Hledáte, co neznáte? Dejte pozor na úžasné rady do zahrady

24. 4. 2022

Koho baví pěstovat zeleninu, rád ve svém zaujetí hledá užitečné rady do zahrady. A může narazit na skvěle balené, jenže podřadné zboží. Proč bují špatné rady do zahrady? Také rady do zahrady jsou zbožím. Dají se dobře prodat na mediálním tržišti.

Plátci vesměs nejsou čtenáři, posluchači ani diváci, nýbrž inzerenti. Ve světě internetu platí víc než jinde: Příjem za inzerci narůstá s počtem čtenářů. A tak inzerent platí zpravidla nejvíc těm, kteří zajistí, aby upoutávku na jejich produkt nebo službu vidělo co nejvíc lidí. S tím záměrem se reklamní upoutávky (bannery) objevují někde vedle článku nebo v něm.

Proč bují špatné rady do zahrady? Jsou výnosné!

V takovém byznysu kvantity však snadno vítězí lákavý titulek nad obsahem článku. Čím víc se pak daří vydělávat na neznalosti, tím víc se z bezcenných rad do zahrady stávají rady zavádějící. V oblasti, kde by dezinformace málokdo čekal, kvete falešné poradenství. Které se tváří jako nejlepší možné.

Různé rady do zahrady radí používat jód. Zastane prý i hnojivo.

Smícháme kapku jódu s vodou… Foto Shutterstock.

Jsou rady aspoň trochu použitelné?

Abych se mohl podívat do očí svému vlastnímu oboru, že k falešným radám nemlčím, požádal jsem Miroslava Kalinu, odborníka na výživu rostlin s mnohaletou praxí, aby některá z poměrně četných a stále znovu šířených a opisovaných tvrzení posoudil. Ptám se ho: Jsou níže uvedené rady aspoň pro hobby pěstitelství aspoň trochu použitelné?

Anebo jde o anekdoty, které čekají na odhalení?

Žádná z následujících citací totiž nebyla zveřejněna 1. dubna, ačkoliv to někdy vypadá, že si pisatelé dělají legraci úplně ze všech – ze čtenářů především, ale také z vydavatelů, z pilných opisovačů, z inzerentů. Podle odkazu na zdroj obsahu, který se pod takovými texty objevuje, aby vypadal co nejdůvěryhodněji, by jeden řekl, že jde o vtip. Odkazy totiž vedou – na začátek článku.

Takže tady je opravdu jen malý vzorek zelinářských takyrad z těch, na které jsem se ptal Miroslava Kaliny. Na internetu je najdete porůznu ve společnosti dalších, přínosnějších.

Jód jako hnojivo rajčat

Například jsem se dočetl, že jód maximálně v množství 30 kapek na 10 l vody nebo ředěného mléka je dobrý ke kořenům rostlin i na postřik.

Citace: Jedna kapka jódu vystačí na tři litry zálivky.
Sazenice rajčat toho příliš nepotřebují, takže vás toto hnojení vyjde velmi levně. Připravte si tři litry odstáté vody o pokojové teplotě (je důležité, aby z ní vyprchal chlór) a kápněte do nich jednu jedinou kapku jódu. Tuto zálivku poté aplikujte přibližně dva týdny poté, co jste sazenice přemístili na jejich nové stanoviště. Důležité je pouze důkladné promíchání obou složek.

Zhodnocení: Jód lze v lékárně koupit v roztoku, spreji, případně jako mast pod různými obchodními názvy. Při doporučovaném ředění nemůže působit.

  • Ale především je třeba připomenout, že rajčata patří do plodové zeleniny hnojené orga­nickými hnojivy. Plodina vyžaduje zejména dostatek dusíku a draslík.

Dřevní popel rozmíchaný ve vodě jako hnojivo

Citace: Velmi dobře využitelný je popel ve chvíli, kdy ho smícháte s vodou a vytvoříte touto formou kapalné hnojivo. Připravte si jednu větší sklenici popela a rozmíchejte ji zhruba v 10 litrech vody, což je jeden průměrný kbelík. Důkladně míchejte, aby došlo k rozmělnění všech částí. Následně takto připravené hnojivo aplikujte co nejblíže ke kořenům.

Rady do zahrady: směs popela a zeminy

Popel obsahuje živiny pro rostliny, ale je lepší ho dát na kompost a v něm pak využít na záhonech, foto Shutterstock

Zhodnocení: Popel ze dřeva je bohatý na rostlinné živiny. Neobsahuje však du­sík a jen z menší části je rozpustný ve vodě. Proto je méně vhodné použít během vegetace popel rozmíchaný ve vodě.

U popela ze dřeva si ceníme hlavně obsahu vápníku a draslíku a rov­něž poměrně vysokého obsahu fosforu a hořčíku. Má velmi silně alkalickou reakci. Za vegetace by takto použitý mohl způsobit poškození kořenového systému rostlin.

Používá se v dávce 50 až 200 g/m2 – mimo období vegetace! Nižší dávka je ur­čena pro půdy bez potřeby vápnění a vyšší tam, kde je potřeba vápnit. Není však vhodný pro kyselomilné rostliny.

Rajčata, jedlá soda, olej a mýdlo

Citace: Připravte si hnojivo, které rajčata vyživí a zároveň je zbaví zárodků chorob a škůdců. Co na ně budete potřebovat? Na pět litrů vody si vezměte:
jednu polévkovou lžíci jedlé sody
jednu polévkovou lžíci libovolného rostlinného oleje
30 gramů strouhaného mýdla (nejlépe určeného na prádlo)
Vše pečlivě promíchejte a aplikujte postřikem. Tento proces opakujte každé dva týdny. Rostliny zásobíte živinami a ochráníte je i před rozvojem plísňových onemocnění.

Jak vlastně jedlá soda prospívá rajčatům

Především je skvěle chrání proti chorobám a škůdcům. Pomůže vám ale také proti žloutnutí listů. V takovém případě upravte recept použitého roztoku ve prospěch sody (1 lžíce sody na 10 litrů vody). Plody rajčat pak budou chutnější a budou plné užitečných látek, jako jsou minerální látky (draslík a hořčík), vitamíny C, B a E nebo karoten, lykopen, zeaxanthin, lutein apod.

Těšit se můžete i na větší úrodu. Zkušení zahrádkáři uvádějí, že při použití jedlé sody se výnos rostlin značně zvyšuje. Navíc plodí dlouho, často až do poloviny podzimu (podle místa, kde je pěstujete), takže si snadno uděláte zásobu zmražených nebo zavařených plodů i na zimní měsíce.

Zhodnocení: Příprava hnojiva pro rajčata obsahující jedlou sodu, rostlinný olej a strouhané mýdlo. Tento přípravek není hnojivem, neboť sodík obsa­žený v jedlé sodě a mýdle není živinou pro rostliny.

Sodík ničí půdní strukturu, škodí rostlinám. Pokud by opravdu jen náhodou byla v této směsi nějaká stopa draslíku a hořčíku, nebude mít pro rostliny žádný význam. Ošetřování dvakrát za měsíc nepřinese ani nijak významný výsledek při likvidaci chorob a škůdců. Neléčí. Délka vegetace je dána jinými faktory, než je použití této směsi. Rozhodující jsou teploty a pro výnos zejména zásobení půdy a rostlin živinami.

Falešnou radou lze poškodit rostliny i půdu

Některé rady jsou sporné na první pohled a mohou zavinit škodu. Opatrnost je na místě; kresba Shutterstock

Spolehlivá likvidace chorob, škůdců i rostlin…

Citace: Všech možných škůdců v česneku se nemilosrdně zbavte

A co ještě může vaši letošní úrodu ohrozit? Rozhodně škodlivé mikroorganismy nebo nejrůznější škůdci z říše hmyzu. A jak si s nimi poradit? Pomůže vám obyčejná kuchyňská sůl (bez jódu). Stačí vám 300 gramů, rozmíchaných v deseti litrech vody. Tento roztok poté aplikujte jak ve formě zálivky, tak i jako očistný postřik na listy. Uvidíte, že letos nebudou mít choroby a škůdci žádnou šanci.

Zhodnocení: Kuchyňská sůl (chlorid sodný) nepatří do zahrádky, neboť poškozuje půdu i vegetaci. Půdu rozplavuje, brání přirozenému shlukování půdních částic. Je známo, že jako posypový rozmrazovací materiál ulic a silnic poškozuje stromy. Ty pak vykazují podobné příznaky jako při nedostatku draslíku. Dochází k okrajové spále až k opadu spodních listů. Příčinou je škodlivé působení chloru obsaženého v soli. Navíc tento roztok má skoro osmkrát vyšší obsah soli než Baltské a  zhruba jedenapůlkrát než Černé moře. Zkoušel jste to, prosím, někdo?

Foto a kresba Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x