Choroby jablek: mušince bez much, sazovitost bez sazí a jiné

28. 2. 2023

Na podzim ukládáme v dobré víře krásná barevná jablka do sklepa, aby vydržela až do jara. Nepočítáme, že by je nějaké choroby mohly trápit.

Jenže když je začneme po Novém roce vyskladňovat, býváme nepříjemně překvapeni.

Houbové choroby lehčího rázu

  • Mušincovitost

To nejmenší, s čím se u jablek setkáme. Na jablkách způsobuje drobné černé skvrnky, jako by si na nich opravdu udělaly sněm mouchy. A ony to nebyly mouchy, ale houba. Latinsky se jmenuje Schizothyrium pomi. Černé tečky plodu nijak nevadí. Naštěstí se dají větším tlakem houbičkou odstranit.

  • Sazovitost (Gleodes pomigena)

Na pohled horší houbová choroba než mušincovitost. Sazovitost pokrývá slupku plodů některých odrůd jabloní. Ale i tato choroba je spíše jen estetickou vadou na slupce plodu, z povrchu se dá odstranit. Objevuje se ovšem už v době před sklizní.

Někdy si ji v té době pleteme s černí, chorobou, která si pochutnává na medovici od savých škůdců žijících na listech a větvičkách stromu.

Pokud však sazovitost nebo černě napadnou jablko ještě v době, než se začne vybarvovat, je to zlé. Překrývají povrch, brání přístupu slunce ke slupce, jablka jsou po očištění povrchu podivně flekatá.

Čerň patří mezi estetické choroby jablek

Čerň – tvar skvrn odpovídá smývané medovici

Závažnější choroby uskladněných plodů   

Závažnější jsou proto, že prostupují přes slupku dovnitř plodu.

  • Abiotická skvrnitost

Též zvaná také lenticelová nebo jonathanová, skládková skvrnitost jablek. V jejím případě není na vině žádná houba ani jiný organismus, ale nevyrovnaná výživa a přehnojení dusíkatými hnojivy.

Nemusíme ji způsobit pouze hnojením minerálními hnojivy, ale třeba i kombinací tvrdého řezu a hnojením organikou.

Také se mohou podmínky sejít tak, že i jen málo hnojené stromy budou vykazovat na plodech tyto příznaky. Tedy po tvrdém řezu a při malé násadě plodů, které nejsou sklizeny v optimální sklizňové zralosti. Nejčastěji jde o velké, zralé až přezrálé plody, sklizené pozdě.

Citlivé jsou odrůdy z okruhu Jonatánu, tou nejčastěji pěstovanou je Idared. Choroba poškozuje třeba i Wealthy, ale tu už o Vánocích mají všichni milovníci jablek snědenou.

Která je nejhorší?

  • Skládková strupovitost plodů jabloní

Krom hnilob invazivně ničících plody je strupovitost (Venturia inaequalis) opravdu asi ta nejhorší. Méně často poškozují spory strupovitosti odolné, nebo dokonce rezistentní odrůdy. Může se částečně objevit i na plodech tzv. rezistentů, kteří mají odolnost podmíněnou jen jedním genem. V republice se už bohužel vyskytují klony strupovitosti jabloně, která tuto odolnost překonává a do jablka se pustí, jakoby nic.

Choroby - Kolem stopky sazovitost, na slupce strupovitost

Kolem stopky sazovitost, na slupce strupovitost

Aby jablka byla zdravá

Jak jsem popsal výše, všem chorobám se dá předcházet. Základem jsou:

  • Vyrovnaná výživa.
  • Světlé koruny stromů.
  • Dobrá poloha, kde stromy po dešti dobře osychají.
  • V případě strupovitosti upřednostníme významně odolné a rezistentní odrůdy.
  • Dalším opravdu účinným opatřením je ošetřit stromy v druhé polovině srpna nebo během září některým z přípravků určených proti strupovitosti. Zasáhneme tím proti třem problémům v zahradě i ve sklepě.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x