do tuku, ve kterém je karoten beta a vitamin A rozpustný.

Mrkev Gniff a karotka Anina

Mrkev Gniff celá a na řezu a karotka odrůdy Anina

Dočíst informace na sáčku do konce

Příště si lépe přečtu informace na sáčku s osivem. Nebudu hledět na to, jestli mohu odrůdu mrkvičky vysévat v březnu až červnu (Rouge sang), nebo v březnu a dubnu (Gniff), ale poslechnu druhou část této věty. V ní se píše, že teplota půdy musí být minimálně 7 °C.

Příští rok přidám ještě další barevné odrůdy, ale do země půjdou až v době, kdy bude pomalu čas na setí okurek.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x