Co vše jarní mrazy poničily a co dělat dál?

4. 5. 2024

Mrazy zcela zlikvidovaly letošní úrodu meruněk, mandloní, ořešáků někde i sazenice zeleniny. Jak stromy ošetřit a co si ještě dopěstovat?

U ovocných stromů a keřů, které mrazy poničily ve velkém, zatím s více radikálními kroky počkejme. Nyní je nejlepší dopřát jim čas a dostatek hnojiva na plod i kořen či přípravků pro zlepšení jejich vitality. Příliv teplého počasí k jejich zotavení také přispěje. Uspíší se opadání toho, co opadnout má a naopak podpoří u stromů jejich hojení.

Nejvíce jsou mrazy poničené mandloně a meruňky. U červených peckovin nebo jabloní mohly zůstat nějaké plůdky, ze kterých by se přeci jen mohlo něco urodit. Naopak z plůdků, které mají tmavozelenou nebo černou barvu, letos už nic nebude.

Réva může ještě obrazit

Je to hrůza vidět ty spálené nové výhony. Nicméně révu to naštěstí nezničí. Výhony, které zmrzly, mají ještě zálohu v tzv. podočkách. Z nich vyrostou výhony nové. Kdo má štěstí a vysadil odrůdy, které kvetou i z podoček, ten se nějaké úrody přeci jen dočkat může.

mráz poničil nové výhody révy vinné

Mladé výhony révy spálené mrazem

Když jsem se o tom bavil s vinařem, říkal, že v tomto ohledu je spolehnutí na odrůdu Solaris. I z podoček zaplodí a dozraje.

A až půjdete v létě k někomu, kdo pěstuje stolní odrůdy, vezměte si zápisník. Napište si, jaké odrůdy nasadily na hrozny i po mrazu, který zničil první výhony. Takové se vyplatí sázet.

Mrazy poničily úrodu ořešáků a kiwi

U ořešáků a kiwi je špatnou zprávou to, že když první listy s květy zmrznou, na keřích a ani stromech úroda nebude.

černé listy po jarním mrazu

Zčernalé listy ořešáku od mrazu

Ořešák se nakonec s mrazy vyrovná vcelku solidně. Prostě vyrazí ze zásobních oček pod tím hlavním a poroste dál.

Kiwi je na tom hůř. Na něm vyrazí jen ta očka, která zapomněla do té doby vyrašit. Úroda nebude a rostliny budeme muset za nějaký čas ořezat. To ale až ve chvíli, kdy uvidíme kde popínavé větve prorostou do nových výhonů.

Brambory omrzly, ale znovu obrazí

Brambor má na hlíze množství oček, ze kterých vyrůstají nové stonky. Když sázíme hlízy s dlouhými vybělenými klíčky, které se lámou, raději je vylomíme celé. Potom hlízy vysadíme a počkáme na to, až z očka vyrostou v zemi nové. Sklizeň se sice zpozdí, zato bude nať  pěkná  dobře narostlá.

Když máme brambory v řádku a čekáme mrazík, snažíme se je okopat a přihrnout, co to půjde. V zemi jsou částečně chráněné. Pokud ještě přidáme nad hrůbky netkanou textilii, brambory mrazík chytit vůbec nemusí.

Mraz poničil brambory

Brambory po jarních mrazech zvládnout znovu obrazit

Pokud ovšem přijde mrazík na nechráněné rostliny, omrznou. Jak je zmíněno výše, za nějakou dobu ale opět obrazí. Buď porostou výhony, které mrazík šlehl shora, nebo narostou z oček pod zemí nové. Brambory sice budou později, ale prostě budou!

Co na mrazy jahodník?

V keříku se objevují postupně květenství v různém stádiu vývoje. V prvním jsou otevřené květy, druhé se krčí s poupaty u země, další postupně opouštějí srdíčko.

Netkaná textilie při mrazících ochrání otevřené květy a při větších mrazech i květenství ve stádiu poupat a vylézání ze srdíčka.

Pokud jde o výnos, mrazík, který sežehne první květy, může přinést i něco dobrého. Plodů z dalších květenství bude méně, za to budou větší, než kdyby narostly ke sklizni. Přísun živin se rozprostře do více květů, květenství, které budou následně rozkvétat. To je u zahrádkářů.

Mráz zničil první květy jahod

Mrazem poničené květy jahod

U velkých pěstitelů je to horší. Ti počítají každý plod, který se mohl vyvinout a nenarostl. Obyčejně totiž věnují jahodám mnohem větší péči. Hnojí a zalévají, aby měli plody celou sklizeň velké. Takové plody se samozřejmě lépe prodávají.

U zahrádkářů tedy první škody sice zabolí, ale když nás jahody neživí… Nejlepší je se připravit a mít netkanou textilii vždy po ruce. Pro větší mrazíky i dvojitou, trojitou.

Mrazy poničily i sazenice rajčat, paprik, okurek

Někteří z nás přišli i o sazenice rajčat, paprik a okurek pěstovaných ve skleníku.

  • Stále je ale možnost rané odrůdy rajčat ještě dosít. Současné délka dne pomůže k rychlejšímu vypěstování jejich sazenic.
  • Pokud nyní vysejeme okurky ve skleníku, zvládneme si dopěstovat velmi solidní sadbu.
  • Podobné je to i s tykvovitými rostlinami.
  • U paprik je již pozdě a nezbývá, než si sazenice opatřit z jiných zdrojů.

Foto autor a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 5. 2024

Netkané textilie pomáhají i při ochraně proti škůdcům

V zahrádkářské praxi mají velmi široké využití. Prospívají zdravotnímu stavu a vývoji pěstovaných rostlin a pomáhají i proti škůdcům. Mají i svá rizika.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x